מנכ"ל מידרוג: "שוק החוב הישראלי בבעיה"

ערן היימר מזהיר כי גיוסי חוב של המגזר הפרטי עלולים להיפגע מהצורך של הממשלה לממן גירעון גדל והולך ■ "בבנק ישראל שכחו את לימודי יסודות הכלכלה והתאהבו בפוזיציה של ריבית נמוכה"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן היימר, מנכ"ל מידרוג
ערן היימר, מנכ"ל מידרוגצילום: ישראל הדרי

"שוק החוב הישראלי בבעיה" - כך אמר היום (א') מנכ"ל חברת דירוג האשראי מידרוג, ערן היימר, בכינוס פורום שוק החוב של החברה בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

היימר הציג נתונים שלפיהם סך הנפקות האג"ח הקונצרניות בישראל ב-2018 היה נמוך בכ-20% מב-2017, "ו-2019 התחילה עוד פחות טוב". לדבריו, "כששוק החוב לא מתפקד, כמו כששוק ההון לא מתפקד, זהו סיכון למשק. יש כסף אדיר במשק, אבל הוא אינו מופנה לשוק ההון, אלא לאפיק פרטי ולחו"ל".

היימר - לשעבר סגן החשב הכללי במשרד האוצר - אמר כי נוכח העלייה שנרשמה ב-2018 ביחס החוב-תוצר, משרד האוצר יצטרך לממן גירעון גדול יותר. לדבריו, כך יישאר פחות כסף לשוק הפרטי. "אנו נראה ממשלה שדוחקת החוצה עסקים, במקום שתעשה את ההפך", אמר.

היימר גם טען כי הריבית האפסית בישראל אינה מתאימה לתרחיש של משבר. "בבנק ישראל מסבירים למה הריבית הריאלית יכולה להיות אפס", אמר. "הם שכחו קצת את יסודות הכלכלה שלימדו אותנו, והתאהבו בפוזיציה של ריבית נמוכה", הוא הוסיף.

היימר הציג את תוצאות סקר "הברבור השחור" של מידרוג, שבו נשאלו 300 פעילים בשוק ההון מהיכן עלול להגיע המשבר הבא במשק ובשוק ההון. 19% מהנשאלים השיבו כי אירוע ביטחוני חריג בין ישראל לשכנותיה הוא הטומן בחובו את הסיכון הגבוה ביותר למשק ולשוק ההון והחוב בישראל. 17% מהנשאלים ייחסו את הסיכון הגבוה ביותר להחרפת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין, ו-14% - להעלאות ריבית נוספות בארה"ב והפסקת ההרחבה המוניטרית מצד בנקים מרכזיים בעולם.

13% נוספים טענו כי האיום הגדול ביותר הוא גידול בחוב הפיננסי של מדינות, חברות ומשקי בית בעולם. עוד 13% חוששים בעיקר מזינוק של הגירעון התקציבי בישראל אל יותר מ-3% מהתמ"ג לאורך זמן. 9% מהנשאלים חוששים מהעלאות ריבית מהירות מהצפוי בישראל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker