כחלון יוצא לקרב תעמולה נגד תנובה – ומקריב את אנשי המקצוע

"לא חייבים לקנות מאנשים שמעלים לנו את המחירים בצורה צינית ומיותרת כדי לגרוף רווחים מעל למגיע להם", אמר כחלון בעקבות סירוב הפרקליטות להגן בבג"ץ על עמדתו, הפוסלת העלאה של מחירי החלב ■ בדבריו מתעלם כחלון מכך שההמלצה להעלות את המחירים היא המלצה מקצועית של ועדה בראשות פקיד ממשרד האוצר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר האוצר משה כחלון בעת החתימה על הסכם החלב החדש
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

שר האוצר, משה כחלון, יצא היום (ו') להתקפה על המחלבות המייצרות את מוצרי החלב שבפיקוח מחירים, תנובה וטרה, בעקבות ההפסד המסתמן שלו בהליך המשפטי מולן בעניין העלאת המחירים.

"אני פונה לציבור: לא חייבים לקנות מאנשים שמעלים לנו את המחירים בצורה צינית, ללא צורך וכמובן מיותרת, כדי לגרוף רווחים מעל ומעבר למה שמגיע להם", אמר היום כחלון בסרטון שהעלה לטוויטר. ההאשמה של כחלון מכוונת כלפי המחלבות המייצרות את המוצרים שבפיקוח מחירים, אף שהוא אינו נוקב בשמותיהן – תנובה, שעתרה לבג"ץ נגד כחלון, וטרה, שהצטרפה לעתירה.

"בשנה האחרונה לוחצים עלי להעלות את מחרי החלב, ואני מסרב בכל תוקף", אמר שר האוצר. "לצערי פרקליטות המדינה מסרבת להגן עלינו בבג"ץ מפני תנובה. אני מתכוון להמשיך ולעשות ככל שביכולתי למנוע את העלאת המחירים הזאת – כמובן, ככל שהחוק יאפשר לי".

כחלון מתעלם בדבריו מכך שהדרישה להעלות את המחירים בפיקוח ב-3.4%, שאותה בג"ץ צפוי לקבל כשיחזור וידון בעתירה בקרוב, אינה דרישה של תנובה - אלא המלצה שפירסמה ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות לפני יותר מחצי שנה. בוועדת המחירים – שבראשה עומד פקיד מאגף התקציבים במשרד שעליו מופקד כחלון – חברים עובדים של שני המשרדים הממשלתיים. הוועדה בוחנת את עלויות הייצור של המוצרים שבפיקוח מחירים ואת הדרישות של היצרנים לעדכן את מחיריהם מעת לעת – בדיוק כדי למנוע העלאות מחירים בלתי-מוצדקות. המלצתה של הוועדה על העלאת מחירים בשיעור 3.4% התקבלה לאחר שתנובה ביקשה העלאת מחירים חדה מעט יותר.

העילה המרכזית להמלצת הוועדה להעלות את המחירים היא העלייה שחלה במחיר המטרה - מחיר שאותו נדרשות המחלבות לשלם לרפתנים תמורת החלב הגולמי. גם מחיר זה אינו נקבע בגחמה של תנובה או של הרפתנים - זהו מחיר המפוקח על ידי הממשלה, והוא נקבע בוועדה אחרת, שבה דווקא יש ייצוג לענף החלב.

התייקרות בלתי נמנעת

החוק מסמיך את שרי האוצר והחקלאות לקבל או לדחות את המלצותיה של ועדת המחירים – וכחלון אכן ביקש לנצל את סמכותו ולדחות את ההמלצות. תחילה כחלון לא נימק את התנגדותו, אף שהחוק דורש זאת ממנו, ולאחר מכן הודיע לבג"ץ כי ההתנגדות נובעת מניסיונו לקדם רפורמה מקיפה במשק החלב.

עם ההחלטה על הקדמת הבחירות, התברר כי הסיכויים לקידום הרפורמה פחתו מאוד – מפני שיהיה קשה לבצע את שינויי החקיקה הדרושים ליישומה. התשובה שהגישה היום פרקליטות המדינה לבג"ץ, שלפיה היא אינה מתנגדת לקבלת העתירה של תנובה, משמעותה שכחלון ומנכ"ל משרדו, שי באב"ד, לא הצליחו לשכנע את היועץ המשפטי לממשלה להגן בבג"ץ על אי-העלאת המחירים – כפי שכחלון לא הצליח לשכנע את היועץ להגן בבג"ץ על עמדתו הפוסלת השוואה של המס בין סיגריות לטבק לגלגול.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker