למרות העלייה בחוב הציבורי: S&P החליטה להשאיר את דירוג האשראי של ישראל ללא שינוי

הדירוג של ממשלת ישראל הועלה ל-AA מינוס בקיץ האחרון - על סמך הערכה כי הסיכוי ל"היפוך משמעותי בנתיב הפחתת החוב" הוא נמוך ■ השבוע דווקא התברר כי החוב הציבורי של ישראל גדל ב-2018, לראשונה זה תשע שנים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
בנימין נתניהו ומשה כחלון
בנימין נתניהו ומשה כחלוןצילום: אמיל סלמן
אבי וקסמן
אבי וקסמן

חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הודיעה הערב (שישי) כי החליטה להשאיר את דירוג האשראי של ממשלת ישראל ללא שינוי. הדירוג יישאר AA מינוס - הרמה שאליה העלתה אותו החברה באוגוסט האחרון.

תחזית הדירוג תישאר גם היא ללא שינוי - תחזית יציבה, שמשמעותה כי החברה אינה צופה העלאה או הורדה של הדירוג בעתיד הקרוב.

"אנו מצפים שהצמיחה הכלכלית של ישראל תישאר איתנה גם נוכח צמיחה גלובלית חלשה יותר", כתבו כלכלני S&P בהודעה על החלטת הדירוג שלהם שפורסמה הערב. הציפיות שהביעו באוגוסט האחרון לכך שהחוב הממשלתי ימשיך לרדת, התחלפו בהצהרה שלפיה "אנו מאמינים כי הממשלה החדשה תבטיח שהחוב הציבורי נטו יישאר מתחת ל-60% מהתמ"ג". החוב הציבורי נטו הוא החוב הכולל של הממשלה הרחבה (הממשלה המרכזית והרשויות המקומיות), בניכוי נכסים נזילים העומדים לרשות הממשלה, בייחוד פיקדונות בבנק ישראל.

לפי נתוני S&P, החוב הציבורי נטו הגיע בסוף 2018 ל-58.3%, וצפוי לעלות מעט השנה, ל-58.6%, אבל אז לחזור לרדת. המגמה שצופים ב-S&P לחוב הציבורי ברוטו היא דומה.

"אף שקשה לחזות את הרכב הממשלה הבאה, מהסקרים עולה כי צפוי שינוי צנוע בלבד, אם בכלל", נכתב בהודעה של S&P. להערכת החברה, הגירעון התקציבי ב-2019 יסתכם ב-3.3% מהתמ"ג – לעומת יעד של 2.9% בתקציב המאושר. לאחר מכן, מעריכים ב-S&P, יירד הגירעון אל מתחת ל-3%. 

החוב של ישראל כשיעור מהתמ"ג, באחוזים

באוגוסט האחרון ציפו כלכלני S&P לצמיחה של 3.6% בתמ"ג ב-2018. לפי האומדן הראשוני של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שפורסם לפני חודש, הצמיחה בפועל היתה נמוכה יותר – 3.2% בלבד. התחזיות מאוגוסט לצמיחה ב-2019, 2020 ו-2021 – שהיו 3.3%, 3.2% ו-3.1%, בהתאמה – עודכנו עתה ל-3.2% (מעט פחות מבתחזית הקודמת), 3.4% (מעט יותר מבתחזית הקודמת) ו-3.1%. ב-2022 צופים ב-S&P לישראל צמיחה של 3.1%.

האם החוב של ישראל ימשיך לעלות?

ההחלטה החדשה של S&P נמסרה השבוע למשרד האוצר - לקראת פרסומה - בעיתוי לא נוח. ביום רביעי האחרון פירסם אגף החשב הכללי במשרד את האומדן הראשוני שלו ליחס החוב-תוצר בסוף 2018. , כך התברר, גדל ב-2018 - לאחר שירד בכל שנה מאז 2010. בסוף 2018 הסתכם החוב ב-61.2% מהתמ"ג, לעומת 60.5% שנה קודם לכן.

היפוך המגמה ביחס החוב-תוצר, ככל שיתמיד, הוא מטריד, אף שהגידול שנרשם בחוב קל - ואף שהחוב הציבורי עדיין נמוך בכ-11% מהתמ"ג מרמתו לפני עשור. חברות הדירוג צפויות להמתין לאינדיקציות נוספות על התפתחות החוב לפני שיסיקו מסקנות - אבל המשך העלייה בחוב עשוי, לכל הפחות, לעכב העלאת דירוג נוספות.

בראיון בעקבות החלטת הדירוג הקודמת, באוגוסט האחרון, אמר , האנליסט המוביל בצוות המדרג את ישראל ב-S&P ולשעבר ראש יחידה במשרד האוצר הרוסי, כי הרציונל מאחורי העלאת הדירוג הוא התבססות ההערכה כי החוב של ישראל אינו עומד לגדול. בדו"ח הנלווה להחלטת הדירוג כתבו אז כלכלני S&P: "אף שרמת החוב הציבורי עדיין גבוהה באופן יחסי, אנו סבורים עתה שהסבירות כי יתרחשו תקלות פיסקליות שיובילו להיפוך משמעותי בנתיב הפחתת החוב היא נמוכה. הערכה זו מבוססת על אמונתנו כי בהיעדר זעזועים בסחר העולמי, תחזית הצמיחה של ישראל תישאר חזקה ותאפשר לממשלה להכיל לחצים להוצאות על מטרות חברתיות ועל תשתיות, וגם הסלמה מתונה אפשרית בסיכונים הביטחוניים".

מטה S&P
מטה S&Pצילום: רויטרס

הממשלה מגייסת כספים בתנאים נוחים

לאחר שהועלה באוגוסט, הדירוג שמעניקה S&P לממשלת ישראל גבוה ברמה אחת מאלה שמעניקות לה שתי חברות הדירוג הגדולות האחרות. חברת הדירוג (Moody’s) מעניקה לישראל דירוג A1 (המקביל ל-A פלוס), וביולי האחרון העלתה את תחזית הדירוג לחיובית, שמשמעותה כי תיתכן העלאת דירוג אם כלכלת ישראל תמשיך להציג תוצאות טובות. החלטת הדירוג הקרובה של מודי'ס בעניין ישראל צפויה להתפרסם בעוד כחודשיים. חברת הדירוג פיץ' (Fitch) מעניקה לישראל את הדירוג A פלוס עם תחזית יציבה.

הדירוג של S&P נוגע לחוב ארוך הטווח שמנפיקה הממשלה, במט"ח ובשקלים. בסולם של S&P נמצא הדירוג של ישראל, AA מינוס, שלוש רמות מתחת לדירוג המרבי, AAA. ישראל חולקת את הדירוג הזה בספרי S&P עם צ'כיה, אסטוניה, טאיוואן, קטאר ואיי התעלה הקטנים ג'רזי וגרנזי.

דירוג אשראי - הניתן לממשלות, לחברות ולגופים אחרים המנפיקים מכשירי חוב - הוא הערכה של הגוף המדרג בדבר היכולת והנכונות של הגוף המדורג להחזיר את חובותיו במלואם ובמועדם. דירוג של מדינות מתבסס על שלל פרמטרים הקשורים בחובות שלהן, בצמיחה הכלכלית, בסחר החוץ, בסביבה התקציבית והמוניטרית, במאפיינים גיאופוליטיים, וגם במאפיינים פוליטיים וממשליים פנימיים, כמו איכות המוסדות הכלכליים ואיתנותו של שלטון החוק.

הדירוג אמור להצביע על לווים איכותיים - ולהתריע במקרה שבו הידרדרות במצבו של הלווה מעוררת חששות להחזר ההלוואה. הדירוג מקל על ממשלות לגייס כספים באמצעות הנפקת אג"ח סחירות בשוקי ההון הבינלאומיים, כדי לממן את פעילותן. ממשלות מקבלות בדרך כלל את רוב המימון מתושביהן, בעיקר באמצעות גביית מסים - ולוות כספים בעיקר כדי לממן את הגירעון, שהוא הפער בין הוצאותיהן להכנסותיהן.

התנאים שממשלת ישראל נהנית מהם כיום בעת גיוס כספים בחו"ל הם מהנוחים ביותר מעולם. לפני כשלושה שבועות וחצי השלים משרד האוצר, בהובלת החשב הכללי, רוני חזקיהו, בסך 2.5 מיליארד יורו בלונדון. זו היתה ההנפקה הגדולה ביותר מעולם של הממשלה בחו"ל, והיא נעשתה במרווח ריביות שהיה הקטן ביותר מעולם בהנפקה של הממשלה ביורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום