ועד עובדי בזק: נעצור בעוד שבועיים את כל עבודות הפיתוח

עובדי בזק מאיימים בשביתה בגלל החלטת משרד התקשורת לאפשר למתחרות להתקין ציוד בבורות התקשורת של החברה, וכן נוכח הניסיונות למכור את השליטה בה ■ יו"ר הוועד: "ניתן למתחרות לפתח - ונשתמש אנחנו בתשתית שלהן" ■ ההנהלה: "זה בהחלט מובן"

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עובדי בזק פורשים תשתית של סיבים אופטיים
עובדי בזק פורשים תשתית של סיבים אופטייםצילום: רונן טופלברג

עובדי בזק מאיימים לפתוח בשביתה חלקית בעוד כשבועיים. הסיבות העיקריות: צעדים רגולטוריים של משרד התקשורת, שלטענת העובדים יפגעו בהם; והניסיונות למכור את השליטה בחברה. העובדים הודיעו להנהלה כי יעצרו בעוד שבועיים את כל פיתוח התשתיות, ובהמשך ייתכן כי יחריפו את העיצומים.

העובדים מוחים בעיקר על החלטת משרד התקשורת לאפשר לעובדי קבלן של חברות מתחרות, פרטנר ו סלקום למשל, לבצע עבודות התקנת ציוד בבורות התקשורת של בזק באופן הדדי. כלומר, עובדי פרטנר, לדוגמה, יוכלו להתקין ציוד של פרטנר בבורות התקשורת של בזק ולהפך. מטרת הצעד היתה להאיץ פרישה של תשתיות מהירות בישראל, להוריד עלויות ולמנוע את הסרבול של חפירת כמה בורות תקשורת בכל רחוב - אחד לכל חברה.

"אם אם הולכים לתת למתחרים את התשתיות שלנו - נעצור את כל הפיתוח", אמר ל-TheMarker יו"ר ועד עובדי בזק, שלמה כפיר. בעבר מחו העובדים גם על ההיתר שניתן לחברות המתחרות להעסיק עובדים מטעמן בפרישת תשתיות בצינורות החברה, אך הצדדים הגיעו אז להבנות.

מטה בזק בתל אביב
מטה בזק בתל אביבצילום: AMIR COHEN/רויטרס

"הרפורמה היא לשימוש הדדי בתשתיות, אז בבקשה: עד היום, בזק לא השתמשה בשום תשתית של המתחרים - אז עכשיו נעצור את כל הפיתוח בשכונות חדשות, בפריפריה ובכל מקום, ניתן להם קצת לפתח, ונשתמש אנחנו בתשתיות שלהם", אומר כפיר. "במקום לעודד אותנו לפרוש תשתיות, משרד התקשורת מדכא אותנו. אם עצירת הפיתוח לא תעזור - נחריף עוד יותר את העיצומים".

סכסוך העבודה נוצר גם בשל העברת השליטה בבזק, שנמצאת כיום בהליך מכירה. זאת במסגרת מכירת השליטה בחברות אינטרנט זהב ו בי-קום ששולטות בבזק. בשלב זה אין הצעה קונקרטית לרכישת השליטה בחברה. העובדים דורשים כי ינוהל עמם משא ומתן בכל הנוגע להעברת השליטה, לצורך חתימה על הסכם קיבוצי לשמירת זכויות העובדים.

"הוצאנו מכתב שיידע את כל מי שחושב לרכוש את השליטה בחברה, קרן כזו או אחרת, שאם לא יגיעו איתנו להסכמות לגבי הבטחת זכויות העובדים, האיתנות הפיננסית ושיתוף העובדים ברווחים - הם אולי יקנו ברזלים אבל לא יקנו חברה", אומר כפיר.

איומי השביתה של עובדי בזק מצטרפים לסכסוך העבודה עליו הכריזו עובדי שלוש החברות בנות בקבוצה – בזק בינלאומי, yes ופלאפון – במסגרת מחאה על ההליכים למיזוג פעילויות החברות הבנות. במקביל, גם ועד עובדי סלקום הכריז היום (ד') על סכסוך עבודה.

מבזק נמסר בתגובה: "הנהלת בזק תעשה כל שביכולתה על מנת שפיתוח תשתיות התקשורת והשירות ללקוחות בכל אזורי הארץ יימשכו כסדרם. עם זאת, הרגולציה הפוגענית והחד-צדדית המופעלת כלפי החברה ולקוחותיה, מגבירה את חששם של העובדים בהקשר - וזה בהחלט מובן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker