ההנפקה הגדולה ביותר מעולם של ישראל בחו"ל: גייסה 2.5 מיליארד יורו

הכספים גויסו בלונדון, בהנפקת אג"ח לעשר ול-30 שנים ■ האוצר: הריבית השנתית שתשלם הממשלה תהיה 1.5% על האג"ח לעשר השנים; מרווח הריביות – הקטן ביותר מעולם בהנפקה ביורו

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלון, והחשב הכללי באוצר רוני חזקיהוצילום: דוברות האוצר
אבי וקסמן

אגף החשב הכללי במשרד האוצר הודיע הערב (ד') כי השלים הנפקת אג"ח של ממשלת ישראל בלונדון, שבה גויסו 2.5 מיליארד יורו (כ-10.6 מיליארד שקל). הסכום הוא הגדול ביותר שגויס מעולם בהנפקת אג"ח סחירות של הממשלה בחו"ל.

מחצית מההנפקה (1.25 מיליארד יורו) נעשתה באג"ח לעשר שנים, והשאר באג"ח ארוכות טווח במיוחד, ל-30 שנה. זוהי הפעם הראשונה שבה הממשלה מנפיקה אג"ח ביורו לטווח כה ארוך, בהתאם למדיניות של אגף החשב הכללי להאריך את משך החיים של החוב הממשלתי.

>> האם אנחנו לקראת שנה כלכלית אבודה? | פודקאסט האינטרסנטים

בוא ניסע לחו"ל ונקנה עוד מכונית

0:00
-- : --

ההנפקה חדשה גדולה במעט מההנפקה הקודמת ביורו, שנעשתה בינואר 2017 בלונדון, וגויסו בה 2.25 מיליארד יורו, באג"ח לעשר ול-20 שנים. ב-2018 וב-2013 ערך משרד האוצר הנפקות דולריות בסך 2 מיליארד דולר כל אחת.

לפי משרד האוצר, הביקוש בהנפקה הסתכם בכ-15 מיליארד יורו, והיה הגבוה ביותר בהנפקה של הממשלה ביורו מעולם. הצעות לרכישת האג"ח, אומרים באגף החשב הכללי, זרמו מצד "משקיעים אסטרטגיים גדולים", ובהם בנקים מרכזיים, קרנות פנסיה וחברות ביטוח. להנפקה קדמו פגישות שערך משרד האוצר עם משקיעים בלונדון, פריז, מינכן ופרנקפורט, בהשתתפות סגן החשב הכללי, גיל כהן, ומנהל יחידת החוב הממשלתי, ליאור דוד-פור. הבנקים ששימשו חתמים בהנפקה הם ברקליס, BNP פאריבה וגולדמן סאקס.

הגיוס נעשה לפי תוכניות הגיוס ארוכת הטווח של משרד האוצר, שאינה מושפעת בינתיים מהזינוק הצפוי בגירעון התקציבי ב-2019. במשרד האוצר יסכמו בימים הקרובים את נתוני 2018, לקראת פרסום הנתון השנתי על יחס החוב לתמ"ג. בחודשים האחרונים התעוררו חששות שלפיהם, לאחר שמונה שנים רצופות של ירידה בחוב הציבורי כשיעור מהתמ"ג, ידווח משרד האוצר לראשונה על עלייה או קיפאון ביחס החוב לתמ"ג ב-2018.

לונדוןצילום: Ale Argentieri / Shutterstock.co

בינתיים פירסם משרד האוצר נתונים רק על גודל החוב הממשלתי בסוף הרבעון השלישי של 2018. לפי הנתונים האלה, החוב הממשלתי - המהווה את מרבית החוב הציבורי - גדל ב-4.4% מתחילת 2018, וב-3.4% לעומת הרבעון השלישי של 2017. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דיווחה בשבוע שעבר כי התמ"ג הנומינלי בישראל צמח ב-2018 ב-3.8%.

החשב הכללי, רוני חזקיהו, אמר: "הצלחת ההנפקה, כפי שהיא באה לידי ביטוי בביקוש הגבוה והמרווחים הנמוכים, נובעת מאיתנותה של הכלכלה הישראלית, שהביאה גם להעלאת דירוג האשראי של מדינת ישראל בקיץ האחרון. הטווח הארוך של האג"ח מעיד על אמון המשקיעים הזרים במשק הישראלי".

שר האוצר, משה כחלון, אמר: "כלכלת ישראל נמצאת בשנים מצוינות עם צמיחה גבוהה, תעסוקה מלאה, ויחס חוב-תוצר נמוך. ההנפקה המוצלחת הזו היא הבעת אמון של הגופים הפיננסיים הבינלאומיים בכלכלת ישראל ועוד הוכחה להכרת העולם בניהול הכלכלי האחראי של ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker