2019 כבר התחילה ברוב העולם - אך לא בענף הלול

עד 1 בינואר היה אמור שר החקלאות לחתום על תקנות המסדירות את המכסות לגידול ביצים ■ הוא לא עשה זאת, ולא במקרה - והענף ממשיך להתנהל על בסיס המכסות של שנה שעברה

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תרנגולות בלולצילום: דרור ארצי
חגי עמית

2018 הסתיימה לפני תשעה ימים, ו-2019 החלה בעולם - למעט מקום אחד: ענף הלול הישראלי. בענף זה השנה הקודמת עודנה נמשכת, והסיבה לכך היא שר החקלאות, אורי אריאל.

השר מתמהמה ואינו חותם על התקנות שאמורות לקבוע את מכסות הביצים ולהסדיר את פעילות הענף. כתוצאה מכך, המכסות של 2018 הן אלה שנותרו בתוקף. אריאל לא עושה זאת בטעות, אלא כחלק ממדיניות מכוונת, והתנהל באופן דומה גם לפני שנה. בסוף 2017 הגיע הנושא עד למפתנו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ובהמשך אף לבג"ץ.

אריאל, וחלק מרכזי מחברי מפלגת הבית היהודי, מתנגדים למשטר המכסות. פורום קהלת, המפעיל שתדלנות עקבית בקרב חברי הבית היהודי, הוא אחד מנושאי הדגל המרכזיים נגד מדיניות זו. ההתמהמהות של אריאל בסוף 2017 נבעה מרצון להותיר פתח דרכו יוכלו להיכנס מגדלים שאינם זוכים למכסות גידול ביצים במסגרת התקנות הנוכחיות. אריאל אף הכריז אז פומבית כי יתמהמה מלחתום על התקנות בכל שנה.

שר החקלאות, אורי אריאלצילום: מארק ישראל סלם

אז, לפני שנה, ניצל מגדל תרנגולות בשם רפי דיין את חלון ההזדמנויות - בזכות מידע שקיבל ממשרד החקלאות - ורכש 500 תרנגולות ללא אישור בתקופה שבה אריאל השהה את החתימה. בהמשך נזף מנדלבליט באריאל על כך ההתעכבות בחתימה על התקנות ועל העברת המידע לדיין. נוכח עמדת היועץ המשפטי, דיין עתר לבג"ץ, ודרש כי יותר לו להמשיך להחזיק בתרנגולות  - אך עתירתו נדחתה.

למרות כל זאת, גם השנה אריאל לא חותם על המכסות. אלא שהפעם הדבר לא מאפשר לכל מי שרוצה בכך לרכוש תרנגולות ללא אישור. זאת לא רק בשל התקדים של בג"ץ, אלא גם מפני שבמשרד המשפטים מצאו כי על פי סעיף 38 לחוק יסוד הכנסת בתקופת בחירות – כמו זו הנוכחית – גם במקרה שבו השר לא חותם על התקנות המסדירות את המכסות, המכסות של השנה הקודמת פשוט נשארות בתוקף.

אחד ההסברים שנותנים במשרד החקלאות לחוסר הרצון לחתום על התקנות הוא הטענה כי חלוקת המכסות נועדה לתמרץ חלק מהמשקים לייעל את הלולים, ולהעניק תוספת מכסות ללולנים שיוכיחו שהם עברו ללולים חדשים ומרווחים יותר. חוסר נכונותו של אריאל לחתום על התקנות נובעת חוסר שביעות רצונו ממשטר התמריצים שחלוקת המכסות הנוכחית קובעת.

על אף זאת, קשה להבין מדוע אחרי ארבע שנות כהונה של אריאל כשר החקלאות התגלגלו הדברים לידי כך שבדקה התשעים ואחת הוא יוצר נגד המכסות שנקבעו, ומותיר את כלל ענף הלול בסיטואציה של חוסר ודאות. מגדלים קטנים כגדולים לא יודעים מה תהיה מכסת הביצים הסופית שלהם בשנת הקרובה. גם אם אריאל מתנגד באופן עקרוני למשטר המכסות, הרי שהיו בידיו ארבע שנים לבצע עבודת מטה יסודית ולהתניע תהליך בכיוון זה. במקום זאת, הוא נוקט מדיניות של אי חתימה על המכסות המעודכנות - מכסות  שנועדו, בין היתר, לאפשר דריסת רגל מסויימת למגדלים חדשים בענף, ולהבטיח את מטה לחמם של משקי תרנגולות קטנים בפריפריה.

מפורום קהלת נמסר בתגובה: "ענף הלול בישראל אכן שקוע עמוק בעבר, ולא בגלל שר החקלאות. מדינת ישראל היא האחרונה במדינות ה-OECD שמסדירה גידול ביצים באמצעות מכסות, ושבה שר החקלאות קובע מידי שנה בדיוק כמה ביצים יוטלו בשנה הבאה. חופש העיסוק קובע כי 'אין פוגעים בחופש העיסוק אלא בחוק ההולם את ערכיה של מדינת ישראל, שנועד לתכלית ראויה, ובמידה שאינה עולה על הנדרש'.

"יקום היודע להצביע על תכלית ראויה למכסות גידול ביצים, שבגללן הביצים בישראל הן מהיקרות בעולם. אפילו חוק המועצה לענף הלול שנחקק ב-1963 קובע כי 'השר, לאחר התייעצות עם המועצה, רשאי לקבוע בכללים' תכנון באמצעות מכסות, והשר כאמור בחר השנה שלא להגביל את חופש העיסוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker