אוצר התיישבות היהודים רכשה 10% מדוראל אנרגיה מתחדשת תמורת 33.5 מיליון שקל

העסקה משקפת לדוראל שווי של 335 מיליון שקל ■ בעסקת המשך תוכל אוצר התיישבות היהודים לרכוש 3% נוספים מהחברה, לפי שווי של 400 מיליון שקל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדה סולארי. אילוסטרציהצילום: בלומברג
אורה קורן

חברת דוראל משאבי אנרגיה מתחדשת הודיעה היום (א') כי חברת אוצר התיישבות היהודים (אוה"ה) רכשה 10% ממניותיה תמורת 33.5 מליון שקל, עסקה המשקפת לחברה שווי של 335 מיליון שקל. אוה"ה תוכל לרכוש בשלב שני עוד 3% מהחברה לפי שווי של 400 מיליון שקל. זהו חיזוק שיתוף פעולה קיים בין השתיים, לאחר שב-2014 רכשה אוה"ה מחצית ממניות החברה הבת של דוראל, סולארית דוראל.

בכך מצטרפת אוה''ה לגרעין האחזקות בקבוצת דוראל לצד המייסדים דורי דוידוביץ ואלון קסל והקיבוצים יטבתה ויקום. הקבוצה פעילה בתחום האנרגיה המתחדשת, בכלל זה אנרגיה סולארית ואנרגיית רוח. היא עוסקת בין היתר בהקמת מיזמים לייצור חשמל המיועד לצריכה עצמית או להספקתו לחברת חשמל.

דוראל זכתה במכרזי רשות החשמל והקימה שדות סולאריים קרקעיים, מיזמים על גבי גגות מבנים ומאגרי מים - בסכום השקעות של מאות מיליוני שקלים. לחברה צבר מיזמים סולאריים של כ-1,000 מגה-ואט בסכום השקעות של כ-4 מיליארד שקל.

בנוסף, הקבוצה פועלת להקמת מיזמים בתחום אנרגיית רוח וביו-גז. היא גם יוזמת את הקמתו של אחד מהשדות הסולאריים הגדולים בארץ, כאשר שלב א' בפרויקט הוא של 70 מגה-ואט. המיזם נמצא בהליכי תכנון מתקדמים במסגרת הוועדה הארצית - ות"ל. לצד דוראל שותפים במיזם קיבוצי עמק המעיינות וחברת אינבנרג'י, שהיא יצרן החשמל הפרטי הגדול ביותר בצפון אמריקה. היקף ההשקעות בפרויקט זה נאמד בחצי מיליארד שקל.

אוה"ה היא חברה פרטית הפועלת בתחומי ייזום, פיתוח, הקמה וניהול של מתקנים ופרויקטים לייצור חשמל סולארי. החברה מנוהלת על ידי ראובן גרסטל ונמצאת בבעלות של ההסתדרות הציונית וקרן היסוד. בעברה הקימה אוה"ה את בנק לאומי, וכיום היא מחזיקה ב-1.3% ממניותיו בשווי של כ-450 מיליון שקל.

בנוסף, החברה מחזיקה ישירות ב-33% מהבעלות של שלושה מתקנים סולאריים - באיילת השחר, בגבעת חיים מאוחד ובקיבוץ גזר. החברה השקיעה כ-40 מיליון שקל בתש"י (תשתיות ישראל) ובקרן נוי, שהן קרנות השקעה פרטיות המשקיעות בתחומי התשתיות.

דוידוביץ, מבעלי קבוצת דוראל, מסר כי "השותפות עם אוצר התיישבות היהודים היא נדבך חשוב נוסף בחיזוקה של החברה, בפרט מול האתגרים העצומים העומדים בפניה בשנים הקרובות. מהלך זה יסייע לחזק את מעמדה של החברה בפני גורמי המימון, ומהווה שלב חשוב נוסף בצמיחתה המואצת של החברה והשלמת הערכותה להנפקת מניותיה לציבור".

גרסטל אמר כי "רכישת המניות בדוראל, שהיא שותפה של אוה"ה, היא תהליך טבעי במגמת ההשקעות של החברה. ההשקעה במיזמי אנרגיה מתחדשת ברחבי הארץ, בשותפות עם דוראל, מהווה מענה לרצון של אוה"ה להשקעות כלכליות המשלבות היבטי ציונות וקיימות, תמיכה בהתיישבות העובדת והשתתפות אקטיבית בתהליכי המעבר לייצור אנרגיה ממקורות בלתי מתכלים - אנרגיה מתחדשת".

את אוה"ה ייצגו בעסקה עו"ד אלרואי קנבל ועו"ד רועי נבות ממשרד קנבל ושות'. את דוראל ייצג עו"ד ארז לבנון ממשרד לבנון - אקוניס ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker