חוששים ממפולת באג"ח? בנק ישראל מזהיר: הסיכון לנפילות בבורסות עלה ל"בינוני עד גבוה"

דו"ח היציבות הפיננסית של הבנק מתריע כי העלאות הריבית בחו"ל ובישראל מגדילות את ההסתברות לנפילה חדה במחירי הנכסים הפיננסיים בישראל ■ תרחיש כזה, מזהירים בבנק, יאט את הצריכה הפרטית ויזלוג לפעילות הריאלית במשק

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הבורסה לניירות ערך בתל אביב
הבורסה לניירות ערך בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

בחצי השנה האחרונה עלתה ההסתברות למשבר פיננסי בישראל שיתחיל בגלל ירידה חדה במחירי האג"ח, על רקע הידוק המדיניות המוניטרית בישראל ובחו"ל – כך מתריעים בבנק ישראל, בדו"ח היציבות הפיננסי החצי שנתי, שפורסם היום (ראשון). לפי הדו"ח, הסיכון להתממשות תרחיש של ירידה חדה במחירי האג"ח וכלל הנכסים הפיננסיים הוא עתה "בינוני עד גבוה".

התרחיש שמתארים בבנק ישראל כולל עלייה בתשואות על האג"ח ארוכות הטווח בארה"ב, שתרע את התנאים הפיננסיים ותביא להגדלה נוספת בעלויות החוב. "מאחר שהחוב הגיע לשיעורים גבוהים בעולם, גם פרמיות הסיכון בגין הפסדי אשראי עתידיים עלולות לעלות, והדבר יכביד על המשך הפעילות הכלכלית בעולם, לרבות ישראל", נכתב בדו"ח היציבות הפיננסית.

תהליך כזה, סבורים בבנק ישראל, עשוי להחריף אם בשוקי ההון תירשם תגובת יתר לסטייה מהתוואי הצפוי לתהליך של הידוק המדיניות המוניטרית בעולם. תהליך זה כולל בעיקר העלאות ריבית והפסקתן של תוכניות הרחבה כמותית. התהליך נמצא בעיצומו בארה"ב – שבה הועלתה הריבית בשבוע שעבר – וצפוי לצאת לדרך גם באירופה. תהליך זה, כותבים כלכלני בנק ישראל, "צפוי להשפיע רבות על התנאים הפיננסיים גם בישראל, והוא מעלה את ההסתברות להתממשות תרחיש קיצון שבו מחירי הנכסים בישראל יירדו בחדות".

לפי דו"ח היציבות הפיננסית, ההתרחבות של פער הריביות בין ארה"ב (שבה הריבית הועלתה עתה ל-2%-2.25%) לישראל (שבה הריבית הועלתה לפני כמה שבועות ל-0.25% בלבד) עומדת ברקע לעליית ההסתברות לירידה חדה במחירי האג"ח בישראל. עם מחירי האג"ח עלולים ליפול גם מחיריהם של שאר הנכסים הפיננסיים. "התממשות תרחיש כזה תאט את הצריכה הפרטית ותגדיל את עלויות הייצור ומימון הפעילות השוטפת במגזר העסקי", נכתב בדו"ח של בנק ישראל. "כך תזלוג הירידה במחירי הנכסים הפיננסיים לפעילות הכלכלית במשק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker