תעש ניצחה את רפאל בקרב על מיגון נגמ"שי צבא ארה"ב: "חץ דורבן" תיהפך למבצעית

צבא ארה"ב יתקין את מערכת ההגנה האקטיבית על חטיבת בראדלי 138, בעלות מוערכת של כ-200 מיליון דולר ■ בכך ניצחה "חץ דורבן" את "מעיל רוח" של רפאל, שכבר היום מותקנת על טנקים בארה"ב ■ הבחירה בחץ דורבן תסייע בשיווק המערכת לצבאות נוספים בעולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת "חץ דורבן" על נגמ"ש
מערכת "חץ דורבן" על נגמ"ש

התעשייה הצבאית (תעש), שנרכשה באחרונה על ידי אלביט מערכות , ניצחה את רפאל בקרב על מיגון נגמ"שי הבראדלי של צבא ארה"ב – כך נודע ל-TheMarker. לאחר ניסויים שארכו שנים, בצבא ארה"ב החליטו להתקין את מערכת ההגנה האקטיבית של תעש  - "חץ דורבן" (באנגלית: Iron Fist) - על חטיבת נגמ"שים ראשונה בעלות מוערכת של כ-200 מיליון דולר.

חץ דורבן היא מערכת הגנה אקטיבית אוטונומית שפותחה כנגד איומי נ"ט. המערכת כוללת מכ"ם של ראדא תעשיות , חברה ישראלית הנסחרת בוול סטריט, וחיישן אינפרא אדום מתוצרת אלישרא (אלביט). המערכת מסוגלת ליירט רקטות נגד טנקים ונגמ"שים כמו RPG, טילי נ"ט מונחים ופגזי טנקים, באמצעות שיבוש תעופתם ובמידת הצורך באמצעות יירוטם. המערכת כוללת גרסה "קלה" וקומפקטית יותר (IF-LC), המיועדת להתקנה בכלי רכב קלים.

חץ דורבן מתחרה במערכת "מעיל רוח" (באנגלית: Trophy) של רפאל, המותקנת כיום על טנקים ישראלים מסוג מרכבה סימן 4 ו-3, נגמ"שים ישראלים מסוג נמר, וטנקים של ארה"ב מסוג M1 אברהמס. עקרון הפעולה של שתי המערכות שונה: מעיל רוח מגנה על הרק"מ (רכב קרבי משוריין) באמצעות שיגור רסס של כדורי מתכת לעבר טיל האויב - ומיירטת את ראש הנפץ שלו.

לעומת זאת, המערכת של תעש פועלת על בסיס הדף: החימוש המיירט מתפוצץ בקרבת טיל האויב, ומייצר הדף המסיט ומפרק אותו - כך שראש הטיל עצמו לא מתפוצץ. בתעש משווקים את המערכת על בסיס הטענה שהואיל וראש הקרב של טיל האויב אינו מופעל, הסיכול אינו מהווה סכנה לכוחות חי"ר ידידותיים הפעילים מסביב. זהו שיקול קריטי עבור חטיבת נגמ"שים.

בין רפאל לתעש מתקיימת תחרות "ראש בראש" עיקשת על הזכייה במיגון הנגמ"שים של צבא ארה"ב. מדובר בקרב על מאות מיליוני דולרים. כדי לקדם את בחירתה, רפאל ביצעה השנה ניסוי עצמאי על נגמ"שי בראדלי בישראל - על חשבונה, אך עם משקיפים אמריקאים. לפי רפאל, בניסויים יירטה מעיל רוח יותר מ-300 טילי נ"ט ורקטות RPG מסוגים שונים בשיעור הצלחה של 95%.

פרט לרפאל, תעש גברה במרוץ חימוש הנגמ"שים גם על ארטיס, חברה אמריקאית שבשליטת פלסן סאסא הישראלית. ארטיס פיתחה מערכת הגנה אקטיבית בשם "מסך הברזל" (Iron Curtain) נגד טילים. באוגוסט פורסם באתר "ברייקינג דיפנס" האמריקאי כי צבא ארה"ב החליט שלא להשתמש במערכת של ארטיס לנגמ"שי הסטרייקר משום שהעדיף מערכת שמיירטות מטרות על בסיס הדף.

פוטנציאל למיגון מאות כלי רק"מ

בצלאל מכליס, מנכ"ל אלביט
בצלאל מכליס, מנכ"ל אלביטצילום: אסף שילה/ישראל סאן

בשלב הראשון מערכת חץ דורבן של תעש תותקן על חטיבה 138 של צבא ארה"ב. לפי הערכות, השלמת הטמעתה תהיה רק ב-2020, עם סיום הבדיקות והניסויים במהלך השנה הקרובה. לפי ההערכות, אלביט, שנעזרת בתקציבי שיווק גדולים ובלוביסטים, פעלה לבחירת המערכת של תעש על חשבון זו של רפאל. הודעה רשמית בעניין העסקה המסתמנת תתפרסם רק לאחר שתעש (אלביט) תקבל הודעה פורמלית מצבא ארה"ב.

תעש משתפת פעולה עם החברה האמריקאית ג'נרל דיינמיקס . חשיבות הפרויקט עבור תעש היא רבה, בשל הפוטנציאל למיגון עתידי של מאות ואפילו אלפי נגמ"שים מסוג בראדלי שמחזיק צבא ארה"ב. יתרה מזאת, צבא ארה"ב מהווה "סמן ימני" לצבאות אחרים בעולם, כך שהבחירה בחץ דורבן עשויה לסייע לתעש לשווק את המערכת בצבאות נוספים. בעבר פורסם כי תעש נמצאת במגעים לשיווק המערכת לצבא ההולנדי.

פרט לתעש, אחת המרוויחות מהעסקה המסתמנת היא ראדא, שכאמור מספקת את המכ"מ למערכות. ראדא, שנסחרת בניו יורק לפי שווי של כ-100 מיליון דולר, מפתחת ומייצרת מערכות וציוד בקרה למטוסים, כולל מכ"מים, מערכות אימון ותרגול. לפי הערכות, עלות רכיב המכ"ם ל"חץ דורבן" מגיעה ל–80–100 אלף דולר.

באוקטובר אמר ל-TheMarker מקור בתעש: "ככל שמדובר בהגנה אקטיבית, בצבא האמריקאי החליטו על כמה שלבים לפני שיבחרו בפתרון. בשלב הראשון, שבו בוחרים מהמדף מוצרים בתהליכי פיתוח, הם בחרו במעיל רוח לטנק אברהמס ובמערכת שלנו להתקנה על נגמ"ש בראדלי. המערכת שלנו נמצאת בשלב סופי של ניסויי התקנה והפעלה.

"כמו כן קיימת תוכנית ארוכת טווח, Modular Protective System, ושותפות בה חברות אמריקאיות. גם בה נבחרנו להיות חלק מצוות הפיתוח של המערכת העתידית שתותקן על רבים מכלי הרק"מ האמריקאים - מערכת שתיועד לדורות הבאים של כלי רכב שיחליפו את נגמ"שי בראדלי וסטרייקר בעוד עשר שנים", אמר המקור בתערוכת AUSA של תעשיית הנשק בצפון אמריקה.

בחודש שעבר השלימה המדינה את מכירתה של תעש לאלביט מערכות בתמורה לכ-1.8 מיליארד שקל, בתוספת תשלום מותנה של 100 מיליון שקל. זאת, לאחר שראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו, העניק לאלביט היתר שליטה והסיר את המכשול המשמעותי האחרון למיזוג. אלביט היא מחברות הנשק הגדולות בישראל, ונסחרת לפי שווי של כ-20 מיליארד שקל. תעש מוטמעת בתוך אלביט, כחלק מחטיבת היבשה.

מאלביט מערכות לא התקלה תגובה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום