הביטוח הלאומי מזהיר: חשש לפגיעה בקצבאות - כבר בשנים הקרובות

השר חיים כץ קיבל גיבוי מחברי הכנסת על ההחלטה לבטל את ההסכם להעברת עודפי התקציב של הביטוח הלאומי למשרד האוצר ■ כץ: אנו מוכנים לדון מחדש בהחלטה עם בכירי האוצר ■ הביטוח הלאומי: יש חשש לפגיעה בקצבאות כבר בשנים הקרובות

אבי וקסמן
אבי וקסמן
השר חיים כץ
השר חיים כץצילום: אמיל סלמן
אבי וקסמן
אבי וקסמן

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, קיבל הבוקר (רביעי) גיבוי מחברי הכנסת בוועדה לביקורת המדינה על החלטתו לבטל את ההסכם בין המוסד לביטוח לאומי למשרד האוצר, שמכוחו מועברים מדי שנה יותר מ-20 מיליארד שקל מעודפי התקציב של הביטוח הלאומי.

מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, הדגיש כי עודפי התקציב אינם מושקעים בהשקעות "קונסטרוקטיביות", לפי החוק, אלא משמשים לצרכים שוטפים בתקציב המדינה. "אין השקעה", אמר שפיגלר. "הכל רישומי. מה יקרה כשיגיע היום שהביטוח הלאומי יבקש כסף לטובת המבוטחים - מה המדינה תעשה? היא תקצץ בזכויות המבוטחים". יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', השיבה לו: "זה נשמע כמו תרמית. אם הייתי מעבירה את זה לעולם העסקי - זו היתה תרמית".

מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי
מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומיצילום: אבי חיון

סמנכ"ל המחקר והתכנון של הביטוח הלאומי, פרופ' דניאל גוטליב, אמר כי קיים חשש לפגיעה בקצבאות הביטוח הלאומי כבר בשנים הקרובות - לדבריו, בשנות ה-20 המוקדמות של המאה הנוכחית.  

השר כץ אמר כי אף שהודיע על ביטול ההסכם, הוא מוכן לדון בכך עם הממשלה - ובלבד שהדיונים ייעשו עם צמרת משרד האוצר, "ולא זוטרים". לדברי כץ, "אם נראה להם שבאנו לשחק כדי לקבל עוד תקני רכב - הם טועים. הפעימה הראשונה של העברת העודפים אמורה להיות בסוף ינואר 2019".

לדברי המנכ"ל שפיגלר, "יש ניגוד עניינים מובנה בין משרד האוצר לביטוח הלאומי, מפני שככל שהעודפים יהיו גדולים יותר, יותר כסף הולך לתקציב השוטף של האוצר".

"מלחמת השחרור של הביטוח הלאומי"

ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר: "נראה לי שמדובר במלחמת השחרור של הביטוח הלאומי סוף-סוף, ואני חייב לפרגן לשר - כי זה חסר תקדים. הביטוח הלאומי כמעט בן 70, ועדיין לא יודע אם הוא ביטוח או מס. אם זה באמת ביטוח, צריך אולי לקבוע בחוק שתקציבו ישוריין כמו תקציב ה-CIA - תקציב שאינו עובר שום מסננת, וגדל לפי פרמטרים של גידול האוכלוסייה וכיו"ב".

יו"ר ועדת הכספים של הביטוח הלאומי, ערן יאראק, הציג את המצב הפיננסי של הביטוח הלאומי, והזכיר את שמו של הפיננסייר האמריקאי ברנרד מיידוף, שהורשע בניהול תרמית פונזי והונאת משקיעים במשך שנים ארוכות. לדברי יאראק, "אם אנו עובדים בשיטה שבה לוקחים מצעירים כסף כדי לשלם למבוגרים, וסומכים על כך שבשנה הבאה יהיו צעירים חדשים שישלמו, אבל בדרך לוקחים את הכסף שהצעירים משלמים ומשתמשים בו לנושאים אחרים, ולא שומרים אותו לצורך שבעבורו נועד - את המסקנה תסיקו בעצמכם".

"ביטול ההסכם יפגע בביטוח הלאומי"

שלי יחימוביץ'
שלי יחימוביץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

אלון מסר, סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמר: "אנו חושבים שביטול ההסכם לא רק שאינו משפר את מצבו האקטוארי של הביטוח הלאומי, שהוא אכן בעיה, אלא מרע אותו. הוא גם יגדיל משמעותית את הגירעון בתקציב המדינה וישפיע משמעותית על יחס החוב-תוצר - מה שעלול להוביל לפגיעה בשירותים אחרים, חברתיים בדרך כלל". לדברי מסר, ביטול ההסכם כשלעצמו, "כשאינו מלווה בשום צעדים אחרים, פוגע במבוטחים, ומעמיד את כספיהם בסכנה".

סגן הממונה על התקציבים הוסיף: "אם הביטוח הלאומי היה מתנהל ללא תמיכה מתקציב המדינה, הוא היה פושט את הרגל לפני שנים רבות. בשנים האחרונות גדלו מאוד ההכנסות של הביטוח הלאומי מהאוצר ביחס לכלל הגבייה".

ליאור דוד-פור, מנהל החוב הממשלתי באגף החשב הכללי שבמשרד האוצר, הוסיף: "המבוטחים מקבלים תשואה על עודפי התקציב. בשנה האחרונה היא היתה 3.5%. האג"ח מושקעות ל-17 שנה. המבוטח מקבל תשואה - וזה לא משנה אם היא מתקבלת מכך שמשקיעים באמת, או לא. בשנים קודמות התשואה היתה גבוהה יותר".

על שאלת יחימוביץ' מה יקרה אם ההסכם אכן יבוטל, אמר דוד-פור כי יש חשש לפגיעה בתשואה שתושג על הכספים: "אף קרן פנסיה או חברת ביטוח לא יכולה להשיג תשואה כזאת על הכסף בסיכון אפס", השיב.

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר: "אני רוצה לשבח את שר הרווחה והמנכ"ל על המאבק העיקש והצודק. אני חושב שהוא חשוב יותר מכל חוק חברתי שיעבור בכנסת הזאת". ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני) הוסיפה: "השר עשה את המהלך היחיד ששר אחראי יכול לעשות בנקודת הזמן הזאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker