קיבלתם אופציות שייכנסו לתוקף רק במקרה של אקזיט? רשות המסים תדרוש מס מלא - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

קיבלתם אופציות שייכנסו לתוקף רק במקרה של אקזיט? רשות המסים תדרוש מס מלא

רשות המסים פירסמה חוזר הקובע כי אופציות שמימושן מותנה באקזיט או בהנפקה אינן באמת אופציות – וכי מימושן יחויב במס מלא של עד 50% ■ חברות שכבר העניקו אופציות כאלה קיבלו חלון הזדמנות לשנות את תנאיהן

10תגובות
קופת חיסכון
Getty Images IL

חוזר חדש שרשות המסים פירסמה החודש קובע כי הטבת המס המיוחדת על אופציות שמעניקות חברות לעובדים, לא תחול במקרה שבו הבשלת האופציות מותנית באירוע של אקזיט או של הנפקת החברה למסחר בבורסה.

לפי החוזר, אופציות שהבשלתן מותנית באירועים כאלה אינן באמת אופציות, אלא תגמול מבוסס מזומן – והמס עליהן לא יהיה מס מופחת בשיעור של 25%, אלא מס כמו על כל תוספת שכר, כלומר מס הכנסה רגיל בשיעור של עד 47%, ולעתים גם מס יסף של 3% (מס מיוחד המוטל על מי שהכנסתו, מכל המקורות, עולה על כ-642 אלף שקל בשנה או כ-53.5 אלף שקל בחודש).

בחוזר החדש נקבע כי חברות שקבעו תוכניות אופציות המותנות באקזיט או בהנפקה, ויהיו מעוניינות לשנותן, יוכלו לפנות לרשות המסים לשם קבלת החלטת מיסוי פרטנית. כמו כן, במשך החודשים הקרובים יוכלו החברות לשנות את תנאי ההבשלה של אופציות שעדיין לא הבשילו במסלול מהיר, לפי הסדר שנקבע בחוזר.

החוזר פורסם בהמשך להחלטת מיסוי שנתנה באחרונה רשות המסים, במקרה שהגיע לדיון בה על חברה ישראלית, שהיא חברה בת של חברה הולנדית, והקצתה אופציות לעובדיה. תוכנית האופציות הוגשה לאישור רשות המסים, ונקבע בה כי מימוש האופציות כפוף להתרחשותו של אקזיט בחברה האם. 

רשות המסים הודיעה כי לפי עמדתה, אופציות כאלה אינן עומדות בתנאים שנקבעו בסעיף 102 לפקודת מס הכנסה, המגדיר את הטבות המס שאפשר לקבל בגין אופציות. בעקבות זאת, הומרו האופציות באופציות חדשות, שהבשלתן לא הותנה באקזיט, אלא רק בחלוף תקופת זמן מסוימת. 

החוזר החדש מקבע את המדיניות הזאת. הוא מסביר כי אופציות נועדו להיות "תגמול הוני לטווח ארוך, לשם יצירת זהות אינטרסים בין הבעלים לעובדים למען הצלחת החברה, ושאינו כרוך בהוצאת מזומנים". מכיוון שכך, אופציות צריכות להיות כרוכות בסיכון מסוים: מצד העובד, הסיכון הוא שעם הבשלת האופציות, כעבור תקופה שנקבעה (לרוב כמה שנים), יתברר שאינן שוות דבר (הן "מחוץ לכסף"); ומצד החברה, הסיכון הוא שהאופציות דווקא יהיו "בתוך הכסף", והיא תידרש להמיר את האופציות במניות, תוך דילול אחזקותיהם של בעלי המניות הקיימים. 

סעיף 102 לפקודת מס הכנסה קובע מסלול שאם עומדים בדרישותיו, אפשר לשלם בגין מימוש אופציות, במועד המימוש, מס מופחת בשיעור 25%. בין השאר, נדרש כי האופציות יופקדו בידי נאמן למשך שנתיים לפחות.

החוזר החדש קובע כי חברה יכולה לקבוע תנאי הבשלה לאופציות, ובלבד שיהיו מבוססים על זמן (למשל, שהעובד יידרש לעבוד בחברה חמש שנים לפחות לפני שיוכל להתחיל לממש את האופציות), על ביצועים עסקיים מוגדרים מראש (כגון גידול מוגדר בהכנסות או ברווחים של החברה) או על תנאי השוק (שינוי במחיר המניה, תשואה עודפת על פני חברות מתחרות וכיו"ב). במקרה כזה, יידרש הדירקטוריון לקבוע מראש את תנאי ההבשלה באופן מדיד. המועד שבו הדירקטוריון יעשה זאת ייחשב יום ההקצאה של האופציות, למעט במקרים שבהם פרטים מסוימים בתוכנית האופציות, כגון כמות האופציות שיוקצו, לא נקבעו באותו מועד – ואז יהיה יום ההקצאה המועד שבו ייקבעו פרטים אלה באופן סופי. 

באשר למקרה של אופציות המותנות באקזיט או בהנפקה, כותבים ברשות המסים, "לכאורה נראה כי ענייננו בתנאי מוגדר, קבוע, ידוע, מדיד ובלתי-ניתן לשינוי, ואשר אושר מראש במועד ההענקה של הזכויות. ברם, כאשר ההבשלה של הזכויות מתרחשת רק בקרות אקזיט או הנפקה, הרי שמרכיב הסיכון בתגמול ההוני מעולם לא התקיים: מחד גיסא, לעובד לא קמה היכולת המעשית לשאת בסיכון ההוני בהיותו בעל מניות (כך למשל: מצב בו אופציות יהיו 'מחוץ לכסף'), ומאידך גיסא, החברה המקצה או בעלי מניותיה לא נושאים בסיכון של צירוף אמיתי של בעל מניות נוסף.

"נראה כי גם מבחינה חשבונאית לא נרשמת הוצאה במועד ההענקה, והיא תירשם רק כשתהיה סבירות גבוהה להתקיימותו של התנאי, היינו במועד האקזיט או ההנפקה. מכאן, אין לראות בקביעת תנאי כאמור כנכנס למישור של תגמול מבוסס הון, כי אם תגמול מבוסס מזומן אשר ניתן כהטבה במסגרת יחסי עובד-מעביד ואשר ההכנסה הנובעת ממנו תסווג כהכנסת עבודה לפי סעיף 2(2) לפקודת מס הכנסה, כבונוס או מענק הצלחה לעובד בקרות האירוע המזכה", הוסיפו ברשות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#