כחלון מאריך בשנה את הפטורים ממכס על טלפונים סלולריים, אלקטרוניקה ביתית ומוצרי תינוקות

שר האוצר הודיע על כוונתו להאריך את הפטורים ממכס וממס קנייה, שניתנו כחלק מתוכניות "נטו משפחה" ו"נטו הוזלות" ■ העלות מוערכת ב-1.5 מיליארד שקל ■ כחלון: "כל מי שיעלה מחירים לציבור הצרכנים שלא בצדק, יתחרט על כך במהרה"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

על רקע גל ההתייקרויות במשק, שר האוצר משה כחלון הודיע היום (שבת) על כוונתו להאריך את הפטורים ממכס וממס קנייה, שניתנו כחלק מתוכניות "נטו משפחה" ו"נטו הוזלות" מ-2017, והוגבלו בתוקפם עד 31 בדצמבר 2018. לפי הודעה שפירסם כחלון, הפטורים יוארכו בשנה נוספת, ועלות ההארכה מוערכת ב-1.5 מיליארד שקל.

"בשנתיים האחרונות הוכחנו שהורדת המכסים מורידה את מחירי המוצרים", צוטט כחלון בהודעה. "בכל מקום שתהיה עליית מחירים לא מוצדקת, נפחית מכסים ונגדיל את התחרות בשוק. על אף הלחצים הגדולים המופעלים עלינו כדי להחזיר את המכסים ולהעלות מסים, נמשיך בביטול צווי המכס לטובת ציבור הצרכנים. כל מי שיעלה מחירים לציבור הצרכנים שלא בצדק, יתחרט על כך במהרה".

על מתן הפטורים הכריז כחלון ב-2017, במסגרת שתי תוכניות של הטבות למשקי הבית ולצרכנים. האחת, "נטו משפחה", שעליה הוכרז באפריל 2017, כללה פטור ממס או מס קנייה על כמה סוגי מוצרים, ובהם נעליים (שעליהם הוטל עד אז מכס של 12%) ומכשירי טלפון סלולריים (שעליהם הוטל מס קנייה של 15%) – וגם הרחבה של סבסוד הצהרונים, של זיכוי המס (נקודות זיכוי) להורים לילדים עד גיל חמש, ושל מענק העבודה (מס הכנסה שלילי).

שולטים על הכיס

התוכנית האחרת, "נטו הוזלות", שנכנס לתוקף מדצמבר 2017, כללה פטורים ממס קנייה על מוצרי חשמל לבית, כגון מכשירי טלוויזיה, רמקולים, צגים, ממירים, מקרנים, מגברים, מיקרופונים, אוזניות, כרטיסים חכמים, מכשירי רדיו ועוד (שעליהם הוטל מס קנייה של 30%-15%). בנוסף, היא כללה פטורים על קניית מקררים, מערבלי מזון, מטחנות מזון ותנורי חימום (שעליהם הוטל מכס של עד 12%), על תמרוקים, קוסמטיקה, צעצועים, אביזרי ספורט ומוצרי תאורה (שהמכס עליהם היה בשיעור של עד 12%) וכן על מוצרי טקסטיל והלבשה מסוימים (שהמכס עליהם היה 6% ברוב המקרים, ובמיעוטם 12%-10%).

התנגדות התעשייה כבר הביאה לשינוי בתוכנית עוד לפני שהפטורים ממכס יושמו: תוכנית "נטו משפחה" היתה אמורה לכלול גם פטור ממכס על בגדי תינוקות, אבל הדבר עורר התנגדות מצד יצרני בגדים מקומיים וגם מצד רשות המסים, שחששה מכך שגם בגדים שאינם מיועדים לתינוקות יוצגו ככאלה כדי לזכות בפטור ממכס. בעקבות זאת הוחלט להימנע מביטול המכס על בגדים לתינוקות – וכתחליף לכך לבטל את המכס (12%) על מוצרים אחרים לתינוקות, כגון מנשאים, נדנדות, כיסאות אוכל ובקבוקי מזון לתינוקות, וכן על משקפיים.

שתי התוכניות של כחלון יצאו לדרך על סמך ההכנסות החד-פעמיות הגבוהות ממסים שנרשמו ב-2017, והוגבלו עד סוף 2018, מכיוון שבתחילה לא היה ידוע כיצד יימצא להן מימון לטווח הארוך. במשרד האוצר עמלו כדי למצוא מימון כזה, כדי להימנע מביטול של ההטבות ב-1 בינואר 2019 – ותקציב המדינה ל-2019, שנחקק במארס האחרון, כולל מימון כזה.

לעומת תוספת נקודות הזיכוי להורים, שדרשה שינויים בחקיקה ראשית (חוקים של הכנסת), הפחתת המכס נעשתה בשורה של צווים שעליהם חתם שר האוצר. הארכתה דורשת הוצאה של צווים חדשים בחתימת כחלון, הצפויים להתפרסם בקרוב.

העלות בפועל של הפחתת מכס תלויה ברמת היבוא, ולכן קשה לחשב אותה מראש, אבל במשרד האוצר העריכו בעבר כי ב-2018, הכנסות המדינה יקטנו בגללה בכ-1.45 מיליארד שקל – ועתה מעריכים את עלותה בשנה הבאה בסכום דומה. רשות המסים דיווחה באחרונה כי בינואר עד נובמבר 2018 חלה ירידה של 9.4% בגביית המכס לעומת התקופה המקבילה אשתקד, והיא הסתכמה בכ-2.5 מיליארד שקל בלבד.

ברשות המסים מסבירים את הירידה הזאת בפטורים ממכס שיזם שר האוצר.
מלבד זאת, משפיעים הפטורים על גביית מס הקנייה – אבל מתוך כלל גביית מס הקנייה, הצפויה להסתכם ב-2019 בכ-18 מיליארד שקל, הנתח של מוצרי האלקטרוניקה, שעליהם העניק כחלון פטור ממס, הוא זניח.

כך או אחרת, הסעיפים היקרים ביותר לממשלה בתוכנית "נטו משפחה" היו דווקא אלה שאינם נוגעים למכס – ובראשם הרחבת הסבסוד לצהרונים ותוספת נקודות הזיכוי להורים. חוק ההסדרים ל-2019 הופך את שני אלה לקבועים, וקובע כי על מנכ"ל משרד האוצר ומנהל רשות המסים לבחון, "תוך היוועצות עם גורמים שונים באקדמיה, את מתן נקודות הזיכוי לתא המשפחתי, בהתאם לניסיון שנצבר בישראל ובעולם", ולדווח על ממצאיהם לוועדת הכספים של הכנסת עד 30 ביוני 2019.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker