אבי וקסמן
אבי וקסמן

הממשלה - שמעכבת זה חודשים ארוכים את עדכון המחירים של מוצרי החלב שבפיקוח, נוכח סירובו של שר האוצר להעלותם - מבקשת עתה מבג"ץ ארכה נוספת לטיפול בסוגיה. המדינה מבקשת משופטי בג"ץ "להמתין להשלמת הליכי החקיקה הנדרשים" ליישום המתווה לרפורמה במשק החלב, אף שמתווה זה גובש כבר לפני כחודש וחצי, ב-29 באוקטובר, והליכי החקיקה עדיין בחיתוליהם.

בקשת המדינה הוגשה היום (שישי) במסגרת העתירה שהגישה תנובה בדרישה להעלות את המחירים המפוקחים. בג"ץ הוציא צו על תנאי הדורש משר האוצר, משה כחלון, להסביר מדוע הוא מסרב לקבל את ההמלצה המקצועית להעלות את מחירי המוצרים המפוקחים.

פרקליטות המדינה צירפה לבקשה נוסח החלטה של כחלון ושל שר החקלאות, אורי אריאל. במסמך זה מצהירים השרים: "אנו מחליטים להמתין להשלמת הליכי החקיקה הנדרשים ליישום המתווה, בטרם נקבל החלטה בעניין שינוי מחירי מצרכי החלב המפוקחים. ככל שלא יושלמו הליכי החקיקה כאמור בתקופה הקרובה, נדון בנושא פעם נוספת".

הליכי חקיקה אלה נמצאים בשלב ראשוני. משרד האוצר ומשרד החקלאות לא פירסמו עדיין לעיון הציבור תזכירי חוק (טיוטה של הצעות חוק ממשלתיות) או טיוטות לתקנות כלשהן הנגזרות מהמתווה, כמקובל לפני קידום של שינויי חקיקה ממשלתיים. גם הפחתת המכס על מוצרי חלב, שאמורה להיעשות כחלק ממתווה הרפורמה, עדיין לא יצאה לדרך באופן סופי: אמנם ההפחתה הועמדה לשימוע ציבורי על ידי רשות המסים, אבל הצו הרשמי להפחתת המכס לא פורסם עדיין.

על החלטת השרים שנמסרה היום לבג"ץ מופיעים שמותיהם של כחלון ואריאל, אך היא חתומה בחתימת ידו של שר האוצר בלבד. לפי הודעת הפרקליטות שהוגשה לבג"ץ, ההחלטה התקבלה על דעתו של אריאל, ועותק בחתימתו יוגש בימים הקרובים, יחד עם הודעה נוספת מטעם היועץ המשפטי לממשלה.

ועדת המחירים: אם המתווה לא ימומש - יידרש ייקור

המסמכים שהגישה הפרקליטות לבג"ץ מפרטים גם את הממצאים של ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר, שכונסה לשני דיונים בנושא מחירי החלב בשבועות האחרונים, בעקבות גיבוש מתווה הרפורמה. הוועדה מצאה כי אם המתווה לרפורמה במשק החלב לא ימומש, יידרש ייקור של 5.8% במחירים המפוקחים – גם אם מביאים בחשבון את הירידה שהיתה צפויה ב-1 בינואר 2019 במחיר המטרה של החלב (המחיר שבו נמכר החלב הגולמי מהרפתות למחלבות) עוד לפני גיבוש מתווה הרפורמה.

לצד זאת, בחנה הוועדה כמה תרחישים שבהם המתווה לרפורמה במשק החלב ייצא לדרך במועדו – חרף האי-ודאות בנוגע לקידום החקיקה הדרושה. בבדיקה זו התברר כי גם אם מחיר המטרה יופחת בקרוב לפי מתווה הרפורמה, סביר שתידרש העלאה של המחירים המפוקחים ב-2019 – בעיקר נוכח הצורך להתחשב רטרואקטיבית בעלייה שחלה במחיר המטרה בחודשים האחרונים, שלא נענתה עדיין בהעלאת מחיר המוצרים המפוקחים. ירידה במחירים לצרכן, בתרחישים אלה, עשויה להתרחש רק ב-2020, אם בכלל.

עם זאת, ציינה הוועדה, אם יוחלט להקפיא את המחירים המפוקחים לצרכן עד 1 בינואר 2021 – אפשר יהיה להוריד אותם אז בכ-4.2%. תרחיש זה אינו טריוויאלי, מפני שהוא ידרוש מהמחלבות להמשיך ולשאת על כתפיהן את ההתייקרויות שחלו בשרשרת הייצור

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker