כחלון הפתיע את היועצים המשפטיים: מינה את זליכה למרות התנגדותם

במשרד האוצר הביעו באחרונה התנגדות משפטית למינוי ירון זליכה ליו"ר ועדה לטיפול ביוקר המחיה, בגלל חשש לניגוד עניינים ■ משרד המשפטים: "הודענו בעבר למשרד האוצר כי אף לעמדתה של דינה זילבר, המינוי אינו אפשרי מבחינה משפטית" ■ לשכת כחלון: "לא הגיעה חוות דעת משפטית לשר - ואם תגיע, היא תיבחן"

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון וירון זליכהצילום: עופר וקנין, רמי שלוש
אבי וקסמן

הודעתו היום (ד') של שר האוצר, משה כחלון, כי הציע לפרופ' ירון זליכה לעמוד בראש ועדה שתדון ביוקר המחיה בישראל, נעשתה חרף ההתנגדות של המחלקה המשפטית במשרד האוצר ושל משרד המשפטים. אלה טענו כי מינויו של זליכה לתפקיד כזה אינו אפשרי, מחשש לניגוד עניינים.

הרעיון להקים ועדה לטיפול ביוקר המחיה התגלגל במסדרונות הממשלה כבר זמן מה, והובא בין השאר לבחינה משפטית אצל היועץ המשפטי של משרד האוצר, עו"ד אסי מסינג. בעקבות בדיקה ראשונית שערך, הודיע מסינג כי הוא סבור שהמינוי של זליכה ליו"ר של ועדה כזאת בעייתי עד בלתי-אפשרי מבחינה משפטית, על רקע מערכת היחסים בינו לבין כמה גופים הקשורים בטבורם ליוקר המחיה במשק, ובהם מונופולים ממשלתיים ופרטיים.

מסינג פנה למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, והתייעץ גם עמה בסוגיה. עמדתה היתה דומה לעמדתו. נוכח זאת, הופתעו היום במשרד המשפטים לשמוע את ההודעה של כחלון ושל שר הכלכלה, אלי כהן, על מינוי זליכה, ופנו למשרד האוצר בדרישה להסברים. במשרד ייאלצו עכשיו להסביר את ההתנהלות של כחלון - שבחר לפנות לזליכה בניגוד לעמדה המשפטית של משרדו.

זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר, וכיום דקאן הפקולטה למינהל עסקים וראש החוג לחשבונאות בקריה האקדמית אונו, העניק את שירותיו כיועץ וכמחבר חוות דעת כלכליות לכמה מהגופים הציבוריים והעסקיים הגדולים במשק, ובהם כאלה שלא פעם מופנות לעברם אצבעות מאשימות כנושאים בחלק מהאחריות על יוקר המחיה. זליכה משמש יועץ כלכלי ליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, המייצג בין השאר עובדים במונופולים ממשלתיים גדולים - כמו חברת החשמל, נמלי הים ורשות שדות התעופה.

דינה זילברצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד הועסק זליכה כיועץ לוועד העובדים ברשת המרכולים מגה, וכך גם לוועד העובדים ברשת המתחרה שופרסל, ששכרו את שירותיו לייעוץ סביב העסקה שבה מכר אדוארדו אלשטיין את השליטה ברשת. כמו כן, זליכה כתב חוות דעת לטובתו של מפעל המלט הר־טוב, הנאבק ביבוא מוזל של מלט מטורקיה ומיוון, ודורש להטיל על יבוא זה היטל היצף. מנגד, הגיש זליכה תביעה ייצוגית נגד תנובה, בטענה כי ניצלה לרעה את כוחה המונופוליסטי לגביית מחיר מופרז על שמנת מתוקה וגבינה לבנה.

ב-2012-2011 עמד זליכה בראש הוועדה להגברת התחרותיות בענף הרכב, שמינה שר התחבורה, ישראל כ"ץ. מאוחר יותר עמד גם בראש ועדה ציבורית לבדיקת המבנה הניהולי של ענף הכדורגל, ובאחרונה בראש ועדה שהמליצה על הגדלת קצבת הנכות. המינוי האחרון עורר סערה משפטית, לאחר שמשרד המשפטים מצא כי אופן המינוי של זליכה לא עמד בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "בבדיקה מקדמית שנערכה בעבר על ידי היועץ המשפטי למשרד האוצר עם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט מינהלי-ציבורי), דינה זילבר, הובהר כי אף לעמדתה של זילבר, מינויו של זליכה לתפקיד יו"ר הוועדה לטיפול ביוקר המחיה אינו אפשרי מבחינה משפטית בשל ניגוד עניינים. בעקבות הפרסום היום, פנתה זילבר ליועץ המשפטי למשרד האוצר בשנית כדי שיבדוק אם המינוי קודם על אף זאת".

מלשכת שר האוצר נמסר בתגובה: "זליכה הוא מהמומחים הגדולים בישראל בתחום הצרכנות ובמלחמה ביוקר המחיה. לא הגיעה חוות דעת משפטית לשר - ואם תגיע, היא תיבחן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker