פחות, אבל עוד כואב: האי-שוויון בישראל ירד לשפל של יותר מ-20 שנה - ועדיין גבוה

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדווחת על ירידה נוספת במדד ג'יני לאי-שוויון בין משקי בית - שהגיע לרמתו הנמוכה ביותר מאז 1997 לפחות ■ למרות זאת, בהשוואה בינלאומית, הפערים הכלכליים ובייחוד העוני בישראל חריגים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קבצן
אבי וקסמן
אבי וקסמן

האי-שוויון בהכנסות בישראל הוא עדיין בין הגבוהים ביותר במדינות המפותחות, אבל נתונים חדשים מלמדים כי הירידה בו נמשכת - וכי הוא הגיע ב-2017 לרמתו הנמוכה ביותר זה 20 שנה ויותר.

לפי פרסום חדש של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), האי-שוויון בין משקי הבית לפי מדד ג'יני ירד מ-0.359 ב-2016 ל-0.351 ב-2017. זו הרמה הנמוכה ביותר שנרשמה מאז תחילת המדידה בשיטה הנוכחית על ידי הלמ"ס ב-1997. ערכי מדד ג'יני נעים בין 0 (שוויון מלא בהכנסות) ל-1.

הירידה באי-שוויון בישראל נמשכה זו השנה השלישית ברציפות, וממשיכה מגמת נסיגה שהתחילה ב-2010. הירידה ב-2017 צנועה בהשוואה ל-2016, ובלמ"ס מציינים כי כמו ברוב השנים הקודמות, הירידה אינה מובהקת סטטיסטית. עם זאת, בהתבוננות שמונה שנים אחורה ניכרת ירידה משמעותית: ב-2009 היה ערך מדד ג'יני 0.389.

עדיין ראש לשועלים

למרות ההתפתחות החיובית - בהשוואה בינלאומית, האי-שוויון בישראל עדיין בין הגבוהים ביותר בין הכלכלות המפותחות. מבין המדינות החברות בארגון לשיתוף פעולה כלכלי ופיתוח (OECD), רמת האי-שוויון בישראל קרובה לארה"ב, צ'ילה וטורקיה (כ-0.4-0.35 לפי מדד ג'יני) - האחרונות בטבלת האי-שוויון במדינות OECD. האי-שוויון בישראל עדיין חמור משמעותית מבמדינות כמו צרפת וגרמניה (כ-0.29 במדד ג'יני) או פינלנד (כ-0.26).

גם רמת העוני בישראל גבוהה במיוחד, והיתה הגבוהה ביותר ב-OECD ב-2015-2013. ב-2016 שיעור העניים בארה"ב עקף במעט את זה שבישראל.

השיפוט של הירידה בנתוני האי-שוויון בישראל הוא עניין של השקפה. בממשלה נוטים להתגאות בכך, ולייחס את הירידה למדיניות הממשלתית למדיניות "מקצבאות לעבודה", להצטרפות של שכבות נרחבות באוכלוסייה לשוק העבודה ולירידה באבטלה. גם למדיניות הרווחה הממשלתית בשנים האחרונות היתה יד בדבר - למשל בזכות ההעלאות המשמעותיות שנעשו בשכר המינימום (שתיים מהן היו ב-2017), שיפור של תוכנית מענק העבודה (מס הכנסה שלילי) והגדלה של קצבאות מסוימות. "הגיע הזמן שנתרגל לזה שמצבו של המשק הישראלי טוב", אמר ל-TheMarker לפני כשנה פרופ' אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה ויועצו הכלכלי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

מצד השני, מזכירים מבקריה של הממשלה, ישראל עדיין סובלת מרמות עוני ואי-שוויון חריגות בהשוואה בינלאומית; שיעור העוני בקרב עובדים מטריד במיוחד; ומרבית המצטרפים החדשים לשוק העבודה עובדים במשרות בשכר נמוך בענפי השירותים, שאינן דורשות כישורים מיוחדים. במרכז אדוה, החוקר סוגיות של שוויון וצדק חברתי, השיבו לשמחון בדו"ח השנתי האחרון של המרכז, "תמונת מצב חברתית", באמירה שלפיה "'להתרגל לזה שמצבו של המשק הישראלי טוב' פירושו להתרגל למשק שצמיחתו בלתי-מאוזנת, המובל על ידי מיעוט ומניב פירות נדיבים למיעוט. להתרגל לזה פירושו להתרגל לכך שחלק גדול מן המשק והחברה בישראל נותרים מאחור".

כמו בשנות ה-90

המוסד לביטוח לאומי יפרסם בשבועות הקרובים את דו"ח העוני ל-2017, שיכלול גם הוא נתונים על האי-שוויון במשק. הנתונים המספריים שמפרסם הביטוח הלאומי שונים מעט מאלה של הלמ"ס (הבוחנת את ההכנסה הכספית נטו ל"נפש סטנדרטית"), אבל המגמות המסתמנות דומות.

נתוני הלמ"ס מאפשרים השוואה של רמת האי-שוויון עד 1997 (ראו תרשים). השוואה לנתונים מוקדמים יותר היא בעייתית, מפני שלפני כן החישוב לא כלל משקי בית שבראשם עצמאים, וגם לא את תושבי מזרח ירושלים. עם זאת, עיבוד לנתונים הישנים שערכו בעבר במרכז טאוב פרופ' דן בן-דוד וחיים בלייך, מרמז כי הפעם האחרונה שבה האי-שוויון בישראל לפי מדד ג'יני היה ברמה דומה לזו שנרשמה ב-2007 היתה באמצע שנות ה-90 או במחצית הראשונה שלהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker