ההתפטרות של ליברמן סללה את הדרך להפרטת התעשייה האווירית: נתניהו נתן אור ירוק

אביגדור ליברמן חסם את האפשרות כשכיהן כשר הביטחון, מתוך חשש מדליפה של מידע ביטחוני ■ התוכנית כוללת הנפקה של עד 30% ממניות החברה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: נמרוד גליקמן

עדיין לא חלף חודש מאז הודיע אביגדור ליברמן על התפטרותו מתפקיד שר הביטחון ופינה את מקומו לבנימין נתניהו - וכבר הספיק ראש הממשלה לקדם שני מהלכים כלכליים מהותיים לעתיד התעשייה הביטחונית המקומית. בשלב הראשון, ימים ספורים לפני כניסתו לתפקיד, נתניהו העניק ל אלביט היתר שליטה בחברת תעש - ובכך הסיר את המכשול האחרון שעמד בפני המיזוג בין שתי החברות. כעת מתברר כי בנוסף לכך, בימים האחרונים פנה מנכ"ל משרד הביטחון, אודי אדם, לנתניהו וביקש ממנו אישור לקידום הליך ההפרטה של התעשייה האווירית - וקיבל אור ירוק למהלך.

עם פרישתו של ליברמן מתפקידו, הערכנו כי עזיבתו תקדם את תהליך הנפקת החברה. ההתפתחות הנוכחית מאשרת כי עם פרישתו של ליברמן ממשרד הביטחון הוסר המחסום שעמד בפני ההפרטה.

הליך ההפרטה של התעשייה האווירית מקודם תקופה ארוכה על ידי יו"ר החברה, הראל לוקר, ומנהל רשות החברות, ינקי קווינט. השניים רואים במהלך כזה  שיכול לנער את החברה ולהוציאה לדרך חדשה. גם שר האוצר, משה כחלון, תומך במהלך - ואף הביע זאת בביקור שערך בחברה לפני כשלושה חודשים.

הראל לוקר, יו"ר התעשייה האווירית
הראל לוקר, יו"ר התעשייה האוויריתצילום: חיים צח / לעמ

התוכנית תכלול הנפקה של 25%-30% ממניות החברה. לשיעור המניות שיונפקו יש משמעות עתידית לגבי המסחר במניות החברה. הסיבה: במדד ת"א 35 יכולות להיכלל רק חברות שיותר מ-30% ממניותיהן הונפקו לציבור, ובמדד ת"א 125 יכולות להיכלל רק חברות שיותר מ-25% ממניותיהן הונפקו.

בתעשייה האווירית נוקבים בהערכת שווי של כ-4 מיליארד דולר. עם זאת, אם החברה תצעד לכיוון הנפקה - היא תצטרך לקחת מעריכי שווי חיצוניים ובלתי תלויים, וקשה לדעת איזה תג מחיר יוצמד לתעשייה האווירית במקרה כזה. מצד אחד, החברה הפסידה 19 מליון דולר ברבעון השלישי של 2018; ומצד שני, קשה לדמיין איזה שווי נסתר חבוי במאזנה.

התנגדותו של ליברמן להנפקת החברה התבססה על החשש מדליפת הידע הביטחוני שהחברה אוצרת. ואולם קשה לקבל את הנימוק הזה, כאשר זוכרים כי ענקיות נשק בינלאומיות דוגמת בואינג לוקהיד מרטין  - שתיהן חברות פרטיות - משכילות לתחזק מנגנונים המונעים בהצלחה זליגה של סודות ביטחוניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker