שרי אריסון מחוץ למועדון הריכוזיות; המצטרפים החדשים - חברת מקורות ובעלי עיתון חרדי

מקורות נכנסה לרשימת הקבוצות הריכוזיות במשק לאור האשראי שצברה, שעולה על 6 מיליארד שקל וצפוי להמשיך לגדול ■ בנק הפועלים נותר גוף פיננסי משמעותי, אף שנותר ללא גרעין שליטה אחרי ששרי אריסון מכרה אחזקותיה בו

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרי אריסון
שרי אריסון. מחוץ לרשימהצילום: Ariel Schalit / ASSOCIATED PRESS

רשות ההגבלים העסקיים פרסמה היום (א') את השינויים ברשימת הקבוצות הריכוזיות במשק על פי חוק הריכוזיות. שרי אריסון הוצאה מרשימת הגורמים הריכוזיים. בנק הפועלים , שהופך לגוף ללא גרעין שליטה, יישאר גוף פיננסי משמעותי אולם ישתייך מעתה לקבוצת בנק הפועלים - ולא לקבוצת אריסון. השינוי טכני, אולם הוא נועד להזכיר להנהלת הבנק שתהיה מוגבלת בכניסה לפרויקטים חדשים בתחומי תשתיות, ושתצטרך לקבל את אישור ועדת הריכוזיות לכך. בנוסף, מי שירצה להשתלט על הבנק בעתיד יהפוך מיידית לגורם ריכוזי.

בתוך כך מקורות, חברת המים הממשלתית, נוספה לרשימת התאגידים הריאליים המשמעותיים בשל האשראי הקובע שלה, שעלה ב-2017 על 5.94 מיליארד שקל. החברה מתכננת לבצע גיוס נוסף של כחצי מיליארד שקל לביצוע פרוייקטים לטיפול בבצורת.

מקורות נחשבת גורם ריכוזי גם מכוח החזקתה ביותר ממחצית מהפעילות בתחום הפקת מים שאינה התפלת מי ים ואינה הפקת מי קולחין, ובתחום הפקת מי קולחין. החברה עומדת בפני רפורמה במבנה ובפעילות כדי להתייעל. בעקבות הכנסתה לרשימה, תצטרך החברה לבדוק עם ועדת הריכוזיות אם יש לה אישור לביצוע כל הפרויקטים המתוכננים לשנים הבאות, בהיקף של 14 מיליארד שקל.

חברת מקורות
חברת מקורותצילום: קובי גדעון / לע"מ

בעלים של עיתון מודפס נוסף נכנס לרשימת הגופים הריכוזיים. יוסף יהודה פטרוף מתווסף לרשימה בשל שליטתו בביטאון עולם התורה הפלס (ביחד עם נתן זאב גרוסמן), שהינו גורם בעל השפעה בתחום העיתונות הכתובה.

עדכון של רשימת הגורמים הריכוזיים כולל בתוכו עדכון של שתי רשימות נוספות – רשימת הגופים הפיננסיים המשמעותיים, ורשימת התאגידים הריאליים המשמעותיים.

המשמעות של הופעת חברה ברשימת הגורמים הריכוזיים היא שמתן רישיונות או זיכיונות בתשתיות חיוניות, או הפרטה של חברות ממשלתיות על ידי המדינה, לגורמים המנויים ברשימות - מחייבים את המאסדר (רגולטור) לשקול שיקולי ריכוזיות כלל-משקית, ולהיוועץ בוועדה לצמצום הריכוזיות לגבי ההשלכות של ההקצאה על ריכוזיות זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום