בג"ץ הורה למדינה להסביר את האפליה בקצבאות לעיוורים

המדינה תצטרך להשיב בתוך 90 יום על עתירת המרכז לעיוור ■ העתירה קובלת על כך שדמי הליווי, שנועדו לסייע לעיוורים להתנייד מחוץ לבית, נמוכים מהגמלה המשולמת לנכי רגליים ■ הצוות הממשלתי שהוקם בעקבות העתירה עדיין לא השלים את דיוניו

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשים עם עיוורון בבית המשפט העליון לאחר דיון בעתירת המרכז לעיוור בישראל, דצמבר 2018
אנשים עם עיוורון בבית המשפט העליון לאחר דיון בעתירת המרכז לעיוור בישראל, דצמבר 2018 צילום: אדם רובינשטיין

בג"ץ הוציא אתמול (ד') צו על תנאי בעתירת המרכז לעיוור בישראל בנושא דמי הליווי לאנשים עם עיוורון ולקויי ראייה. המדינה נדרשה לנמק בתוך 90 יום מדוע אינה משווה את סכום דמי הליווי לסכום גמלת הניידות המשולמת לנכי גפיים תחתונות.

ההחלטה התקבלה לאחר דיון קצר שקיימו שופטי בית המשפט העליון חנן מלצר, ניל הנדל ואלכס שטיין. העתירה הוגשה כבר ב-2017, ולדיון השבוע התייצבו בבית המשפט עיוורים המיוצגים על ידי המרכז לעיוור.

מנכ"ל המרכז לעיוור, נתי ביאליסטוק־כהן, אמר: "אני שמח שסוף-סוף המדינה תיאלץ להתייחס לגופו של עניין לטענת האפליה, שהעלינו בדבר הפער הלא מוצדק בין דמי הליווי עבור אנשים עם עיוורון לגמלת הניידות לאנשים עם מוגבלות בגפיים תחתונות. בג"ץ לא נשאר אדיש לזעקתם של אלפי אנשים עם עיוורון בישראל שמבקשים להתנהל ולקיים חיים בכבוד ובאופן עצמאי".

גמלת הניידות משולמת באמצעות המוסד לביטוח לאומי לכ-43 אלף בעלי נכויות ברגליהם. היא נועדה לסיוע בהתניידות מחוץ לבית, בין אם באמצעות כלי רכב שבו נוהגים מקבל הקצבה או קרוביו, ובין אם באמצעים אחרים. הסכום של קצבת הניידות למי שאין להם רכב הוא 2,364 שקל בחודש.

מבחן מחמיר של היעדר ראייה

העתירה של המרכז לעיוור מבקשת לתקוף את הפער בין סכום זה לסכום דמי הליווי לעיוורים — 1,337 שקל בחודש. את דמי הליווי, שנועדו לסייע בהתניידות באמצעות מוניות ומלווה, מקבלים דרך משרד העבודה והרווחה כ-7,500 מבין כ-24 אלף האנשים עם עיוורון ולקויות ראייה בישראל — רק אלה העומדים במבחן מחמיר של היעדר ראייה מוחלט או כמעט מוחלט.

בעתירה טוען המרכז לעיוור כי השוני בגובה הקצבאות הוא בגדר אפליה אסורה. אנשים עם עיוורון, ממש כמו אנשים עם מוגבלות ברגליהם, מוגבלים בהליכה וגם בשימוש בתחבורה ציבורית — "אלה בשל מגבלה פיזית ברגליהם ואלה בשל חוסר האפשרות לראות", נכתב בעתירה. "הסיבות הפיזיולוגיות השונות הגורמות לפגם התפקודי הקשה אינן מהוות שוני רלוונטי המצדיק את האפליה הפסולה".

בעת הגשת העתירה, הפער בין סכומי הקצבאות היה גדול יותר — דמי הליווי הסתכמו עד דצמבר 2017 ב-988-494 שקל בחודש בלבד. בינואר ביטל משרד הרווחה את מדרגת התשלום הנמוכה ביותר. אחר כך, לאחר ששר העבודה והרווחה, חיים כץ, דרש לשריין לטובת אנשים עם עיוורון תקציב של כ-50 מיליון שקל במסגרת ההסכם להגדלת קצבאות הנכות, נקבע כי כל מקבלי דמי הליווי יקבלו סכום אחיד, וכי סכום זה יעלה ל-1,337 שקל בחודש.

פתרון עבור כולם

בממשלה סבורים כי עתירת המרכז לעיוור נוגעת בבעיה רחבה – ומבקשים למצוא לה פתרון שיחול לא רק על אנשים עם עיוורון, אלא גם על קבוצות נוספות של אנשים המתקשים בניידות אף שאינם נכי גפיים תחתונות, ולכן אינם זכאים לגמלת הניידות, כגון חלק מנפגעי נפש ומהאנשים עם אוטיזם. בעקבות עתירת המרכז לעיוור, הוקם ביולי האחרון צוות בין-משרדי לדיון בגמלת הניידות.

בראש הצוות עומדת מירב קדם, סגנית החשב הכללי המופקדת על המשרדים החברתיים. למרות הזיקה בין הגשת העתירה להקמת הצוות, במרכז לעיוור הביעו אז דאגה, בטענה כי הקמת הצוות עלולה לשמש את הממשלה כדי למסמס את טענותיהם במשך תקופה ארוכה, או לטעון כי כל פתרון ממשלתי ידרוש הקצאת תקציבים גדולה.

הצוות הבין-משרדי מעוניין למצוא פתרון כולל – בין השאר מתוך הבנה כי היענות לדרישת המרכז לעיוור תעורר דרישות לתשלום קצבאות מצד קבוצות אחרות המתקשות בניידות, ואינן זכאיות כיום לקצבאות. הצוות עשוי לנסות לגייס את נציגי הקבוצות האלה לתמיכה בפתרון שיגבש, תוך שהוא מדגיש את הפער בין המענה שהן מקבלות בשוק העבודה וממוסדות המדינה, לזה שמקבלים נכים המרותקים לכיסאות גלגלים.

במסגרת עבודתו, הצוות מנסה לזהות את הקבוצות המתקשות בניידות, את שיעורי התעסוקה בכל אחת מהן ואת הפתרונות המקובלים לסיוע להן במדינות אחרות. נוכח הצו שהוציא בג"ץ, ינסו בממשלה להאיץ את עבודת הצוות, אבל גם לשכנע את בית המשפט להעניק תוספת זמן למיצוי הדיונים בו – גם על חשבון טיפול מהיר באפליה נגד אנשים עם עיוורון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker