הזדמנות אחרונה לבקש מענק מס הכנסה שלילי ל-2017

בשנים האחרונות מונהג בישראל מענק עבודה, הידוע יותר בכינויו מס הכנסה שלילי, לבעלי שכר נמוך הניתן מקופת האוצר לשכירים ולעצמאים ■ להורים יחידנים הורחבה הזכאות משמעותית ■ את הבקשות למענק יש להגיש עד סוף החודש

אריאל כץ
אריאל כץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טופסי מס הכנסה
טופסי מס הכנסהצילום: בלומברג

בעשור האחרון מונהג בישראל מענק עבודה, כלומר תשלום שמועבר מקופת האוצר ליחיד, ככל שהוא עבד והיו לו הכנסות נמוכות. תשלום זה ידוע בכינויו מס הכנסה שלילי, משום שהוא מוענק רק למי שיצא לעבודה והיה בעל הכנסות נמוכות יחסית, מתוך רצון להעניק תמריץ חיובי לעבודה.

המענק ניתן מכוח החוק להגדלת שיעור ההשתתפות בכוח העבודה ולצמצום פערים חברתיים. אמנם בשנים הראשונות שיעור ההיענות היה נמוך יחסית, אך נראה כי המודעות בנושא זה גברה, וכיום זכאים רבים מגישים בקשה. הזכאים שעדיין לא הגישו בקשה צריכים להזדרז, שכן יש להגיש את הבקשות עד סוף החודש.

התנאים העיקריים לזכאות למענק:

תנאי ראשון הוא גובה ההכנסות של העובד. נדרש סך הכנסות חודשי (כשכיר ו/או כעצמאי) של כ-2,060 שקל ועד כ-6,800 שקל. להורים יחידניים הורחבה הזכאות משמעותית, כך שבעל הכנסות של 11,520-1,270 שקל, עשוי להיות זכאי למענק עבודה.

תנאי שני הוא מצבו המשפחתי של מגיש הבקשה. גילו צריך להיות 23 ומעלה, ושיהיה לו ילד קטין אחד לפחות, או שמלאו לו 55 שנים גם ללא ילדים.

תנאי עיקרי שלישי הוא שמלבד דירת מגורים יחידה, לא יהיה בבעלות העובד זכות במקרקעין העולה על 50%. בנוסף, ככל שהנישום חייב בהגשת דו"ח, עליו לעשות כן במועד החוקי.

כמה כסף מגיע לכם?

לצורך בדיקה פשוטה של הזכאות למענק עבודה – רשות המסים פירסמה סימולטור, המאפשר בדיקה זריזה של הזכאות למענק.

גובה המענק עשוי לנוע ממאות שקלים עד אלפי שקלים בשנה, ובמקרים מסוימים (כמו מקרה שבו אישה עובדת עם שלושה ילדים ומעלה) גובה המענק יעלה אף על 8,000 שקל. בהקשר זה יש לשים לב כי שני בני הזוג רשאים להגיש במקביל בקשות למס הכנסה שלילי.

את הבקשה הראשונה שמגיש הנישום, יש להגיש בסניפי הדואר. יש לבקש מהפקיד את הטפסים הרלוונטיים, ולמלא במקום. יש להצטייד בתעודת זהות, ואישור ניהול חשבון בנק (או המחאה מבוטלת). יש לרשום מהו מספר המעסיקים של כל אחד מבני הזוג, ואם מי מהם עצמאי.

מי שהגיש תביעה בשנתיים האחרונות רשאי להגיש תביעה מקוונת, המוגשת בקלות ותוך כמה דקות דרך אתר רשות המסים.

בקשות ביחס לשנת המס 2017 יוגשו לא יאוחר 30 בנובמבר 2018

הכותב הוא רו"ח ועו"ד במשרד עמוס כץ ושות' רואי חשבון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker