ועדת ההיצף המליצה סופית: לא יושת היטל על המלט

ההחלטה תעלה לאישור השרים שצפויים להתנגד, לאור המלצת הוועדה וההשלכות על מחירי הדיור באם תיפסק התחרות בענף זה ■ ההחלטה מהווה תבוסה למונופול נשר, שתמך בבקשה להטיל היטל

אורה קורן
מפעל נשר בבית שמש
מפעל נשר בבית שמשצילום: גיל כהן-מגן
אורה קורן

ועדת ההיצף החליטה הערב, ברוב של 8 קולות נגד 2 לדחות את המלצת הממונה על ההיצף להיטל היטל על יבוא המלט. ההחלטה תעלה לאישור השרים שצפויים להתנגד, לאור המלצת הוועדה וההשלכות על מחירי הדיור באם תיפסק התחרות בענף זה. ההחלטה מהווה תבוסה למונופול נשר, שתמך בבקשה להשית היטל.

היצף מתרחש כאשר מחיר מוצר במדינה המייבאת נמוך ממחירו במדינה המייצאת. ההיטל אמנם חוקי, אבל אם מתברר שהוא מסכן את קיומה של תעשייה במדינה המייבאת - אפשר להשית היטל שיעלה את מחירו. היטל נקבע בהינתן שלושה גורמים: יבוא בהיצף, נזק חמור לענף מקומי וקשר נסיבתי ביניהם. לגישת משרד האוצר, הנזק שנגרם לנשר אינו חמור, ולכן לא ניתן לקבוע שיש מקום להיטל.

בנייר עמדה שהוציאו אנשי משרד האוצר מוקדם יותר השבוע לוועדה, הם כתבו כי אין להשית היטל על יבוא מלט מטורקיה ומיוון כפי שהמליץ הממונה. על פי עמדת המשרד, כאשר התחרות היא מול מונופול, אין זה סביר שירידת נתח השוק שלו או מחיריו ייחשבו לנזק. "לטעמנו זהו מצב אבסורדי שבו פירות הפתיחה לתחרות של שוק מונופוליסטי נתפשים כדבר שלילי, שיש לנקוט אמצעים כדי למנוע אותו ולהחזיר את המצב לקדמותו", נכתב בנייר העמדה.

גם הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, כתבה בחודש שעבר לוועדה המייעצת כי לשיטתה יש להימנע ממתן המלצה על הטלת מס על יבוא מלט. לדברי הלפרין, ממצאי בדיקת הרשות העלו תמונה ברורה של הגברת התחרות בענף המלט, שנובעת מהגדלת היבוא. הטלת היטל על יבוא בהיצף עשויה לגדוע את התחרות, ולשלול מהציבור את פירותיה — וזאת ללא כל תועלת שיכולה לשמש משקל נגד לנזק הזה.

הרשות העריכה כי הטלת היטל יבוא על מלט תגרום למשק נזק של 350 מיליון שקל בשנה, ועלולה להעלות את מחירי הדיור והתשתיות. "תוצאות אלה אינן עולות בקנה אחד עם המדיניות הפרטנית של ממשלת ישראל", אמרה הלפרין.

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש אמר בתגובה כי "זהו יום שחור לתעשיה הישראלית. מדינת ישראל נותנת יד להפרה בוטה של חוקי הסחר הבינלאומיים ומסכימה למסחר לא הוגן שהופך את ישראל לפח הזבל של העולם".

התאחדות התעשיינים תמכה בנחישות בהטלת היטל לטובת נשר, חברה בולטת בהתאחדות, חרף חילוקי דעות בהתאחדות בהובלת חברת אקרשטיין, שאף היא חברה בהתאחדות.

הממונה על ההיטלים קבע שמפעל הר טוב שהגיש את תלונת ההיצף מייצר בטכנולוגיה כל כך מיושנת, שאין מקום לבדוק את השפעת ההיטל עליו. במשרדי האוצר והכלכלה מוכנים להעניק למפעל תמיכות כדי לסייע לו לעבור לטכנולוגיות עדכניות. למרות זאת, במפעל בחרו להעביר תגובה ולפיה ההחלטה תגרום לחיסול מפעל הר טוב ולעליית מחירי המלט בהמשך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker