בדקה ה-90? רפורמת יצוא הקנאביס הועברה לקריאה ראשונה: "בשורה למגדלים ולחקלאים"

אישור הצעת החוק לייצוא קנאביס בוועדת הפנים מהווה פריצת דרך, לאחר חודשים ארוכים של מחלוקות בין המשרד לביטחון פנים למשרד האוצר ■ החקיקה בנושא עשויה להסתיים עוד לפני פיזור הכנסת הנוכחית

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חווה לגידול קנאביס רפואי בישראל
חווה לגידול קנאביס רפואי בישראלצילום: אי־אף־פי

בזמן שהכנסת הנוכחית עשויה להיות מפוזרת בתוך ימים ספורים - דווקא עבור החקלאים הישראלים, ששואפים למצוא את פרנסתם בגידול קנאביס רפואי למטרות יצוא, נרשמה היום פריצת דרך.

ועדת הפנים, בראשות ח"כ יואב קיש, אישרה היום (ה') לקריאה ראשונה את הצעת החוק לייצוא קנאביס רפואי. מדובר בפריצת דרך, לאחר חודשים ארוכים שבהם עוכבה הצעת החוק בגין מחלוקות בין המשרד לביטחון פנים למשרד האוצר.

ההצעה שהועברה מקנה למשטרה סמכות כמעט מלאה בהכרעה למי יותר לגדל קנאביס רפואי למטרות יצוא - וסמכויות פיקוח כמעט לא מוגבלות. תנאי האבטחה והמיגון של המגדלים ייקבעו על ידי המשטרה, וזו תוכל לפסול תאגיד הפועל מחוץ לישראל מכניסה לתחום בישראל רק על בסיס היעדר מידע מספק אודותיו. אישור הוועדה עשוי להביא לכך שהחקיקה בנושא תושלם עוד בטרם תתפזר הכנסת הנוכחית.

ח"כ יואב קיש, ראש הוועדה המשותפת
ח"כ יואב קישצילום: עופר וקנין

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר כי "כשר לביטחון הפנים, אחריותי המרכזית הינה הגנה על אזרחי וילדי ישראל מהצפת המדינה בסמים מסוכנים, על כל המשמעויות הנגזרות מכך. לכן גיביתי את דרישת המשטרה לתת לה את הסמכויות הנדרשות לפיקוח על אתרי גידול הקנאביס, ולאכיפה כנגד המפרים את תנאי הרישיון שניתנו להם - והכל על מנת לשמור על ביטחון הציבור.

"לפני כשנה סיכמתי את התנאים הנדרשים לקידום הנושא עם משרד האוצר, אך הוא הפר את הסיכום, ואף קיצץ את תקציב המשטרה ויכולות הפיקוח שלה. לכן החלטתי יחד עם יו"ר ועדת הפנים, יואב קיש, על קידום הצעת החוק שלו, שתיתן למשטרה את הסמכויות הנדרשות, ותאפשר את תחילת הייצוא ללא עיכוב".

ח"כ יואב קיש: "החקיקה הזו היא בשורה למגדלים ולחקלאים. החוק יבנה את תשתית הפיקוח הנדרשת על מנת להגדיל את יכולת הייצור בישראל. המטרה היא להסדיר את יצוא הקנאביס הרפואי, ולאפשר יצירת שוק קנאביס רפואי לייצוא ישראלי, מהלך שיעניק לקופת המדינה, לפי הערכות, כמיליארד שקל בקירוב ממסים בכל שנה, תוך מתן כלים למשטרת ישראל לפקח כפי שנדרש".

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) אמר כי "מדובר בבשורה לחקלאים בישראל, שמחכים כבר זמן רב לאישור הממשלה להיתר יצוא של קנביס רפואי. אישור החוק במליאה יקרב את מדינת ישראל להיות אור לגויים גם בתחום הסיוע הרפואי, ובכך יקל על כאבם של מיליוני אנשים ברחבי העולם".

עו"ד חגית ויינשטוק, ממשרד עורכי הדין ויינשטוק- זהבי המלווה חלק מהמגדלים הישראלים אמרה כי "מאות מיליוני שקלים כבר הושקעו בשוק הקנאביס המקומי, הן ע"י המגדלים והן ע"י משקיעים מהארץ ומחו"ל, מתוך ציפייה מבוססת כי הייצוא יאושר. אני מצפה שממשלת ישראל תאשר את הייצוא ללא כל שיהוי נוסף – כך שתיטיב עם המטופלים, עם המבקשים לעסוק בתחום בישראל ועם הכלכלה הישראלית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker