האם נחשפה השיטה של קולגייט-פלמוליב לייקר מוצרים בישראל?

בעקבות חקיקה חדשה בתחום היבוא המקביל, פתחה רשות ההגבלים העסקיים בבדיקה ■ מסמכים שנמסרו מבהירים כיצד פעל היבואן הרשמי של יצרנית הטואלטיקה במטרה לנטר יבוא מקביל של מוצרי קולגיט-פלמוליב ישראל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קולגייט טוטאל
קולגייט טוטאלצילום: בלומברג

ברשות ההגבלים מעריכים כי הצליחו לחשוף את השיטה המשמשת את חברת הטואלטיקה הבינלאומית קולגייט-פלמוליב לניטור יבוא מקביל, לצורך הגנה על הבלעדיות של היבואן הרשמי. ברשות חוששים כי הניטור נועד לפגוע ביבוא מתחרה.

במקרה הישראלי היבואן הרשמי של קולגייט-פלמוליב היא חברת שסטוביץ' - יבואנית מוצרי טואלטיקה גדולה ודומיננטית בשוק. על פי ממצאי הרשות, שסטוביץ' נוהגת לדווח דרך קבע ליצרנית קולגייט-פלמוליב על יבוא מקביל של מוצריה לישראל, כולל שיגור צילומים של המוצר המתחרה והפרטים המדויקים המופיעים על האריזה, שמאפשרים ליצרנית לאתר את מקורו, והחשש הוא כי זאת נעשה במטרה להקשות על המשך הגעת המוצרים לישראל במסלול זה. השיטה אינה יחודית לישראל, אלא מופעלת על ידי קולגייט-פלמוליב במדינות נוספות, לדברי מקורות ברשות.

ברשות ההגבלים מתייחסים להתנהלות הזאת בחומרה, בשל החשיבות הרבה שיש ליבוא המקביל בהורדת המחירים לצרכנים. בשבוע שעבר הוציאה הרשות לשסטוביץ' הזמנה לשימוע, לפני שתטיל על החברה איסור להמשיך בנוהל הדיווח.

חקיקה חדשה איפשרה את חשיפת השיטה

על פי ממצאי הרשות, שיטת היבוא של מוצרים בתחום הטואלטיקה פעלה כך: יצרניות בינלאומיות ממנות בדרך כלל יבואן אחד שמייצג אותן בכל מדינה ונחשב ליבואן רשמי. כך למשל, בישראל היבואן של קולגייט-פלמוליב היא שסטוביץ', שאחראית על פיתוח השוק למוצריה, ונהנית מכך שכל היבוא של המוצרים לישראל מתבצע בלעדית דרכה, מה שמאפשר לה לקבוע מחירים גבוהים ללא חשש ממתחרים. הגבלת היבוא המקביל היא, ככל הנראה, אחת הסיבות לכך שבמוצרי טואלטיקה שנבדקו על ידי משרד הכלכלה, המחירים בישראל גבוהים בשיעור ניכר מאלה המקובלים במדינות אחרות בעולם.

בשנים האחרונות ניסו יבואנים שאינם שסטוביץ' לבצע יבוא מקביל של המוצרים של קולגייט-פלמוליב. לשם כך הם פנו ליבואנים רשמיים במדינות אחרות שנותרו, לדוגמה, עם מלאי שלא נמכר. את המלאי הזה הם רכשו במחיר נמוך, ושיווקו את המוצרים בישראל במחיר מופחת לקמעונאי, הוזלה שאף גולגלה בסופו של דבר ללקוח. בדיקת משרד הכלכלה שנעשתה בעבר וללא קשר לבדיקת רשות ההגבלים העסקיים (ועדת לנג לבדיקת חסמי יבוא), העלתה כי יבואנים רשמיים נקטו שיטות שונות כדי לחסום את היבוא המקביל, וחלקם אף איימו על קמעונאים, שהציגו אותו כי יפגעו בהם בעתיד

ביולי האחרון עבר תיקון לחוק ההגבלים בנושא יבוא מקביל - האוסר ניסיונות חסימה של יבוא כזה. בעקבות החקיקה פנתה רשות ההגבלים לשני יבואני מוצרי טואלטיקה גדולים – שסטוביץ' ודיפלומט, ודרשה הצגה של מסמכים רבים.

יוניליוור ניצלה מהבדיקה בשלב זה, בשל העובדה שהיבואן הרשמי הוא חברה בת של היצרנית הבינלאומית. במערכת יחסים שבין חברה אם לחברה בת מותר להעביר נתונים ומסמכים ולהתנות תנאים עסקיים שונים, ולרשות יהיה קשה משפטית לתקוף מהלכים כאלה. עם זאת, אם התוצאה של ההנחיות בין החברות היא חסימת יבוא מקביל, לא נראה שהן זכאיות לחסינות מבדיקת עמידתן בדרישות החוק.

טופס שמסדיר את השיטה מול היבואן הרשמי

במסגרת דרישות הנתונים שהרשות הוציאה לשסטוביץ' התברר כי החברה עובדת לפי נוהל שסוכם עם קולגיט-פלמוליב, שלפיו כל פעם ששסטוביץ' מגלה מצורים שהגיעו ביבוא מקביל למדפים היא צריכה לצלם אותם, כולל הפרטים הספציפים על האריזה, ולאחר מכן לשלוח את הצילומים ליצרנית כדי שתפעל לנטר את היבוא המקביל. הנוהל מעוגן בטופס מסודר שעובר בין החברות, אמרו מקורבים לבדיקה. לדבריהם, השיטה נועדה לשמש את קולגיט פלמוליב לניטור תופעת היבוא המקביל, ובמלים פחות ''מכובסות'' - למצוא מאיפה הוא מגיע ולעצור אותו. לפי המידע שהגיע ל-TheMarker, הרשות ראתה במסמכים שקיבלה שהנוהג נמשך.

הרשות סבורה כי הנוהל עלול לפגוע ביבוא המקביל, וכי לפי השינוי בחוק ההגבלים ניתן לתת הוראות ליבואן לחדול מכך. אם שסטוביץ' תפר את ההוראות - זו תהיה עבירה פלילית. בנוסף, החוק מאפשר להטיל על שסטוביץ' קנס (עיצומים מינהליים).

תחום משחות השיניים בישראל נאמד ביותר מ-300 מיליון שקל בשנה. קולגייט היא החברה החזקה ביותר בתחום, ולפי נתוני משרד הכלכלה מחזיקה יותר מ-50% בקטגוריית משחות השיניים, נתח שוק שעליו היא שומרת במשך שנים. בבדיקות שביצעה רשות ההגבלים אמרו קמעונאים שלא יוכלו להסתדר בלי קולגייט על המדף, מה שמעיד על עוצמתו של המותג.

משסטוביץ' נמסר: "לא התקבל כל זימון בחשד לחסימת יבוא מקביל. שסטוביץ' פעלה ופועלת בהתאם להוראות כל דין, לרבות חוק ההגבלים העסקיים, ואינה פועלת לחסום יבוא מקביל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker