רוני חזקיהו: "אנחנו בשליטה על ההוצאות; אין מתיחות באוצר"

החשב הכללי: הפחתת החוב הציבורי יצרה כרית ביטחון - ולכן לא חשוב אם הממשלה תחרוג השנה מעט מיעד הגירעון ■ שר האוצר, משה כחלון: "אין נורה אדומה שדולקת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני חזקיהוצילום: עופר וקנין

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, הודף את הידיעות על מתיחות במשרד האוצר - בייחוד בינו לבין הממונה על התקציבים, שאול מרידור - על רקע העלייה המהירה בגירעון התקציבי. לדבריו, התחזיות השונות שנשמעות על רמת הגירעון הצפויה בסוף 2018 אינן מבוססות על נתוני אמת, ומי שמפיץ אותן גורם "נזק אדיר" למשק. חזקיהו דיבר הבוקר (ב') בכנס של אגף החשב הכללי בירושלים. גם מרידור התייצב לכנס.

שר האוצר, משה כחלון, שהופיע גם הוא בכנס, חזר על דברים אלה. כחלון תקף "לשעברים שהם מומחים בעיני עצמם", שלדבריו מפיצים התבטאויות לא אחראיות על הנעשה במשרד האוצר. "יש תכונה לאנשים, שהם לא אוהבים להיפרד מתפקידיהם, אמר כחלון. גם אחרי קדנציה של חמש שנים - הם נשארים חשבים כלליים". כחלון לא נקב בשמה - אבל לפי הערכות, דבריו כוונו בייחוד אל החשבת הכללית הקודמת, מיכל עבאדי-בויאנג'ו.

לדברי חזקיהו, "אנחנו בשליטה על ההוצאות. אנחנו היחידים שיודעים את הנתונים ויודעים לוודא שהם יתכנסו לתקציב המאושר. אין מצב של ביצוע הוצאה שלא במסגרת התקציב המאושר, על שינוייו. היום כל אחד נהפך למומחה לכל עשירית אחוז בגירעון - אבל על כל נתון צריך להסתכל בראייה רב-שנתית". לדבריו, הפחתת החוב הציבורי לכ-60% מהתמ"ג שנעשתה בשנים האחרונות היא "כרית הביטחון שלנו. מה שחשוב הוא לא אם אתה נכנס לשנה הבאה עם גירעון של 2.95% מהתמ"ג או 3.05%, אלא עם איזו רמת חוב אתה נכנס - ואנו נכנסים ברמה כזאת שמאפשרת להכיל את התקופות הקשות".

"בסך הכל מצב המשק בסדר"

שר האוצר, משה כחלוןצילום: ניר קידר

חזקיהו אמר כי אין גוף אחר מלבד החשב הכללי המחזיק ב"נתונים הנכונים" הנדרשים כדי לדעת מה יהיו הוצאותיהם של משרדי הממשלה בסוף בשנה; ורק עם נתונים אלה - ולאחר שאגף הכלכלן הראשי יקבע תחזית הכנסות מעודכנת - אפשר יהיה להעריך מה יהיה הגירעון בסוף השנה. "אין מתיחות בתוך האוצר", הוסיף. "באוצר עובדים יפה, ביחד, ובתיאום בכל נושא. לכל מי שמתבטא בנושא, כולל עובדי האוצר לשעבר, שמוציא תחזיות, שמחלק ציונים ושמפיץ פאניקה - אומר שעדיף שכל אחד יעסוק במה שהוא עוסק היום, ולא במה שעסק בו אתמול. מי שעוסק בכך שלא על בסיס נתונים - ואין לאף אחד נתונים מלבד מי שבתוך האוצר - פוגע במשק וגורם נזק אדיר. זו פגיעה בביטחון".

כחלון ביקש לשדר מסר של הרגעה בכל הנוגע לחריגה הצפויה מיעד הגירעון ל-2018. "אל תלמדו אותנו אחריות", אמר. "השר הראשון שנכנס לממשלה בתנאי שיהיה נומרטור, ובתנאי שני שאי-אפשר יהיה להביא הצעת חוק של יותר מ-10 מיליון שקל בלי הסכמתו - זה אני".

לדברי כחלון, "בסך הכל מצב המשק בסדר. אין נורה אדומה שדולקת, ואם היתה היינו מתייחסים אליה. אנחנו מחפשים נורות אדומות. בימים הקרובים נשב עם בכירי האוצר. אמנם הפערים לעומת התחזיות לא גדולים, אבל אנחנו מתייחסים אליהם ברצינות. נבדוק מה הסיבות. אם זה לא יחלוף מאליו, נצטרך ללמוד את הדברים ולטפל בהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker