איילת שקד ואורי אריאל מצטרפים ללחץ: דורשים לקדם את רפורמת הקנאביס

שרת המשפטים ושר החקלאות פנו הבוקר לנתניהו בדרישה לשבץ את הדיון בנושא בישיבת הממשלה ביום ראשון

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי אריאל איילת שקד
אורי אריאל איילת שקדצילום: נועם מושקוביץ

שר החקלאות, אורי אריאל, ושרת המשפטים, איילת שקד, מצטרפים ללחץ הממשלתי המופעל על המשרד לביטחון פנים לקדם את רפורמת הקנאביס. השניים פנו הבוקר (ג') לראש הממשלה, בנימין נתניהו, בדרישה לשבץ את הדיון בהחלטת הממשלה לאשר את יצוא הקנאביס הרפואי מישראל בישיבת הממשלה שתיערך ביום ראשון הקרוב.

אריאל ושקד מציינים בפנייתם כי ההחלטה מעוכבת זה חודשים רבים בגלל הסתייגות המשרד לביטחון פנים מחלק מההחלטות הקשורות ברפורמה, אבל לאחר שיחות שערכו עם השר לבטחון פני,ם גלעד ארדן, הם מבינים כי הפערים בינו לבין המשרדים האחרים קטנים ויכולים להיסגר בדיון ממשלתי. אריאל ושקד מזכרים גם כי העיכוב באישור הרפורמה מסב נזקים גדולים לכלכלת ישראל.

הפנייה של אריאל ושקד מגיעה אחרי שבימים האחרונים פנה שר האוצר, משה כחלון, למזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, השבוע בדרישה "לאפשר את תחילת היצוא ולקדם את החקיקה במסלול מקביל". כחלון גם הכריז כי "אני מבקש כי הצעת ההחלטה שבנידון תובא לאישור בממשלה באופן מיידי חרף המחלוקת, וסמוך ובטוח כי ממשלת ישראל תדע להגיע להחלטה הראויה תוך שקלול התועלת הכלכלית למשק ולציבור, עם שלום הציבור וביטחונו".

כחלון הוסיף כי "יצוא מוצרים מבוססי קנאביס רפואי טומן בחובו פוטנציאל צמיחה ניכר למשק. הצוות מצא כי קיים פוטנציאל נוכחי לייצוא של עד 4 מיליארד שקל, וכי פתיחת האפשרות ליצוא עשויה לספק הזדמנויות לצמיחה ולמשרות בפיריון גבוה לחקלאים, יזמים בתחום המחקר הרפואי והחקלאי, ליזמים ולעובדים רבים במגזרים משיקים.

מעבר לזאת, צוות שדן בנושא בחן את המשמעויות הביטחוניות והמשפטיות של היצוא, ומצא כי מבחינה משפטית ניתן לייצא מוצרים רפואיים מבוססי קנאביס. המלצת הצוות היא לייצא אך ורק מוצרים סופיים על מנת לוודא כי לא ייעשה בהם שימוש שאינו רפואי, וכן כי כל שלב בשרשרת היצור וההפצה יצטרך לעמוד בתקני האבטחה המחמירים שיקבעו הרגולטורים. הצוות הדגיש כי ישראל נהנית מיתרון תחרותי מוגבל בזמן, בשל רמת המחקר, החקלאות והרגולציה הישראלית, אך כי ברי שיתרון זה יפוג תוך שנים אחדות, כאשר מדינות מערביות אחרות יקדמו ייצוא של מוצרי קנאביס רפואי".

יותר מחצי שנה חלפה מאז הגיעו כלל משרדי הממשלה הרלוונטיים לסיכום בנוגע לקידום יצוא הקנאביס. משרד ראש הממשלה, משרד האוצר, משרד הבריאות, משרד החקלאות וחשוב מכולם - המשרד לביטחון פנים – כולם תמכו במהלך. במסגרת תקציב המדינה ל-2019 אף אושרו למשרד לביטחון פנים תוספות תקציביות בגין הרפורמה. כבר באפריל היתה אמורה לעלות הצעת מחליטים לישיבת הממשלה. בתחילה דרש המשרד לביטחון פנים דרש להגביל את מספר המגדלים שיותר להם לייצא קנאביס, מהלך שאליו התנגד משרד המשפטים. ניסיונות שנעשו מצד משרד האוצר לתאם פגישה עם ארדן כשלו. באוצר הציעו כי למשרד לביטחון פנים תינתן הזכות לעצור את מתן חלוקת הרשיונות במועד בו יחפוץ בכך. אלא שארדן מסרב לקדם את המהלך עד כה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker