התקפה מפתיעה: היועצת המשפטית של משרד החקלאות מתנגדת להסכם החלב

משרד החקלאות חתום על הסכם החדש שנועד להגביר את התחרות במשק החלב ולייעל את הרפתות ■ למרות זאת, טוענת היועצת המשפטית שלו כי ההסכם מלא פגמים – וראוי להסדיר את הענף בחקיקה

אבי וקסמן
אבי וקסמן
מוצרים של תנובה
חלב תנובהצילום: רויטרס
אבי וקסמן
אבי וקסמן

היועצת המשפטית של משרד החקלאות, אפרת אביאני, תוקפת את ההסכם החדש להסדרת משק החלב בישראל, שנחתם בשבוע שעבר - אף על פי שעל ההסכם חתם בין השאר מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, וששר החקלאות, אורי אריאל, בירך על חתימתו. לדברי אביאני, בהסכם נפלו פגמים קשים, וההסדרה שהוא מבקש ליצור במשק החלב צריכה להיעשות בדרך של חקיקה, ולא בהסכם עקרונות.

ההתנגדות של אביאני מפורטת במכתב ששיגרה למשרד המשפטים, שבו מגבשים בימים אלה את התשובה שתגיש הממשלה על העתירה של תנובה נגד שרי האוצר והחקלאות. בג"ץ הוציא בספטמבר צו המחייב את שר האוצר, משה כחלון, לנמק מדוע אינו מקבל את ההמלצה המקצועית שקיבל לפני כמה חודשים, שלפיה יש לייקר את מוצרי החלב שבפיקוח מחירים.

ההסכם במשק החלב גובש בלחץ זמן לדרישת משרד האוצר – מכיוון שבמשרד ביקשו לחזור לבג"ץ כשבידיהם הסכמות עם הרפתנים שייתרו את הצורך בייקור החלב, ומכאן את העתירה של תנובה. במגזר החקלאות אומרים כי המשא ומתן התנהל תחת איומים של משרד האוצר, שלפיהם אם לא תושג הסכמה מהירה, שר האוצר יפחית את המכסים על מוצרי חלב באופן חד צדדי, בלא שהרפתנים יקבלו פיצוי על כך.

חלק מהרפתנים במושבים, המתנגדים להסכם, טענו כי לא ראוי לגבש הסכם כה חשוב בלחץ זמן רק כדי לאפשר לשר האוצר לחמוק מהעתירה של תנובה. נראה כי אביאני שותפה לעמדה זו, מאחר שבמכתבה היא טוענת כי השינויים שמבקש ההסכם לחולל במשק החלב משמעותיים מאוד, ונדרש דיון ציבורי רציני יותר בהם.

אביאני היתה מודעת למשא ומתן על ההסכם, אבל לא השתתפה בכתיבת הנוסח הסופי שלו, שגובש בדיון לילי בשבוע שעבר. ההסכם החדש קובע בין השאר כי תחול הפחתה מוסכמת במחיר שבו מוכרים הרפתנים חלב גולמי למחלבות (מחיר המטרה), מה שידרוש מהרפתות להתייעל, מכיוון שהמכסים על מוצרי חלב יופחתו משמעותית מ-1 בינואר 2019. נוסף על כך, תשקיע הממשלה כ-450 מיליון שקל במשך כמה שנים ברפתות במושבים ובקיבוצים.

במשרד המשפטים יצטרכו עתה לשקול כמה מקום להעניק להתנגדותה של אביאני בעת גיבוש התשובה לבג"ץ. במקביל, מתנהל בבית המשפט המחוזי בחיפה הליך משפטי נגד הסכם החלב, בעקבות תביעה ובקשה לצו עיכוב שהגיש "ועד הפעולה של הרפתנים", המאגד יותר מ-100 רפתנים מהמושבים. אלה חוששים כי ההסכם החדש ידחוף אותם אל מחוץ לענף, וטוענים כי ההחלטה לחתום על ההסכם התקבלה בהתאחדות מגדלי הבקר שלא כדין. בית המשפט המחוזי אמור לדון בעניין זה ב-3 בדצמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker