לקראת הסכם? ענף החלב ייפתח ליבוא, מחיר המטרה יירד, הרפתנים יקבלו 450 מיליון שקל

ההסכם הועבר לאישור הרפתנים המשפחתיים שראו בהצעה הקודמת ניסיון לחסלם ■ על רקע בג''ץ תנובה, הורה כחלון לאגף תקציבים להגיע להסכמות מבלי להעלות מחירים לצרכן ■ בנוסף, מנגנון קביעת מחיר החלב שרוכשות המחלבות צפוי להשתנות

אורה קורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מחלבה של תנובה אל
מחלבת אלון תבור של תנובהצילום: דודו בכר

הרפתנים ואגף תקציבים במשרד האוצר גיבשו הסדר חדש לענף החלב, הכולל פתיחה ליבוא והורדת מחיר המטרה של החלב (החלב שנמכר על ידי הרפתנים למחלבות), תמורת פיצוי לרפתנים בכ-450 מיליון שקל. ההסכמות הועברו לאישור הרפתנים המשפחתיים, שהתנגדו להצעה הקודמת של אגף תקציבים מכיוון שראו בה ניסיון לחסל רפתות קטנות יחסית, ללא פיצוי הולם.

באיגרת לרפתנים כתב אתמול אביתר דותן, מזכ"ל יו''ר איגוד מגדלי הבקר, כי שר האוצר, משה כחלון, ומנכ''ל משרדו, שי באב''ד, דרשו מאגף תקציבים, מהתאחדות מגדלי הבקר ומכל בעלי העניין בענף לשוב לשולחן הדיונים ולהגיע להסכמות. הדרישה הגיעה בעקבות בג''ץ תנובה, שבמסגרתו נדרשה הממשלה להסביר מדוע לא תאשר יקור מוצרי חלב בפיקוח, על אף שמחיר המטרה של החלב עלה.

ההבנות צפויות להציג לבג''ץ צפי להורדת מחיר המטרה של החלב כבר בחודשים הקרובים, ומגמת הורדה נוספת שתוכל לפצות אותם על אי העלאת מחיר מוצרי החלב, למרות שמחיר המטרה עלה.

מחלבה של תנובה בתל יוסף. נתח השוק מתכווץ
מחלבה של תנובה בתל יוסףצילום: גיל אליהו

כחלון מתנגד להעלאת המחירים, ובעבר אמר כי הוא רואה בכך נושא משמעותי. דותן הוסיף באיגרתו כי עתה הבהיר שר האוצר כי אם החלטת בג''ץ תתבצע, הוא יקדם מהלך מהיר של פתיחת מכסות יבוא מוצרי חלב כבר ביום ראשון ה-28 באוקטובר, מבלי להמתין לסיום מתווה לוקר בסוף 2019. כל זאת למרות האתגר המשפטי הכרוך במהלך.

על רקע זה הגישו אנשי אגף תקציבים לפני כשבוע תוכנית חדשה למשק החלב, עם שינויים הכוללים גם פתרון לבג''ץ תנובה. "בימים האחרונים צומצמו הפערים כמעט לחלוטין", הוסיף דותן.

לדבריו, "הכרעה תהיה רק בהסכמה ענפית רחבה ומשמעותה הסכמת שני המגזרים (המשפחתי והשיתופי, א''ק)". אם ההסכם יידחה והממשלה תבצע הסדרה חד צדדית של הענף, צפוי מאבק משפטי מצד הרפתנים ומאבק כללי גדול מאוד, מצב מאתגר כלכלית ומשפטית. מנגד, הסכמה תוביל לוודאות לשנים ארוכות בתנאים מורכבים.

הרפתנים נערכים גם לשינוי מנגנון קביעת מחיר המטרה על ידי הממשלה. "כלי הסקרים שבהם גלומים יתרונות וחסרונות מאותגר על ידי הממשלה, ועל פניו, נושא זה יעבור רה ארגון של המנגנון בפועל. במלים אחרות, מה שהיה לא יהיה", הוסיף דותן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker