חברים חדשים במועדון הריכוזיות: צבי לבנת, דנה עזריאלי - והבורסה - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חברים חדשים במועדון הריכוזיות: צבי לבנת, דנה עזריאלי - והבורסה

ועדת הריכוזיות פירסמה את הרשימות המעודכנות של הגורמים הריכוזיים במשק, הכוללות חברות ריאליות ופיננסיות גדולות במיוחד ■ השתתפותן בעתיד במכרזי ממשלה תיבחן בקפידה וייתכן שתוגבל ■ מהרשימה יצאו חברות מקבוצת בזק-יורוקום שהתפרקה

4תגובות
יו"ר קבוצת עזריאלי, דנה עזריאלי
זיו קורן

ועדת הריכוזיות פירסמה היום (ג') את הרשימות המעודכנות של הגורמים הריכוזיים במשק, הכוללות חברות ריאליות ופיננסיות גדולות במיוחד. על פי החלטת הממשלה, כדי לא להעצים עוד יותר את כוחם במשק ומול הרגולטורים והפוליטיקאים, יש להגביל את השתתפותם של הגופים הריכוזיים במכרזי ממשלה, ואף למנוע מהם לקחת בהם חלק.

לפיכך, המשמעות של הופעת חברה ברשימות היא שמתן רישיונות או זיכיונות בתשתיות חיוניות או הפרטה של חברות ממשלתיות על ידי המדינה לגורמים המצויים ברשימות, מחייבים את המאסדר לשקול שיקולי ריכוזיות כלל-משקית ולהיוועץ עם הוועדה לצמצום הריכוזיות לגבי ההשלכות של ההקצאה על הריכוזיות הכלל-משקית. בנוסף, להימצאות ברשימות השלכות בהקשר חובת ההפרדה בין תאגידים ריאליים משמעותיים ובין גופים פיננסיים משמעותיים.

במסגרת עדכון רשימת הגורמים הריכוזיים נוספו לרשימה שש קבוצות, ונראה כי מתהדק הפיקוח של הוועדה על כלי התקשורת השונים. הקבוצות שנכנסו לרשימה כוללות את קבוצת הבורסה לניירות ערך בתל אביב, שהפעילות שלה בתחום מערכת למסחר בניירות ערך ובתחום מערכת לסליקת עסקות בניירות ערך מהווה יותר ממחצית מהפעילות בשני תחומים אלה.

כמו כן, נהפך בית ההשקעות IBI לגוף ריכוזי, לאחר שנכנס לרשימת הגופים הפיננסיים המשמעותיים. שווי כלל נכסיו עלה לראשונה ב-2017 ליותר מ-39.6 מיליארד שקל. בעקבות עדכון זה, נוספו לרשימות גם דוד ויסברג, עמנואל קוק וצבי לובצקי, השולטים בבית ההשקעות.

קבוצה נוספת המחזיקה בשורת מונופולים במשק היא קבוצת אברהם לבנת, שנחשבת גוף ריכוזי בשל שליטתה (במשותף עם קבוצת כלל תעשיות) בממן מסופי מטען וניטול, שהיא גורם ריכוזי בשל היקף פעילותה בתחום מחסן איסוף מטענים אווירי, העולה על מחצית מהפעילות בתחום זה. עדכון זה מוסיף לרשימה גם את צבי לבנת, בעל השליטה באברהם לבנת בע"מ.

קבוצה נוספת שנוספה לרשימה היא אלייד, שנכנסה לרשימת התאגידים הריאליים המשמעותיים בשל מחזור המכירות הקובע שלה, שעלה ב-2017 על 5.94 מיליארד שקל.

מיכאל זלקינד ודניאל זלקינד נכנסו לרשימת הגורמים הריכוזיים בשל שליטתם באלקו בע"מ, בעקבות חלוקת העיזבון של אביהם, גרשון זלקינד. אלקו היא תאגיד ריאלי משמעותי, בשל מחזור המכירות הקובע שלה שטיפב ב-2017 ליותר מ-5.94 מיליארד שקל.

מיכאל ודניאל זלקינד
ישראל הדרי

גם דנה עזריאלי, שרון עזריאלי ונעמי עזריאלי, בעלות השליטה בקבוצת עזריאלי בע"מ, נכנסו לרשימה. קבוצת עזריאלי היא תאגיד ריאלי משמעותי, בשל סך האשראי הקובע שלו שהיה ב-2017 יותר מ-5.94 מיליארד שקל.

דורי סגל
דודו בכר

בתחום התקשורת נכנסו לרשימה קבוצת המבשר, בשל היותה גורם בעל השפעה בתחום העיתונות, ועמה גם רחל פרוש, בעלת השליטה בבשורת תשס"ט ש.י. בנוסף, נכנסו לרשימה קבוצת הפלס, בשל היותה גורם בעל השפעה בתחום העיתונות, ונתן זאב גרוסמן, בעל השליטה בבטאון עולם התורה הפלס.

אלונה בר און, עדנה בר און וענת אגמון נוספו לרשימת הגורמים הריכוזיים, לאחר שרכשו את השליטה בגלובס פבלישר עתונות (1983) בע"מ - גורם בעל השפעה בתחום העיתונות.

חיים שכטר נוסף לרשימת הגורמים הריכוזיים לאחר שרכש את השליטה בהמודיע, גורם בעל השפעה בתחום העיתונות.

בתחום האנרגיה נוספה לרשימת הגופים הריכוזיים כתאגיד ריאלי משמעותי ישראמקו נגב, עם שותפות מוגבלת בשל האשראי הקובע שלה שעלה ב-2017 על 5.94 מיליארד שקל. ישראמקו נחשבת גורם ריכוזי גם מכוח החזקה ביותר ממחצית מהפעילות בתחום חיפושי נפט וגז טבעי.

יצאו מהרשימה אריקה אוטוסון ודורי סגל, לאחר שחדלו לשלוט בגזית גלוב - תאגיד ריאלי משמעותי, בשל סך האשראי הקובע שלה, שעלה ב-2017 על 5.94 מיליארד שקל. חיים כצמן הפך לשולט הבלעדי בחברה.

אלונה בר און
מתוך עמוד הפייסבוק

עוד יצאו מהרשימה התאגידים בשליטת דורון עופר, מאחר שהוא חדל לשלוט בעופר השקעות בע"מ. עם זאת, עופר הוא עדיין גורם ריכוזי בשל אחזקתו בבנק המזרחי שבו הוא גורם פיננסי ריכוזי.

אבי בר יצא מרשימת הגורמים הריכוזיים, לאחר שמכר ליצחק מירילשוילי את רדיו קול חי משדרים באמונה בע"מ - גורם בעל השפעה בתחום השידורים.

חברות רבות שהשתייכו לקבוצות בזק-יורוקום, ובהן אנלייט אנרגיה מתחדשת בע"מ, נגרעו מהרשימה, לאחר מכירתן בעקבות צו הפירוק שניתן ליורוקום תקשורת בע"מ. קבוצת בזק היא גורם ריכוזי בשל היקף פעילותה בתחום שירותי בזק פנים ארציים נייחים (פריט 1.1 לתוספת לחוק), ובשל החזקה בתאגיד ריאלי משמעותי שסך מחזורי המכירות והאשראי הקובעים שלו עלו ב-2017 על 5.94 מיליארד שקל, ומחזור המכירות שלו בשוקי מונופולין עלה על 1.98 מיליארד שקל.

רשימת התאגידים הריאליים המשמעותיים כוללת 22 קבוצות שמתקיים בהן לפחות אחד מהתנאים הבאים: מחזור המכירות הקובע שלהם עולה על 5.94 מיליארד שקל או על 1.98 מיליארדשקל בשוקי מונופולין; האשראי הקובע שלהם עולה על 5.94 מיליארד שקל.

רשימת הגופים הפיננסיים המשמעותיים כוללת 18 קבוצות: 6 בנקים ו-11 גופים מוסדיים, ששווי כלל נכסיהם עולה על 39.6 מיליארד שקל.

ברשימת הגורמים הריכוזיים נמצאות 75 קבוצות, שכוללות לפחות אחד מאלה: גוף פיננסי משמעותי; תאגיד ריאלי משמעותי; גורם בעל השפעה בתחום השידורים או העיתונות הכתובה (28 קבוצות); היקף פעילות מצטבר בתחום תשתית חיונית העולה על מחצית מכלל הפעילות באותו תחום (22 קבוצות), בעלי זכות בלפחות ארבעה תחומי תשתית חיונית באמצעות לפחות עשרה רישיונות או חוזים (2 קבוצות).תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#