מחיר המלט משפיע על מחיר הדירה? על פי התאחדות התעשיינים, כן ולא

לקראת הכרעה בשאלה אם להשית היטל על יבוא המלט המוזל, פירסמה ההתאחדות מודעה המופנית לשרי האוצר והכלכלה, שלפיה מחיר המלט המוזל מיבוא לא ישפיע על הדיור ■ ואולם בעבר טענה ההתאחדות שמחיר המלט כן משפיע על מחיר הדיור

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל נשר ברמלה
מפעל נשר ברמלה. המונופול לא צפוי לפטר עובדיםצילום: עופר וקנין

התאחדות התעשיינים פירסמה היום (א') בעיתונות מודעת ענק התומכת באינטרסים של מונופול המלט של חברת נשר - שהיא חברה בהתאחדות - ומתנגדת ליבוא מתחרה, שהוריד בשנה האחרונה את מחיר המלט במשק.

ברקע למודעה נמצאת ההכרעה הקרובה בשאלה אם יושת היטל על יבוא המלט. החוק הבינלאומי מאפשר יבוא במחירים נמוכים במיוחד (היצף), אך מאפשר להשית עליהם היטל אם הם מסכנים את התעשיה המקומית במדינה המייבאת.

הממונה על ההיטלים במשרד הכלכלה והתעשייה, דני טל, המליץ להטיל היטל על יבוא מלט כדי להגן על מונופול נשר, המחזיק כ-70% מהשוק, ועל חברת הר טוב, המחזיקה כ-6% ממנו. תהליך החקירה שערך טל שנוי במחלוקת, וכך גם הממצאים הנובעים ממנו.

הוועדה המייעצת לשר הכלכלה החלה בדיונים בנושא והציעה לצדדים פשרה, שלפיה לא יוטל היטל ומנגד היבואנים ונשר לא יעלו את מחירי המלט בחמש השנים הקרובות. הצדדים אמורים להשיב לוועדה, שתגבש עמדה ותעביר אותה לידיעת שרי הכלכלה והאוצר, שיקבלו את ההחלטה באילו צעדים לנקוט.

בהודעתה פונה ההתאחדות לשני השרים ישירות ושואלת אותם מה עדיף – ירידה של 1,500 שקל במחיר דירה או אלפי מובטלים? לטענתה, יבוא מלט במחירי היצף לא יוריד את מחיר הדירות, אלא יגרום לפיטורי אלפי עובדים, לחיסול תעשיית המלט, ולפגיעה במסחר הוגן ובעתידה של המדינה.

שר האוצר, משה כחלון, ושר הכלכלה, אלי כהן
השרים כהן (מימין) וכחלון. החלטה הסופית בעניין ההיטל על המלט תהיה בידםצילום: מיכל פתאל

המודעה אינה מדייקת בפרטים לגבי השפעת הורדת מחיר המלט על המשק. היא מתעלמת מהשפעת ההוזלה על תשתיות כמו כבישים וגשרים, שגם עלותם מגיעה מכספי משלם המסים, ומעצימה את פוטנציאל המפוטרים. בפועל, היבוא מסכן את מפעל הר טוב בלבד, המעסיק כ-200 עובדים שלחלקם רשת ביטחון לקליטה בנשר אם יפוטרו - שנקבעה לפני שנים בודדות בהסדר מכירת הר טוב, שהיה בבעלות נשר. מונופול נשר, המחזיק כ-70% מהשוק, אינו צפוי לסגור שעריו או לפטר עובדים בהיקפים משמעותיים כתוצאה מהיבוא הזול, אלא להתייעל ולהיכנס לפעילויות חדשות וריווחיות.

בתחילת השנה דווקא סברה ההתאחדות שמחיר המלט כן משפיע על מחירי הדיור בצורה משמעותית. זה היה בדיון בכנסת בשאלה העלאת הבלו על הפטקוק - דלק מזהם שנמצא בשימוש נשר. ההתאחדות טענה אז כי ההצעה להעלאת הבלו מנוגדת לעמדת הממשלה בנושא הורדת יוקר המחיה ומחירי הדיור. על רקע זה ביקשה ההתאחדות לבטל את הכוונה להעלאת הבלו, כדי להימנע מפגיעה בתעשייה ומהעלאת מחירי הדיור.

במשרד האוצר סירבו להתייחס למודעה המופנית ישירות לשר האוצר, משה כחלון, ולשר הכלכלה, אלי כהן, שנראית כאמצעי לחץ. בעבר הביאה פנייה ישירה לכחלון לעצירת הרפורמה בלולים - כשלעזרת הלולנים בצפון עמד יועץ התקשורת אבי בניהו. באחרונה ליווה בניהו תקשורתית את מנכ''ל נשר, משה קפלינסקי.

מקורבים לשר כהן אמרו בתגובה כי השר אינו מתרגש מהמודעה, כי הוא מודע לגורמים אינטרסנטים הפועלים משני הצדדים של הסוגיה, ושלאחר קבלת המלצות הועדה המייעצת יעשה את המהלך הטוב ביותר למשק להבנתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker