האוצר החליט: קרן ההלוואות לעסקים בינוניים תיפתח גם למפעלים קטנים

התאחדות התעשייה והמלאכה: "זו בשורה שבעלי מפעלים חיכו לה כדי לחדש את הציוד שלהם ולרכוש מכונות" ■ באוצר אומרים כי מאז תחילת פעילותה של הקרן במתכונתה הנוכחית, היא הלוותה כ-3.5 מיליארד שקל לכ-8,000 עסקים

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: עופר וקנין

מסלול השקעות בתעשייה בקרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים בערבות המדינה, ייפתח מעתה גם לעסקים שהמחזור השנתי שלהם נמוך מ-25 מיליון שקל - כך הודיע היום (ד') משרד האוצר. הקרן מעניקה הלוואות שתקופת ההחזר שלהן ארוכה, עד 12 שנה, וסכומן עד 90% מההשקעה הנדרשת מהעסק. הן הוענקו עד כה לטובת הקמה, צמיחה ופעילות שוטפת לעסקים שמחזורם השנתי 100-25 מיליון שקל.

במשרד אומרים כי מאז תחילת פעילותה של הקרן במתכונתה הנוכחית, באפריל 2016, היא הלוותה כ-3.5 מיליארד שקל לכ-8,000 עסקים. החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, שהחליט על הרחבת פעילותה של הקרן, אמר כי ההרחבה "תאפשר גם לעסקים הקטנים להגדיל את ההשקעות, תקל את נטל המימון שלהם ותתרום לפיתוח מגזר העסקים הקטנים, החיוני כל כך לקידום התוצר והתעסוקה". שר האוצר, משה כחלון, הוסיף כי "העסקים הקטנים והבינוניים מהווים מנוע צמיחה מרכזי במשק" וכי "האחריות שלנו לדאוג להצלחתם".

עו"ד רוית גרוס - מנכ"לית התאחדות המלאכה והתעשייה, המייצגת מפעלים קטנים שאינם מיוצגים בהתאחדות התעשיינים - אמרה כי הודעת הממשלה היא תוצאה של עבודה שעושה ההתאחדות במשך בשנים רבות. "זו ממש בשורה", אמרה. "בעלי מפעלים חיכו לה כדי לחדש את הציוד שלהם ולרכוש מכונות".

לדברי גרוס, "ועדת נטו תעשייה הצהירה כי הפריון של המפעלים הקטנים נמוך, אבל המדינה מעולם לא עשתה דבר כדי להדביק את פער הפריון בין מפעלים קטנים לגדולים. מפעלים יכולים להגדיל את הפריון באמצעות רכישת מכונות חדשות, אבל בענפים כמו עיבוד שבבי, מתכת או פלסטיק, המכונות עולות הון תועפות".

ההחלטה על הרחבת הקרן מקדימה את פרסום המסקנות של ועדת נטו עסקים קטנים, היושבת על המדוכה בחודשים האחרונים. התאחדות התעשייה והמלאכה פועלת לקידום ענייני המפעלים הקטנים מול הוועדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker