שניים מחברי הוועדה המוניטרית: הריבית במשק נמוכה מדי

גוברת התמיכה בהעלאת הריבית בקרב חברי הוועדה הקובעת את שיעורה ■ אחד החברים טען בדיוני הוועדה לפני שבועיים כי היה נכון להעלות את הריבית - אבל האפשרות לצעד כזה עדיין לא הופנמה בשווקים הפיננסיים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנק ישראל, ירושלים
בנק ישראל, ירושליםצילום: תומר אפלבאום

שניים מששת החברים בוועדה המוניטרית בבנק ישראל, הקובעת את גובה הריבית במשק, אמרו בדיונים לפני החלטת הריבית האחרונה כי שיעור הריבית בישראל כבר אינו מתאים למצב במשק, וכי יש להעלותו מ-0.1% ל-0.25%. המחלוקת בין חברי הוועדה עולה מהדיווח על הדיונים, שפירסם היום (ד') בנק ישראל.

ההחלטה של הוועדה המוניטרית, שהתקבלה לפני שבועיים, היתה להשאיר את הריבית ברמתה זה שלוש שנים וחצי, 0.1%. כפי שקרה בכל ההחלטות האחרונות, אחד מחברי הוועדה הצביע בעד העלאת הריבית, ונימק זאת בטענה שלפיה "רמתה הנמוכה של הריבית אינה מתאימה לפרמטרים של המשק". באופן חריג לעומת החלטות הריבית האחרונות, אחד מבין חמשת החברים האחרים אמנם הצביע בעד הותרת הריבית ללא שינוי, אבל הסתייג מהחלטה זו. אותו חבר, שהפרסום של בנק ישראל אינו נוקב בשמו, טען - לפי הדיווח שפירסם בנק ישראל - "כי הריבית הנוכחית אינה תואמת את מצב המשק, וכי נכון היה להעלות את הריבית לרמה של 0.25%, אולם לאור העובדה שהאפשרות לצעד כזה עדיין לא הופנמה בשווקים הפיננסיים, הוא תומך בהותרת הריבית ללא שינוי בהחלטה הנוכחית".

ארבעת חברי הוועדה הנותרים ציינו כי אף שקיימת אי-ודאות באשר להתפתחות האינפלציה בחודשים הקרובים, "יש מקום להתחיל להכין את השווקים לאפשרות של העלאה מדודה של הריבית". ההחלטה שפירסמה הוועדה לפני שבועיים אכן עשתה כך. בהודעה על ההחלטה נכתב לראשונה כי "סביבת האינפלציה ממשיכה לעלות בתמיכת המדיניות המוניטרית המרחיבה, ומסתמן שהיא מתחילה להתבסס בתחום יעד יציבות המחירים". זהו רמז להעלאת ריבית אפשרית בחודשים הקרובים, מאחר שהוועדה המוניטרית הצהירה זה כבר כי היא קושרת את תוואי הריבית ב"התבססות" של סביבת האינפלציה ביעד הממשלתי - עליית מחירים של 1%-3% בשנה.

הוועדה צירפה להודעה על החלטת הריבית הסתייגות, שלפיה "הסיכון העיקרי להתבססות האינפלציה ביעד הוא האפשרות לייסוף חד בשקל" - כלומר, כי עליית הריבית צפויה להידחות אם השקל יתחזק במידה משמעותית. מאז פרסום ההחלטה אכן חל ייסוף משמעותי בשקל. שער החליפין הנומינלי האפקטיבי, המשקלל את שערו של השקל מול 26 מטבעות, נקבע ביום שישי ברמה של 76.662 נקודות - רמתו הנמוכה ביותר ברישומים של בנק ישראל, הנערכים מאז קיץ 1999. שער זה משקף את ערכם המשוקלל של 26 מטבעות זרים, והחליף את "סל המטבעות" שהיה מחושב בעבר. הירידה בו מעידה על התחזקות השקל - בדומה לירידה בשער הדולר, למשל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker