מדינת ישראל תסבסד לוויין של התעשייה האווירית בעלות של עשרות מיליוני דולרים

משמעות ההחלטה - ביטול ההסכם עליו חתמה חברת חלל תקשורת עם יצרנית הלוויינים האמריקאית לוראל ■ חלל תקשורת תזמין יחד עם משרד הביטחון את הלוויין מהתעשייה האווירית ■ השר אקוניס: "פיתוח וייצור הלוויין בישראל יאפשרו שמירת עצמאות מוחלטת בתחום התקשורת הלוויינית"

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלוויין עמוס 6 של חלל תקשורת
הלוויין עמוס 6 של חלל תקשורתצילום: חלל תקשורת

משרד המדע הודיע היום (ב') כי הממשלה אישרה את השתתפות המדינה במימון הפיתוח והבנייה של לוויין התקשורת החדש, עמוס 8 - בישראל. משמעות ההכרזה היא שהממשלה הכריעה כי תסבסד את בניית הלוויין החדש בתעשייה האווירית (תע"א) בהיקף של עשרות מיליוני דולרים. זאת במטרה להגן על ענף הלוויינות בתעשייה האווירית, שמעסיק כמה עשרות עובדים.

בהקשר זה יש להזכיר את דבריו של יו"ר ועד העובדים בתעשייה האווירית, יאיר כץ, שהכריז בתחילת מאי כי הוא "מברך את כל הגורמים שמסייעים לנו בהשארת ייצור הלוויין בישראל. זה מתאפשר, בין היתר, בזכות היכולת שלנו להגיע למקבלי ההחלטות במדינה. אם הם היו מאכזבים אותנו, סביר להניח שאותם מקבלי החלטות לא היו מקבלים בשנית את אמון העובדים במסגרת הפריימריז בליכוד."

משמעות נוספת של ההחלטה הנוכחית היא ביטול ההסכם עליו חתמה באפריל האחרון חברת חלל תקשורת - החברה האחראית על שיגור ותפעול הלוויינים - עם יצרנית הלוויינים האמריקאית לוראל, שלפיו האחרונה תבנה את הלוויין עמוס 8 תמורת 112 מיליון דולר. במקום זאת חלל תקשורת תזמין את הלוויין מתע"א, יחד עם משרד הביטחון.

בהסכם מאפריל האחרון העדיפה חלל להזמין את עמוס 8 מלוראל בשל הפרש המחיר המשמעותי בין המחיר שהציעה לוראל למחיר שהציעה תע"א: 112 מיליון דולר לעומת כ-200 מיליון דולר, בהתאמה. שיקול נוסף היה הפרש הזמנים המשמעותי: זמן אספקת הלוויין שדובר עליו בתע"א הוא שלוש שנים - ואילו זה של לוראל נמוך בהרבה, ויכול היה לאפשר לחלל תקשורת לשגר לוויין כבר ב-2020. 

יאיר כץ, יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית

הפרש המחיר העצום של 90 מיליון דולר בין שתי ההצעות צפוי להיסגר באמצעות סבסוד של משרד הביטחון, ושיפור הצעת מחיר מצד התעשייה האווירית. עלות הסבסוד הממשלתי של ייצור הלוויין צפויה להתחלק בין מספר משרדי ממשלה, בהם משרד הביטחון ומשרד המדע.

ההפרש בין מחיר הלוויין שתייצר התעשייה האווירית לבין המחיר שהייתה אמורה לגבות לוראל הוסבר על ידי גורמים המעורבים בפרויקט, בכך שהלוויין הנוכחי לא יהיה זהה ללוויין אותו הציעה התעשייה האווירית לייצר במכרז בו היא הפסידה בתחילת השנה. הלוויין הנוכחי יהיה לוויין דיגיטלי בעל יכולות תקשורת גבוהות יותר מהאחד שדובר עליו באפריל. לדברי אותם גורמים, הדרישות של הממשלה וחלל תקשורת מהלוויין שייוצר עלו. אותם גורמים העריכו כי ביכולתה של התעשייה האווירית להשלים את יצור הלוויין תוך 3 שנים מרגע חתימת החוזה.

למרות כל זאת, בשורה התחתונה התעשייה האווירית מייצרת לוויין בודד אחת לכמה שנים, ולכן לא יכולה להתחרות במחירים שמציעות חברות זרות המוכרות מספר רב של לווינים בשנה. זו אחת הסיבות לכך שחלל תקשורת הזמינה לוויינים מייצרניות זרות כבר פעמיים בעבר, ונשענה על שירותיהן שנים ארוכות. גם בשנה הקרובה צפוי להיכנס לפעילות הלוויין עמוס 17, שיוצר על ידי חברת בואינג האמריקאית. הוא לא אמור ליפול ביכולותיו מהלוויין של התעשייה האווירית, ועלותו הסתכמה ב-160 מיליון דולר.

כאשר מתייחסים למחיר התחרותי ותציע התעשייה האווירית, חשוב לזכור כי משום שהיא חברה ממשלתית, העלות של פעילות לא רווחית שלה מועמסת בסופו של יום על הקופה הציבורית. במהלך המאבק הודו גורמים בחברה כי ככל שמדובר ברווחיות שלה, פעילות הלוויינים של תעשייה אווירית הינה גבולית.

לחברת חלל יש נקודת יציאה מההסכם שלה עם לוראל בסוף חודש ספטמבר, כך שספק אם לחברה האמריקאית יהיה בסיס לתבוע את חלל תקשורת על הפרת הסכם.

למרות שעיקר השימושים הלאומיים של הלוויין קשורים למשרד הביטחון, שר המדע והטכנולוגיה, אופיר אקוניס, היה זה שעמד בחודשים האחרונים בחזית בכל הנוגע לרכישת הלוויין. לאחר אישור ההחלטה אמר השר אקוניס כי "ההחלטה היא בעלת משמעות אסטרטגית ארוכת טווח ועונה על צרכים קיומיים חיוניים למדינת ישראל. פיתוח וייצור הלוויין בישראל יאפשרו שמירת עצמאות מוחלטת בתחום התקשורת הלוויינית. בנייתו בישראל תשמר ידע ומומחיות בתחום שנרכשו במשך עשרות שנים בתעשייה המקומית".

יו"ר התעשייה האווירית, הראל לוקר, אמר: "אנו מברכים על אישור הממשלה לבניית לוויין התקשורת הבא של מדינת ישראל בתעשייה האווירית. לוויינות התקשורת הינה חלק ממערך אסטרטגי של מדינת ישראל, ויש לשמר את יכולותיה העצמאיות של המדינה בתחום. עמוס 8 יהיה הלוויין הדיגיטלי המתקדם ביותר שנבנה אי פעם בישראל".

אם החלטתה הנוכחית של הממשלה אכן מסמלת מדיניות ארוכת טווח של נכונות לסבסד את תעשיית הלווינים הישראלית, הרי שהפרויקט שיצטרך להיות מגולגל לתעשייה אווירית הוא הלוויין עמוס 9. לוויין זה אמור להחליף את עמוס 3, שייצא משימוש בעוד כשבע שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker