בשורות טובות לפדרמן: ליברמן החליט לרכוש מתעש רקטות במאות מיליוני שקלים

מדובר בעסקה הראשונה היוצאת לדרך, לאחר שליברמן אישר בינואר הקצאת חצי מיליארד דולר מתקציב הביטחון למימון הקמת מערך טילי קרקע-קרקע מדויקים ■ באחרונה אושרה מכירת תעש לאלביט מערכות שבשליטת מיקי פדרמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אביגדור ליברמן ומיקי פדרמןצילום: אליהו הרשקוביץ

משרד הביטחון יבצע רכש של רקטות מדויקות במאות מיליוני שקלים מתעש. מדובר בעסקה ראשונה היוצאת לדרך, לאחר שבינואר אישר שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הקצאה של סכום ראשוני של חצי מיליארד דולר מתקציב הביטחון למימון הקמת מערך טילי קרקע-קרקע מדויקים, לטווח של עד 300 ק"מ. 

העסקה הנוכחית מצטרפת לעסקה שכבר נעשתה לרכישת רקטות מסוג רומח עבור חיל התותחנים הישראלי - שנכנסו כבר לשימוש מבצעי.

חטיבת הרקטות היא אחת הסיבות העיקריות לרכישתה של חברת תעש על ידי חברת אלביט מערכות שבשליטת מיקי פדרמן תמורת 495 מיליון דולר במזומן ותמורה מותנית של 27 מיליון דולר. באחרונה אישרה הממונה על ההגבלים מיכל הלפרין את המיזוג בין תעש לבין אלביט מערכות.

בוצי מכליס, מנכ"ל אלביט, מערכות הסביר בכנס אנליסטים שנערך לאחר החתימה על העסקה במארס 2018, כי החברה משוכנעת ביכולתה לייצר מערך ארטילרי אפקטיבי על ידי חיבור החימוש הרקטי של תעש עם היכולות של אלביט מערכות בתחום האלקטרוניקה והשליטה והבקרה, ועם היכולות בתחום המודיעיני של איסוף וזיהוי מטרות.

משגר הרקטות כידון קסום, מתוצרת תעשצילום: תע"ש

תעש מחזיקה בארבעה מוצרים בתחום הרקטי: רומח לטווח של עד 35 ק"מ; כידון קסום - רקטה מונחית GPS בקוטר של 160 ק"מ לטווח של עד 40 ק"מ, בעלת דיוק גבוה – סטייה של עד 10 מטר מהמטרה; ואקסטרה בקוטר של 306 מ"מ לטווח של 150 ק"מ.

נכס אחר שיש להניח שאלביט מערכות מעוניינת בו הוא הרקטה נץ דורס בקוטר 370 מ"מ שנושאת חומר נפץ מרסק במשקל על עד 200 ק"מ לטווח של עד 300 ק"מ. נץ דורס היא רקטה בעלת יכולת תיקון מסלול, כלומר בעלת מערכת ביות עצמאית ויכולת מעקב אחרי המטרה. נץ דורס היא אחד הפתרונות שצפויים לסייע לצה"ל במלחמה עתידית עם החיזבאללה. כל הרקטות משוגרת ממשגר LYNX שפותח על ידי תעש .

תעש דיווחה בדו"חות הכספיים ל-2017 על צבר הזמנות של 2.2 מיליארד שקל בתחום הארטילריה. צבר זה היה 30% מצבר ההזמנות של תעש כולה. החברה ציינה  ש-389 מיליון שקל מהצבר בתחום הארטילריה הוא לביצוע ב-2018 והיתרה מ-2019 ואילך. הכנסותיה של תעש בתחום הארטילריה הסתכמו ב-220 מיליון שקל ב-2017 - ירידה של 66% בהשוואה להכנסות מתחום הארטלריה (חטיבת האש) ב-2016 ,

משרד הביטחון הוא הלקוח המרכזי של תעש וסיפק לה הכנסות של 1.5 מיליארד שקל ב-2017 שהיו 64% מהכנסותיה בשנה זו - לעומת הכנסות של 1.2 מיליארד שקל שהיו 56% מהכנסותיה ב-2016. תעש הרוויחה 12.5 מיליון שקל במחזור של 2.3 מיליארד שקל ב-2017 בהשוואה להפסד של 181 מיליון שקל במחזור של 2.2 מיליארד שקל ב-2016 - והפסד של 210 מיליון שקל במחזור של 1.9 מיליארד שקל ב-2015. ההפסד התפעולי של תעש ירד חדות ל-2.1 מיליון שקל ב-2017 בהשוואה להפסד תפעולי של 163 מיליון שקל ב-2016. 

לקראת הקמת חיל טילים בצה"ל?

במקביל, תעש כבר סיפקה בעבר לצה"ל ולצבאות זרים רקטות מדוייקות מסוג כידון קסום לטווחים של 40 ק"מ ורקטות ארטילריות מסוג אקסטרא, המגיעות לטווח של 150 ק"מ. הרקטות המגיעות לטווח של 300 ק"מ עדיין נמצאות בתהליך פיתוח בתעש.

ליברמן מחזיק כבר שנים ארוכות בחזון של הקמת חיל טילים בצה"ל. עם זאת, כרגע לא מדובר עדיין בזרוע נפרדת שתקום בתוך הצבא. תוכנית ההתחמשות נגד טילים היא עילה עיקרית לדרישות התקציביות של מערכת הביטחון וליברמן לתוספת תקציב.

ליברמן אמר, כי "מדובר בעסקת רכש ראשונה למערך הטילים, שתאפשר לכסות בתוך כמה שנים כל נקודה בטווחים קצרים ורחוקים. התוכנית להקמת מערך הטילים והרקטות המדויקות נמצאת בתנופת עשייה. חלקה כבר בייצור, וחלקה בהשלמות מחקר ופיתוח. אנחנו רוכשים ומפתחים מערכות אש מדוייקת, שיאפשרו למקד ולהעצים את מערך התקיפה של צה"ל".

יו"ר תעש מערכות, יצחק אהרונוביץ, אמר כי "מערכי הרקטות החדשניות, שבהן יצטייד  צה"ל בעסקה זו, מבטאים את יכולותיה הטכנולוגיות של החברה, המתמחה ביכולת כוח אש מדוייקת לפגיעה נקודתית במגוון מטרות קרקעיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker