הקרב על החלב: באוצר מאשימים את שר החקלאות ב"שימוש ציני במצב רגיש"

מנכ"ל האוצר טוען ששר החקלאות, אורי אריאל, מנסה לנצל את התסבוכת שנוצרה סביב מחירי החלב כדי ליטול סמכויות של שר האוצר לקביעת המכס על תוצרת חקלאית ■ באב"ד מציע לבטל את הצורך בחתימת השרים על עדכוני מחירים – אך אריאל שינה את דעתו, ומתנגד לוותר על זכות הווטו שלו

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי באב"דצילום: עופר וקנין
אבי וקסמן

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, מאשים את שר החקלאות, אורי אריאל, ב"שימוש ציני בסיטואציה רגישה" בעקבות ההתנגדות שהעלה אריאל בשבוע שעבר לשינוי המנגנון שבאמצעותו מעודכנים המחירים של מוצרי החלב שבפיקוח. באב"ד רואה בשינוי המנגנון חלק ממתווה שעשוי לפתור את המתיחות שנוצרה בין הממשלה למחלבות, ובייחוד תנובה, בעקבות סירובו של שר האוצר, משה כחלון, לעדכן את מחיריהם של מוצרי החלב שבפיקוח מחירים.

במכתב ששיגר באב"ד לאריאל היום (ב'), מזכיר מנכ"ל משרד האוצר כי רק במאי האחרון, ביקש אריאל מכחלון לשנות את מנגנון העדכון, כך שלא ידרוש עוד חתימה של שרי האוצר והחקלאות על צווים לעדכון המחירים. בשבוע שעבר שינה אריאל את עמדתו, ובמכתב ששיגר לשר האוצר הוא הודיע לכחלון: "אין בדעתי, עתה, לחתום על צו המעביר את הסמכויות להעלאת או להורדת מחירים מפוקחים במוצרי החלב מאתנו, שרי האוצר והחקלאות – למסלול אוטומטי כפי שהציע מנכ"ל משרדך, ללא התייעצות סדורה ומלאה בהקדם". ההתייעצות האמורה נוגעת לתוכנית של כחלון להפחית מכסים על ירקות לקראת חגי תשרי, שאריאל טוען כי לא תואמה עמו.

"הופתעתי לקבל את מכתבך ובו כתבת כי תתמוך במעבר למנגנון פיקוח אוטומטי רק בתנאי ששר האוצר יסכים לוותר על סמכותו לכינון מדיניות מכסים בתחום החקלאות", כותב באב"ד לאריאל. "עמדה זו תמוהה במיוחד על רקע הסכמתם ותמיכתם של גורמי המקצוע במשרדך בשינוי מנגנון העדכון. אם יציבות משק החלב אכן חשובה לך, ואם אכן חשובה לך הורדת יוקר המחיה, נותר לי רק להביע צער על השימוש הציני שאתה עושה בסיטואציה רגישה זו, מכיוון שאין קשר בין בקשתך לקבל סמכויות מידי שר האוצר לבין ההחלטה השקולה שהוסכמה על כל גורמי המקצוע. לפיכך אבקשך לשקול את החלטתך בשנית ולחזור למתווה המעבר לעדכון האוטומטי של מחירי החלב כפי שהוצע על ידי גורמי המקצוע".

כחלון מסרב לחתום על ההמלצות

התסבוכת הנוכחית סביב מחירי החלק נוצרה בגלל הפער בין עדכון המחירים המפוקחים של החלב הגולמי לעומת מוצרי החלב. מחיר החלב הגולמי שרוכשות המחלבות מהרפתות (מחיר המטרה) מעודכן אחת לשלושה חודשים על ידי ועדה מיוחדת לפי נוסחת עלויות קבועה, במנגנון שלא אמור להיות בו מקום להתערבות פוליטית. לעומת זאת, מחיריהם המפוקחים של מוצרי החלב עולים לדיון בוועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות. הוועדה אמורה להתבסס בדיוניה על נוסחה קבועה, המשקללת את מחיר המטרה (שמשקלו בנוסחה כ-53%) ורכיבים נוספים – כמו שכר העובדים בתעשייה ומחירי הדלק והחשמל. שלא כמו במקרה של מחיר המטרה, מסקנות הוועדה אינן מקבלות תוקף מיידי, אלא מוגשות לאישור של שרי האוצר והחקלאות. חוק פיקוח על מוצרי מצרכים ושירותים מ-1996 קובע כי "השרים רשאים שלא לקבל" את המלצות הוועדה, אם ינמקו זאת. בפועל, כחלון אכן מסרב בחודשים האחרונים לחתום על ההמלצות, הגם שלא נימק זאת עדיין, כדרישת החוק. במכתב ששיגר אריאל לכחלון בשבוע שעבר, תקף שר החקלאות את התנהלות עמיתו. במכתב צוין כי אף שאריאל חתם על צו לייקור מוצרי החלב שבפיקוח, בעקבות המלצתה של ועדת המחירים – "אתה (כחלון) סירבת לחתום, ושוק החלב נקלע לסחרחורת".

מקרר מוצרי חלב בסופרמרקטצילום: Bloomberg

מנגנון של עדכון מחירים ללא צורך באישור של שרי הממשלה אומץ באחרונה לעדכון תעריפי הנסיעה במוניות ספיישל, והוא אמור להיכנס לתוקף באפריל 2019 במקום המנגנון הקיים, המותיר לשרי האוצר והתחבורה מקום לשיקול דעת באישור השינויים בתעריפים, בדומה למצב בשוק החלב. מנגנון דומה קיים כבר בפיקוח על מחירי הבנזין המרביים בתחנות הדלק. אם יאומץ גם בשוק החלב, תתוקן האנומליה שבה המחלבות נאלצות לשאת אוטומטית בתוספת עלויות במקרה של התייקרות החלב הגולמי, אך השיפוי על כך תלוי בגחמות השרים.

במכתבו של אריאל לכחלון, שר החקלאות אינו משיג על עצם הנוסחה המשמשת לחישוב המחירים – שיכולה להישמר גם אם עדכון המחירים ייהפך לאוטומטי. ועדת המחירים המליצה כבר בשלהי מארס על העלאת מחירים ב-3.4% לפי נוסחה זו. אם דיוניה היו כוללים נתונים מעודכנים יותר, ייתכן שהעלאת המחיר המוצעת היתה חדה אף יותר, היות שמחיר המטרה של החלב עלה בתחילת יולי בכ-4% נוספים, ובעקבות זאת גדלו ההוצאות של המחלבות.

הסכם אפשרי בין הממשלה לתנובה – אם יגיע לכדי יישום, חרף טענותיו של אריאל – עשוי לכלול הסכמה של השרים לוותר על זכות הווטו שלהם על העלאת מחירים. הדבר יחסוך לשרים את האי-נעימות שבהופעת שמותיהם בכותרות בתקשורת המבשרות על כך ש"שרי האוצר והחקלאות העלו את מחירי החלב". בתמורה לכך, צפויה תנובה לזכות בעדכון של מחירי המוצרים המפוקחים שיביא בחשבון לפחות חלק מההתייקרויות האחרונות. אם העדכון ישביע את רצונה של תנובה, ייתכן שתחזור בה מייקור המוצרים שאינם בפיקוח, וגם מהעתירה שהגישה לבג"ץ נגד השרים. עם זאת, בגלל הרגישות של העלאת מחירים לפני החגים ולפני בחירות, צפויים כחלון ואנשיו להמשיך ולנסות לדחות את העדכון של המחירים המפוקחים ככל הניתן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker