מי יהיה הנגיד הבא? אחד עבד בשביל דנקנר, השני עבור תשובה - והשלישי אצל אלשטיין

אפרים צדקה התבטא בעבר נגד הפחתות המסים של נתניהו וחיבר דו"ח על "היעדרה של ריכוזיות עודפת במשק" ■ בן־ציון זילברפרב היה מנכ"ל האוצר ודירקטור בקבוצת דלק ■ מריו בלכר חבר בדירקטוריון אי.די.בי פיתוח של אדוארדו אלשטיין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: פרופ' מריו בלכר, פרופ' בן ציון זילברפרב ופרופ' אפרים צדקהצילום: אמיל סלמן ומוטי קמחי

שלושה גברים אחרי גיל הפרישה, כלכלנים בעלי תואר שלישי מאוניברסיטאות אמריקאיות, עברו היום (א') ראיון עבודה בפני שני בוסים בעלי דעות מוצקות בנושאי כלכלה - ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, משה כחלון. שלושת הכלכלנים מרכיבים את מה שהיא בינתיים רשימת המועמדים של נתניהו לתפקיד נגיד בנק ישראל. עם זאת, הניסיון של נתניהו במינוי בעלי תפקידים בכירים מלמד כי מוקדם להניח שדווקא אחד מהם יזכה בסופו של דבר להחליף את ד"ר קרנית פלוג ולעמוד בראש בנק ישראל.

לפי הודעה שפירסם משרד האוצר ביום שבת, נתניהו וכחלון "ראיינו לתפקיד נגיד בנק ישראל" את הפרופסורים בן־ציון זילברפרב ואפרים צדקה, והיו אמורים בהמשך היום לראיין גם את מריו בלכר. "ייתכן כי ירואיינו מועמדים נוספים לתפקיד", הוסיפו באוצר, והזכירו בכך כי הרשימה אינה סגורה.

החיפושים אחר נגיד תופסים תאוצה לקראת תום כהונתה של פלוג, שתסיים את תפקידה כנגידה ב-13 בנובמבר. כל מועמד יצטרך לזכות באישורה של הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה. אישור הוועדה עשוי להתעכב בעקבות עתירה שהוגשה נגד הרכבה - ובייחוד נגד חברותם בה של מקורבו של נתניהו, תת־אלוף (מיל') יעקב נגל, ושל רו"ח איריס שטרק. גם בסבב הקודם של ההתמודדות על תפקיד הנגיד, ב-2013, הוזכרו שלושה שמות - פרופ' צבי אקשטיין, ויקטור מדינה ובלכר - אך לבסוף איש מהם לא מונה.

אפרים צדקה: קשרים עם בעלי השליטה הגדולים במשק

צדקה, 72, פרופסור אמריטוס לכלכלה באוניברסיטת תל אביב, עלה בילדותו מעיראק, ולמד לתואר ראשון בתל אביב ולתואר דוקטור ב–MIT. במחקריו הוא הרבה לעסוק ברווחה - לאו דווקא הנושא הקרוב ביותר ללבו של נתניהו. בעבר הוא אף דיבר נגד הפחתת מסים - וביטא בכך עמדות מהסוג שהמאיס את פלוג על כחלון. בראיון ל"כלכליסט" ב-2010, בעת שיובל שטייניץ היה שר האוצר ונתניהו ראש הממשלה, אמר צדקה: "יש מודל רווחה אירופי, המודל הקונטיננטלי, כמו בצרפת ובגרמניה. המסים שהאזרחים משלמים הם יחסית גבוהים, אבל המדינה נותנת להם הרבה בתמורה: חינוך טוב, בריאות טובה, פנסיה טובה. מנגד, יש מודל אמריקאי, שבו המסים נמוכים, אבל המדינה לא נותנת כמעט כלום... אני חושב שהציבור (בישראל) מעדיף את המודל האירופי... תוואי הפחתת המסים הוא לא במקום לדעתי, וצריך לעצור אותו".

את הקריירה האקדמית שלו שילב צדקה בפעילות בעולם העסקים. בשנים האחרונות הוא חבר במועצה המנהלית של בנק ישראל ומכהן כדיקטור בפז נפט ובחברת רבד של יגאל אהובי. בעבר היה דירקטור בבנק לאומי, וב-2010 אף התמודד על תפקיד יו"ר הבנק. לפני כן, במשך שנים ארוכות, שימש צדקה יו"ר קבוצת הנדל"ן והתשתיות שיכון ובינוי – עוד מ-1989, כשהוחזקה עוד בידי ההסתדרות. ב-1996, בימיו של חיים רמון כיו"ר ההסתדרות, נמכרה הקבוצה לידי עובדיה, ששילמו תמורתה כ-307 מיליון שקל, והעבירו את מיעוטה לידי אריסון השקעות. שווייה של החברה עלה במהירות – בעוד היו"ר צדקה מחזיק נתח מסוים מהן. בתביעה משפטית שהגישו חברי ההסתדרות כמה שנים אחר כך, הם טענו כי צדקה, שהשתתף במשא ומתן על המכירה, עשה זאת בניגוד עניינים והציג בפני ההסתדרות מצג מטעה שגרם למכירת החברה "בנזיד עדשים", כלשון התביעה. התביעה נדחתה. במרוצת השנים צומצו אחזקות העובדים בשיכון ובינוי, וב-2006 נמכרה חבילת המניות האחרונה של העובדים למשפחת אריסון – ובאותה שנה סיים צדקה את תפקידו בחברה.

בכך לא סיים צדקה את קשריו עם בעלי השליטה הגדולים במשק. ב-2010, על רקע הקמתה של ועדת הריכוזיות, חבר צדקה לד"ר יעקב שיינין בכתיבת דו"ח שהוזמן על ידי קבוצת אי.די.בי – שנשלטה אז על ידי נוחי דנקנר, וחששה להיפגע ממסקנות הוועדה. כותרת הדו"ח היא "היעדרה של ריכוזיות עודפת במשק", ואף שמחבריו טענו כי אי.די.בי לא התערבה בתוכן הדו"ח, מסקנותיהם התאימו לעמדותיה – והוגשו בשמה לוועדת הריכוזיות. הדו"ח מצא בין השאר כי רמת הריכוזיות בישראל דומה למדינות בעלות אוכלוסייה בגודל דומה במערב אירופה, וכי "הריכוזיות במשק הישראלי אינה חריגה ביחס למקובל בעולם המפותח ולבטח אינה מהווה בעיה בסדר עדיפות לאומי".

הדו"ח שכתב צדקה עבור קבוצת אי.די.בי ונוחי דנקנרצילום: מודלים כלכליים

מריו בלכר: היה נגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה

לימים התגלגלה קבוצת אי.די.בי לידיו של אדוארדו אלשטיין – וזה הציב בדירקטוריון של אי.די.בי פיתוח ב-2014 את מקורבו בלכר, 70, שגם הוא ממועמדי נתניהו לתפקיד הנגיד. בלכר, יליד ארגנטינה, הוא בעל תואר שני בכלכלה מהאוניברסיטה העברית, אבל את מרבית הקריירה שלו עשה בחו"ל. הוא השלים תואר דוקטור בכלכלה באוניברסיטת שיקגו, ובשנות ה-80 וה-90 עבד בקרן המטבע הבינלאומית. ב-2002, בעיצומו של המשבר הכלכלי בארגנטינה, מונה לנגיד הבנק המרכזי שם, לכהונה סוערת שארכה רק חמישה חודשים אבל נותרה גולת הכותרת בקורות החיים שלו.

בלכר היה חבר בדירקטוריון אי.די.בי גם כשהחברה מכרה את מניותיה בחברה הבת דסק"ש לחברה זרה בבעלות אלשטיין, כדי לעמוד בדרישותיו של חוק הריכוזיות. לדעת מבקריו של המהלך, זו היתה עסקה מלאכותית המנוגדת לרוחו של החוק, גם אם היא ממלאת את דרישותיו הטכניות.

בן־ציון זילברפרב: בחן כיצד העלאת ריבית תשפיע על מחירי הדירות

המועמד השלישי, זילבפרב, 68, היה מנכ"ל משרד האוצר ב-1998-1999, תחת השר יעקב נאמן. הוא בעל תואר דוקטור בכלכלה מאוניברסיטת פנסילבניה, ומכהן כחבר סגל באוניברסיטת בר-אילן ובמכללת נתניה, שבה למד כחלון ובה גם הועסק כיו"ר המרכז לרפורמות ומנהיגות בתקופה שלפני חזרתו לפוליטיקה והקמתה של מפלגת כולנו. רבים ממחקריו עוסקים באינפלציה, ובמחקר שפירסם ב-2013 עם ד"ר אביחי שניר בחנו השניים כיצד עשויה העלאת ריבית להשפיע על מחירי הדירות. אם ימונה לנגיד, זילברפרב יצטרך, ככל הנראה, לבחון את התיאוריה שלו הלכה למעשה.

גם זילברפרב הכיר מקרוב את פעילותם של בעלי השליטה הגדולים במשק, כששימש דירקטור קבוצת דלק של יצחק תשובה (2006–2015). הוא גם שימש דירקטור בכלל גמל וקרנות השתלמות, ובפרטנר, ולפני כשלושה שבועות מונה לדירקטור בבנק דיסקונט. בעבר גם היה חבר בוועדת לוקר לקביעת תקציב הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker