האוצר הציע דיל לתנובה - כדי לדחות את ייקור מוצרי החלב לאחרי החגים

בדיונים הוצע לבטל את הצורך בחתימת השרים לשם עדכון המחירים, אבל שר החקלאות הפך את עמדתו ומתנגד לכך ■ אם בכל זאת תושג הסכמה, המחירים המפוקחים עשויים לזנק – והמחלבות יידרשו "לשלם" על כך באי-ייקור של המוצרים האחרים

אבי וקסמן
הדר קנה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מזון מוצרי חלב
צילום: דניאל צ'צ'יק

שר האוצר, משה כחלון, מתאמץ למנוע התייקרות של מוצרי החלב לפני חגי תשרי הקרבים, ומאמציו עשויים להניב עסקה בין הממשלה לתנובה. נראה כי כחלון ומנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, הבינו כי עליית מחירים כלשהי בשוק החלב ומוצריו היא בלתי-נמנעת – וכי ההישג הטוב ביותר שיוכלו לקוות לו כעת הוא שליטה בעיתוי ובתמהיל ההתייקרות.

המגעים בין תנובה לנציגי הממשלה נמשכו בימים האחרונים, ובעקבות זאת ביקשה המדינה מבג"ץ ארכה בהגשת תשובתה לעתירתה של תנובה נגד שר האוצר. בינתיים, הסתבך כחלון גם בעימות עם שר החקלאות, אורי אריאל – שגם נגדו מופנית העתירה של תנובה. במכתב ששיגר שלשום (ד') אריאל לכחלון, תקף שר החקלאות את התנהלות עמיתו. במכתב צוין כי אף שאריאל חתם על צו לייקור מוצרי החלב שבפיקוח, בעקבות המלצתה של ועדת המחירים המשותפת למשרדיהם – "אתה (כחלון) סירבת לחתום, ושוק החלב נקלע לסחרחרת".

במכתבו הודיע אריאל לשר האוצר כי "אין בדעתי, עתה, לחתום על צו המעביר את הסמכויות להעלאת או להורדת מחירים מפוקחים במוצרי החלב מאתנו, שרי האוצר והחקלאות – למסלול אוטומטי כפי שהציע אמש מנכ"ל משרדך, ללא התייעצות סדורה ומלאה בהקדם". הדברים מעידים על כך שבדיונים על מחירי החלב עלתה הצעה לשנות את אופן עדכון המחירים של מוצרי החלב שבפיקוח, כך שלא ידרוש עוד חתימה של השרים.

מחיר החלב הגולמי שרוכשות המחלבות מהרפתות (מחיר המטרה) מעודכן אחת לשלושה חודשים על ידי ועדה מיוחדת לפי נוסחת עלויות קבועה, במנגנון שלא אמור להיות בו מקום להתערבות פוליטית. לעומת זאת, מחיריהם המפוקחים של מוצרי החלב לצרכן נקבעים באופן אחר. ועדת המחירים דנה במחירים הרצויים, והיא אמורה להתבסס בדיוניה על נוסחה קבועה, המשקללת את מחיר המטרה (שמשקלו בנוסחה כ-53%) ורכיבים נוספים – כמו שכר העובדים בתעשייה ומחירי הדלק והחשמל. שלא כמו במקרה של מחיר המטרה, מסקנות הוועדה אינן מקבלות תוקף מיידי, אלא מוגשות לאישור של שרי האוצר והחקלאות. חוק פיקוח על מוצרי מצרכים ושירותים מ-1996 קובע כי "השרים רשאים שלא לקבל" את המלצות הוועדה, אם ינמקו זאת. בפועל, כחלון אכן מסרב בחודשים האחרונים לחתום על ההמלצות, הגם שלא נימק זאת עדיין, כדרישת החוק.

מתנגדים למנגנון עדכון אוטומטי

ההצעה לעבור למנגנון "אוטומטי" של התאמת מחירים – כלומר העלאה או הורדה תקופתית, בהתאם לשינויים בסל התשומות של היצרנים, ללא צורך בחתימה של שר זה או אחר – זכתה בתמיכה מצד משרד החקלאות בעבר, אף שאריאל לכאורה מנסה לטרפד אותה כעת. נציגי משרד החקלאות הודו בכך שאריאל תומך בעדכון אוטומטי בדיון שנערך בוועדת הכספים של הכנסת ביוני האחרון.

מנגנון של עדכון מחירים ללא צורך באישור של שרי הממשלה אומץ באחרונה לעדכון תעריפי הנסיעה במוניות ספיישל, והוא אמור להיכנס לתוקף באפריל 2019 במקום המנגנון הקיים, המותיר לשרי האוצר והתחבורה מקום לשיקול דעת באישור השינויים בתעריפים, בדומה למצב בשוק החלב. מנגנון דומה קיים כבר בפיקוח על מחירי הבנזין המרביים בתחנות הדלק. אם יאומץ גם בשוק החלב, תתוקן האנומליה שבה המחלבות נאלצות לשאת אוטומטית בתוספת עלויות במקרה של התייקרות החלב הגולמי, אך השיפוי על כך תלוי בגחמות השרים.

במכתבו של אריאל לכחלון, שר החקלאות אינו משיג על עצם הנוסחה המשמשת לחישוב המחירים – שיכולה להישמר גם אם עדכון המחירים ייהפך לאוטומטי. ועדת המחירים המליצה כבר בשלהי מארס על העלאת מחירים ב-3.4% לפי נוסחה זו. אם דיוניה היו כוללים נתונים מעודכנים יותר, ייתכן שהעלאת המחיר המוצעת היתה חדה אף יותר, היות שמחיר המטרה של החלב עלה בתחילת יולי בכ-4% נוספים, ובעקבות זאת גדלו ההוצאות של המחלבות.

שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

המוצרים שאינם בפיקוח כבר התייקרו

בשבוע שעבר הודיעה תנובה כי תייקר חלק ממוצרי החלב שאינם בפיקוח מחירים, בעקבות התייקרות התשומות - והיתה המחלבה הראשונה שעשתה כן. לטענת תנובה, עד כה נשאה החברה בתוספת עלויות של כ-160 מיליון שקל בגין התייקרות החלב, ועד סוף 2018 יגדל הסכום לכ-200 מיליון שקל.

הסכם בין הממשלה לתנובה – אם יגיע לכדי יישום, חרף טענותיו של אריאל – יכלול הסכמה של השרים לוותר על זכות הווטו שלהם על העלאת מחירים; בתמורה לכך, צפויה תנובה לזכות בעדכון של מחירי המוצרים המפוקחים שיביא בחשבון לפחות חלק מההתייקרויות האחרונות. אם העדכון ישביע את רצונה של תנובה, ייתכן שתחזור בה מייקור המוצרים שאינם בפיקוח, וגם מעתירתה לבג"ץ נגד השרים. עם זאת, בגלל הרגישות של העלאת מחירים לפני החגים ולפני בחירות, צפויים כחלון ואנשיו להמשיך ולנסות לדחות את העדכון של המחירים המפוקחים ככל הניתן.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, משק בית ממוצע בישראל הוציא ב-2015 כ-280 שקל בחודש על חלב ומוצריו. כ-48 שקל מהם הוצאו על חלב ניגר, כ-41 שקל על גבינה צהובה ועוד כ-70 שקל על גבינות אחרות, כ-33 שקל על לבן ויוגורט, וכ-30 שקל על מעדני חלב. פיקוח המחירים חל על חלב טרי (בשקית וקרטון של 1 ליטר, 1% ו-3% שומן), וגם על אשל, גיל, שמנת חמוצה, שמנת מתוקה, חמאה, גבינה לבנה 5% שומן, וגבינות עמק וגלבוע.

מחירי החלב ומוצריו שבפיקוח עודכנו באחרונה בפברואר 2016 – ובעדכון ההוא המחירים הופחתו. במקרה ההוא, מכיוון שהמחירים עודכנו כלפי מטה, ההמלצה של ועדת המחירים אומצה בתוך זמן לא רב: המלצת הוועדה ניתנה ב-25 בינואר 2016, והשרים חתמו על הצו להפחתת המחירים ב-3% כבר ב-10 בפברואר באותה שנה.

טרם הדיונים האחרונים בוועדת המחירים, בינואר האחרון, ביקשה תנובה ייקור של המוצרים המפוקחים ב-4.08%. הוועדה החליטה במארס על העלאת המחירים ב-3.4%. היא שקלה לבצע עדכון מחיר דיפרנציאלי – כלומר לייקר כל מוצר מפוקח בשיעור שונה – בין השאר "לאור אינדיקציות שלפיהן קיימים פערים בשיעורי הרווחיות בין המוצרים", ובהן עדויות על כך שהגבינות הקשות המפוקחות נמכרות לעתים לצרכן במחיר נמוך מהמחיר המפוקח. עם זאת, לבסוף החליטה הוועדה להמליץ על עדכון מחיר אחיד – שאמור לייקר, למשל, את החלב 3% שומן בקרטון מ-5.75 שקלים ל-5.94 שקלים לליטר, ואת גבינת עמק (במעדנייה) מ-4.13 שקלים ל-4.27 שקלים ל-100 גרם.

במשרד האוצר טענו באחרונה כי בהימנעותו של כחלון מאישור ההמלצה של ועדת המחירים, הוא למעשה מונע העלאת מחיר כוללת בשוק. "תנובה חיכתה לכחלון ולהעלאת מחירי המוצרים המפוקחים, ומיד אחר כך היתה משתמשת באישור שלו ומייקרת את כל שאר המוצרים (הלא מפוקחים)", טען גורם במשרד האוצר. לדבריו, "כחלון חסך לציבור את העלאת מחירי המוצרים המפוקחים, שהם המוצרים הבסיסיים שצריכים להיות בכל בית בישראל". הגורם כינה את שאר המוצרים "מותרות" , אבל יש לציין כי פיקוח המחירים חל רק על קומץ מוצרים, וישנם גם מוצרי חלב בסיסיים שאינם בפיקוח – כמו גבינת קוטג'.

במכתב ששלח, אריאל גם מחה בפני כחלון על כך שפעל להפחתת מכסים על ירקות לקראת חגי תשרי ללא תיאום עמו. לדברי אריאל, הוא פנה לכחלון ביוני וביקש ממנו שהפחתות מכסים כאלה ייעשו בתיאום עמו. בפרסומים בתקשורת נטען השבוע כי כאחת החלופות לטיפול ביוקר המחיה, כחלון שוקל להפחית מכסים או לפתוח מכסות חדשות במכס מופחת או בפטור ממכס על ירקות, פירות ומוצרי חלב. בינתיים, לא פורסמו צווים חדשים להפחתת מכסים.

במשרד האוצר ובתנובה סירבו להגיב על הידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker