מכה לכחלון: מחירי הדירות זינקו ב-0.9% במאי-יוני; מדד המחירים לצרכן ביולי - ללא שינוי

כך מפרסמת הערב הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ■ הזינוק במחירי הדירות הוא הגדול ביותר מאז אוקטובר 2016, אז המחירים עלו בכ-1.1% ■ מחוז תל אביב הוביל את עליות המחירים, עם עליות של 2.2% במאי-יוני

שר האוצר משה כחלוןצילום: ניר קידר

מכה לשר האוצר משה כחלון: מדד מחירי הדירות קפץ ב-0.9% בחודשים מאי-יוני, לעומת אפריל-מאי השנה - כך פירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדד המחירים לצרכן ביולי נותר ללא שינוי.

הזינוק במחירי הדירות הוא הגדול ביותר מאז אוקטובר 2016, אז המחירים עלו בכ-1.1%, ומכה קשה ל"חגיגות פיצוץ הבועה" של שר האוצר משה כחלון ואנשיו, בחודשים האחרונים. גם מחירי הדירות החדשות רשמו עלייה משמעותית של 0.8%, על אף ש-22% מהמדגם, היה דירות שנמכרו במסגרת "מחיר למשתכן".

מחוז תל אביב הוביל את עליות המחירים, עם עליות של 2.2% במאי-יוני; במחוז ירושלים המחירים עלו ב-0.8%, בדרום ב-0.7%, בצפון ב-0.2% ורק מחוז חיפה רשם ירידות בחודש זה לעומת קודמו, בשיעור של 0.2%.

מתחילת השנה מחירי הדירות עלו ב-0.4%, ואילו בסיכום שנתי הם נותרו ללא שינוי.

הטיסות, העופות והפירות התייקרו

מדד המחירים לצרכן נותר כאמור ללא שינוי ביולי 2018, ובכך נשבר רצף העליות שנרשמו במדד מאז פברואר האחרון. במאי האחרון זינק המדד ב-0.5% - העלייה החדה ביותר בחודש בודד מאז אפריל 2015 - וביוני הוא טיפס ב-0.1%. בסך הכל טיפס המדד ב-0.9% מתחילת 2018.

לעלייה במדד ביולי אחראיות בעיקר עליות במחירי הנסיעות לחו"ל והטיסות בישראל, שהתייקרו ב-3.2%; הבשר, העופות והדגים, שהתייקרו ב-1.5%; הפירות הטריים, שהתייקרו ב-3.6%; והירקות הטריים, שהתייקרו ב-1.5%. הבננות התייקרו ב-21.3%, והאבטיח ב-8.3%. אלה קוזזו בירידות עונתיות במחירי ההנעלה (4.6%) וההלבשה (7.1%), וגם בירידות במחירי השירותים הרפואיים (1.6%) והדלק והשמן לכלי רכב (1.7%).

סעיף המזון משך תשומת לב מיוחדת בשבועות האחרונים, בעקבות הודעות של יצרני ומשווקי מזון על העלאות מחירים. ההעלאות האלה יבואו לידי ביטוי רק במדד אוגוסט, לכל המוקדם - אבל בינתיים עלה סעיף המזון ביולי ב-0.5%. בתוך סעיף זה התייקרו לא רק הבשר, העופות והדגים, אלא גם, למשל, הסלטים המוכנים (4.8%), מיצי הפירות הטבעיים (4.0%), השמנת החמוצה (3%), והאטריות והפסטה (2.9%). עם זאת, הוזלו הגבינות המלוחות (4.1%), מעדני החלב והגבינה (2.5%), והביצים הרגילות (1%).

המדד ללא דיור נותר ללא שינוי ביולי, אך ב-12 החודשים האחרונים הוא עלה ב-1.2%. סעיף הדיור במדד המחירים לצרכן - שנותר ללא שינוי ביולי - מודד בעיקר את שכר הדירה, ואינו מתבסס במישרין על עסקות למכירה של דירות, המקבלות ביטוי במדד נפרד של הלמ"ס – מדד מחירי הדירות.

המדד ללא פירות וירקות נותר גם הוא ללא שינוי ביולי, אך עלה ב-1.1% ב-12 החודשים האחרונים. המדד ללא אנרגיה עלה ב-0.1% ביולי, וב-1% ב-12 החודשים האחרונים.

האינפלציה טיפסה ל-1.4%

שיעור האינפלציה - העלייה במדד ב-12 החודשים האחרונים (יולי 2018 לעומת יולי 2017) - הוא עתה 1.4%. ביוני היה שיעור האינפלציה 1.3%, והיה זה החודש הראשון מאז יוני 2014 שבו נכנסה האינפלציה לטווח היעד הממשלתי - 3%-1% בשנה. האינפלציה החטיאה את הטווח מלמטה במשך ארבע שנים, והיא אף היתה שלילית בחלק ניכר מתקופה זו - מספטמבר 2014 עד דצמבר 2016, וביוני עד אוגוסט 2017.

הוועדה המוניטרית של בנק ישראל תקבל בעוד שבועיים, ב-29 באוגוסט, את החלטת הריבית התקופתית שלה. חברי הוועדה, בראשות הנגידה, קרנית פלוג, ממתינים כבר כמה שנים להאצה באינפלציה, שתאפשר להתחיל בהעלאת הריבית. עם זאת, לצד החלטת הריבית האחרונה שלה, ב-9 ביולי, רמזה הוועדה כי לפני שתעלה את הריבית, היא תבקש לראות כי סביבת האינפלציה שוהה בתוך טווח היעד במשך כמה חודשים לפחות, וגם כי אינה נשארת קרובה מדי לקצותיו.

באשר למונח "סביבת האינפלציה", הסבירו בבנק ישראל כי משמעותו שילוב של האינפלציה בפועל בשנה החולפת ושל הציפיות והתחזיות לאינפלציה בשנה הקרובה. בבנק ישראל לא בודקים את האינפלציה רק לפי השינוי במדד המחירים הכללי, אלא גם לפי המדד בניכוי סעיפים המשקפים השפעות חיצוניות (כמו מחירי האנרגיה) וזמניות (כמו מחירי הפירות והירקות), והוזלות שיוזמת הממשלה (למשל בשוק הדיור).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker