בגלל הבצורת: חקלאים שיוותרו מרצון על מכסות מים יקבלו פיצויים ב-30 מיליון שקל

המכסות יועברו לחקלאים בכל הארץ הזקוקים לתוספת מים ■ ביוני האחרון הודיע שר האוצר על הקצאה של 20 מיליון שקל במענקי הסתגלות לחקלאי הגליל

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חקלאות בעוטף עזה
חקלאות בעוטף עזהצילום: אליהו הרשקוביץ

משרדי האוצר והחקלאות סיכמו על הקצאת תקציב של 30 מיליון שקל לתמיכה בחקלאים בעקבות הבצורת - כך הודיע הבוקר (ד') משרד האוצר. התקציב ייועד לחקלאים בכל הארץ, ויצטרף ל-20 מיליון שקל במענקי הסתגלות לחקלאי הגליל, שעל הקצאתם הודיע שר האוצר ביוני האחרון "בשל הבצורת והקיצוץ בכמויות המים".

לפי ההודעה של משרד האוצר, המחסור בגשמים וההחלטה שקיבלה רשות המים בעקבותיו, על קיצוץ מכסות המים לחקלאות ל-2018, הותירו חקלאים "עם מטעים וגידולים שאין להם די מים. לעומתם, יש חקלאים שתמהיל גידוליהם גמיש יותר ומאפשר להם לצמצם או לשנות גידולים, ובכך לפנות ממכסות המים שלהם".

התקציב בסך 30 מיליון שקל מיועד לתמיכה בחקלאים שיוותרו מרצונם על חלק מהמכסה שלהם. הקצאת המכסות שיתפנו "תיעשה בהליך מכרזי שיבטיח חיסכון יעיל ומקסימלי במים", נכתב בהודעת האוצר.

לפני כחודשיים אישרה הממשלה תוכנית להתמודדות עם המחסור ביום, הכוללת הקמה של מתקני התפלה חדשים ושיקום נחלים - אך בעיית המכסות ל-2018 נותרה בעינה. ועדת הכספים של הכנסת דנה בקיצוץ המכסות לפני כשלושה שבועות. תמר לוי בונה, רפרנטית חקלאות באגף התקציבים שבמשרד האוצר, אמרה באותו דיון כי אף שבעבר לא ניתנו פיצויים בגין קיצוצים בתנאים הדומים לתנאים הקיימים, "בהחלט הייתה כוונה אמיתית, כדי לא לפגוע בחקלאות, לשבת ולשוחח - והצענו פיצויים לחקלאות. לצערנו, ההצעות שהצענו לא התגבשו לכדי הסכמות". יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, ביקש באותה ישיבה ממשרדי האוצר והחקלאות ומנציגי החקלאים ללבן ביניהם את המחלוקת. בהודעת משרד האוצר מהיום נכתב כי הפתרון החדש גובש בשיתוף עם התאחדות חקלאי ישראל.

ביולי האחרון הכריז שר האוצר, משה כחלון, על שנת בצורת - אבל רק באזור הנגב. ההכרזה נועדה לאפשר תשלום פיצויים לחקלאים שגידוליהם נפגעו, על חשבון קרן הפיצויים של מס רכוש. ברשות המסים אמרו אז כי "הבצורת השנה מצומצמת יחסית, ועל כן הפיצויים שיינתנו השנה מוערכים ב-4-3 מיליון שקל, בעוד בשנות בצורות קודמות הם היו בממוצע כ-30 מיליון שקל. הפיצויים משולמים לחקלאים על ההפסד בייצור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker