נציגי האוצר התלחשו עם הח"כים – ומערכת הביטחון תוכל להוציא עוד 6 מיליארד שקל

ועדת הכספים של הכנסת אישרה בקשה "חיונית מהמדרגה הראשונה" להעברת תקציב למערכת הביטחון, וגם הקצאה של 65 מיליון שקל למשרד לשירותי דת

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שר הביטחון, אביגדור ליברמן
שר הביטחון, אביגדור ליברמןצילום: גיל אליהו
אבי וקסמן
אבי וקסמן

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (א') שורת בקשות של משרד האוצר להעברות כספים בתקציב המדינה ל-2018, ובהן בקשות להגדלה של ההרשאה להתחייב של מערכת הביטחון ב-6.1 מיליארד שקל ולתוספת תקני כוח אדם למערכת הביטחון. תקציב ההרשאה להתחייב הוא הסכום המרבי שהממשלה רשאית להתחייב עליו בשנים התקציב הבאות – ונועד להגביל את הממשלה בנטילת התחייבויות שמועד הפירעון שלהן יגיע בעתיד.

כמה מחברי הכנסת שהשתתפו בישיבת הוועדה מחו על כך שהם נדרשים לאשר סכום כה גדול בלי שקיבלו פירוט עליו. הבקשה שהגיש לוועדה הממונה על התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, הסביר רק כי הכספים מיועדים "להוצאות ביטחוניות של מיזמי רכש, אימונים, מלאים וקיום שוטף. פירוט ברמה גבוהה יותר נכלל בתקציב המסווג המוצג בפני הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון".

ספיר איפרגן, רפרנטית לנושאי ביטחון באגף התקציבים במשרד האוצר, הציגה לחברי כנסת את הבקשה ללא פירוט נוסף. בעקבות מחאת חברי הכנסת, ההצבעה על הבקשה התעכבה, עד שאנשי משרד האוצר פנו בדברים קצרים לגפני ולח"כ מיקי רוזנטל, ביחידות. בעקבות זאת הצהיר גפני: "שתי הפניות של משרד הביטחון חיוניות מהמדרגה הראשונה. סיכמתי שנחזור לנוהל הקודם – שאם מגיע דבר כזה, שצריך לעבור לוועדה המשותפת לעניין תקציב הביטחון, יגידו לי מהו, כדי שאוכל להגיד לחברים שזה חיוני". בעקבות דבריו, אישרה הוועדה את הבקשה.

עוד ביקש אגף התקציבים להעביר 8.3 מיליון שקל לטובת הוספת מקומות כליאה בבתי הכלא, בעקבות החלטת בג"ץ המחייבת את המדינה להגדיל את שטחי המחיה של האסירים. חברי הכנסת תהו מדוע מוקצה סכום נמוך לפרויקט כה גדול, ונציג משרד האוצר הסביר כי הכסף מיועד רק להתנעת התוכנית, שמצויה בשלביה הראשונים. לדבריו, "התוכנית הכוללת היא בסך 2 מיליארד שקל וכוללת בינוי של בית סוהר חדש במגידו ועוד שני מתקנים. החלטת הממשלה בעניין גם מרחיבה את האפשרות לעבודות שירות". גם בקשה זו אושרה.

ועדת הכספים אישרה גם העברה של 65.5 מיליון שקל מתקציב פיתוח התיירות לתקציב המשרד לשירותי דת. ההעברה מיועדת, בין השאר, לפיתוח קבר רבי שמעון בר יוחאי במירון, לפיתוח בבתי עלמין, לרבות קבורה אזרחית, לבתי הדין הרבניים וכן לתוספת כוח אדם ברבנות הראשית, "הנובעת מרפורמת היבוא המקביל – המוסיפה תחומי אחריות ומשימות רבות עבור הרחבת מספר היבואנים שייבאו לארץ", לפי הבקשה שהגיש משרד האוצר.

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני
יו"ר ועדת הכספים, משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

הדיון בהעברות התקציביות להגברת התחרות בתחבורה נדחה

ועדת הכספים דחתה להמשך השבוע את הדיון בשלוש מ-14 הפניות התקציביות שהונחו בפניה, ובהן בקשה להעביר 1.35 מיליארד שקל בתקציב שוטף ועוד 19 מיליארד שקל בהרשאה להתחייב למשרד התחבורה. מתוך אלה, תקציב בסך 500 מיליון שקל והרשאה להתחייב ב-16 מיליארד שקל נדרשים ליישום ההסכם החדש שגיבשה המדינה עם קואופרטיב התחבורה הציבורית אגד, שאמור לפתוח לתחרות בהדרגה בתוך כ-15 שנה את כל קווי האוטובוסים שמפעילה החברה. הכספים מיועדים גם להעלאת שכרם של נהגי האוטובוסים בכל חברות התחבורה הציבורית ולשיפוי החברות על התייקרות הדלק.

מלבד סכומים אלה, משרד האוצר מבקש להעביר למשרד התחבורה תקציב שוטף בסך 850 מיליון שקל ועוד 3 מיליארד שקל בהרשאה להתחייב – המיועדים לפיתוח הרכבות הקלות בגוש דן ובירושלים, לפרויקטים תומכי תחבורה במטרופולינים של גוש דן, ירושלים וחיפה, ולהוצאות של רכבת ישראל, בין השאר לשם רכישת קרונות נוספים.

עוד נדחה הדיון בהעברת עודפים בסך 1.1 מיליארד שקל מתקציב 2017. מרבית כספי העודפים מיועדים לרשויות המקומיות – וכ-368 מיליון שקל מתוכם מיועדים ל"מענק הבירה" לעיריית ירושלים. העודפים אמורים גם לממן כספים קואליציוניים, לפי סיכומים עם חברי הכנסת מיקי זוהר (10 מיליון שקל לפיתוח מוסדות ציבור בפריפריה) ואחמד טיבי (3 מיליון שקל ליישובים ערביים).

המתיחות בין משרד האוצר ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני, קיבלה ביטוי בדיון בוועדה היום. גפני ציין בכעס בפני הנוכחים בדיון כי קיבל תלונה מאחד ממשרדי הממשלה על כך שהוועדה מעכבת תקציב למשרד. "אם עוד פעם אגף התקציבים יגיד לשר שגפני מעכב פנייה (בקשה להעברת תקציב; א"ו), אני פשוט לא אביא אותה לוועדה חצי שנה. אני לא שק החבטות שלכם", הכריז גפני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker