ביטול חובת הרכש כחול-לבן: עובדי יצרניות האוטובוסים חוששים מפיטורים

העובדים יפגינו מחר בדרישה לחדש את חובת רכש הגומלין במיכרזים להפעלת קווי אוטובוסים הכוללים יבוא של כלי הרכב מחו"ל ■ במשרד התחבורה טוענים כי החובה מייקרת את השירות ומעלה את תעריפי הנסיעה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוטובוס חשמלי של דן
אוטובוס חשמלי של דןצילום: עופר וקנין

עובדי חברות האוטובוסים מרכבים והארגז מתכננים להפגין מחר (ב') בבוקר מול משרד ראש הממשלה נגד משרדי האוצר והתחבורה, בעקבות ביטול חובת רכש גומלין במכרזי אוטובוסים מיובאים. במכרזים קודמים קיבלו שתי החברות, במסגרת רכש הגומלין, עבודות הרכבה של האוטובוסים המיובאים.

באחרונה החליטו משרדי האוצר והתחבורה לוותר על הדרישות האלה במכרזי אוטובוסים, בטענה שהן מייקרות את המכרז וכי העלויות הגבוהות מגולגלות לצרכן במחיר הנסיעה. זאת בניגוד לעמדת משרד הכלכלה, הדורש כי החובה תוסיף לחול, כדי לספק תעסוקה לתעשיות המקומיות.

בין משרדי הממשלה קיימת מחלוקת בשאלה האם רכש הגומלין במיכרזי אוטובוסים הינו חובה. המיכרזים הם למתן שירותי הפעלה של קווים, אולם במסגרתם מתבצע גם רכש של אוטובוסים. לדוגמה, בשלושה מיכרזים שעומדים על הפרק בימים אלה, יירכשו מאות אוטובוסים חדשים. רכש הגומלין חל בדרך כלל על מיכרזים לרכישות טובין הכוללים יבוא, ולפני כשבע שנים הצליחה הרשות לשיתוף פעולה תחרותי במשרד הכלכלה להרחיבו גם למיכרזי האוטובוסים.

המחלוקת נדונה בפני דינה זילבר במשרד היועץ המשפטי לממשלה, ודיון נוסף נקבע לסוף החודש. עם זאת משרדי האוצר והתחבורה כינסו את ועדת המיכרזים לקווי שירות לדיון, וזו הכריעה כי לא תדרוש מדן ואגד במכרזים הנוכחיים לממש את חובת רכש גומלין וגם לא את החובה להעדפת תוצרת הארץ. בנוסף, הוסכם כי יש להודיע למפעילים היסטוריים כי ההוראות בהסכם בינם לבין המדינה המתייחסות לשיתוף פעולה תעשייתי או להעדפת תוצרת הארץ בטלות. במקביל, במשרד המשפטים מגבשים בימים אלה את עמדת המדינה בסוגיה, בעקבות בג''ץ שהגישה יבואנית אוטובוסים.

רכש גומלין במכרזים ממשלתיים מקובל ברוב מדינות העולם, ובמסגרתו מחויבת חברה שזוכה במכרז לבצע רכישות או השקעות במשק שפירסם את המכרז בהיקף של 35% במכרז אזרחי וב-50% במכרז ביטחוני, למעט מדינות החתומות על הסכמים המקטינים את רכש הגומלין ביניהן. בישראל מחויבות חברות דן ואגד ברכש גומלין במסגרת מכרזים הכוללים יבוא אוטובוסים. החברה הזוכה יכולה לבצע את הרכש מכלל ענפי המשק, ולאו דווקא מענף האוטובוסים.

במשרד הכלכלה טוענים כי "משרד התחבורה ביצע מחטף ועצר את רכש הגומלין בהווה, מהעבר ולעתיד". מדובר ברכש גומלין מהתעשייה הישראלית בסכומים המוערכים ביותר משני מיליארד שקל. משרד התחבורה הבהיר באחרונה כי "ועדת המיכרזים המיוחדת של משרדי האוצר והתחבורה בחנה את ההיבטים התחבורתיים והתפעוליים של הדרישות להעדפת תוצרת הארץ, ומצאה כי אין בהם תרומה להליכים התחרותיים והמקצועיים להפעלת תחבורה ציבורית. יתרה מכך, החלת חובת רכש גומלין במסגרת מיכרזים להפעלת תחבורה ציבורית באמצעות אוטובוסים נושאת בחובה עלויות נוספות, המושתות על הקופה הציבורית. משרד התחבורה דוחה מכל וכל את הטענות בדבר שיקולים זרים שהשפיעו על קבלת ההחלטה. מדובר בטענות מופרכות מיסודן שאין להן בסיס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker