איך מקלים על בעלי עסקים? מעבירים אחריות לממשלה

בשנים האחרונות מובילה הממשלה מהלכים לצמצום הרגולציה העודפת בישראל ■ האחרון שבהם הוא רפורמה שתקצר משמעותית את הליך קבלת רישיון עסק

יואב קיש
יואב קיש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ יואב קיש בדיון בוועדת הכנסת בראשותו, בחודש מאי
ח"כ יואב קישצילום: אמיל סלמן

משהו חריג וכמעט היסטורי קרה בוועדת הפנים בחודשיים האחרונים. מעטים המקרים שבהם ועדה בכנסת ישראל דנה באופן מעמיק ומקדמת הצעת חוק לקיצוץ מסיבי של רגולציה בכל הנוגע למציאות של עסקים בישראל.

מעטים עוד יותר המקרים בהם תשעה משרדי ממשלה מצליחים לעבוד ביחד, בשיתוף פעולה, תוך תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר — ולהשיג תוצאה שמוסכמת על כל הצדדים, לצד הסכמה רחבה במשכן הכנסת, מכל צדי המפה הפוליטית.

בעבודת הוועדה שותפו כל משרדי הממשלה, נציגות השלטון המקומי, גורמים מייצגים מהסקטור הפרטי ורבים נוספים. הוועדה הובילה קו מאד ברור: חייבים לשים סוף לביורוקרטיה האין־סופית בקבלת רישיון עסק. זאת, כשהדרך לכך היא העברת אחריות לעסקים עצמם מחד, וחיזוק יכולת הפיקוח והאכיפה של הרשויות נגד עסקים ספציפיים שמפרים את החוק מנגד.

הרגולציה עד היום הובילה למצב מורכב שבו בעלי עסקים התמודדו עם תקופות המתנה של חודשים ארוכים ללא רישיון עסק, חיו באי־ודאות רגולטורית, נלחמו בביורוקרטיה סבוכה שכתוצאה ממנה רבים התייאשו פעלו למעשה ללא רישיון — וכך הפכו לעבריינים בעל כורחם.

בית קפה בשדרות רוטשילד, תל אביבצילום: אייל טואג

בשנים האחרונות ישראל מובילה מהלך של צמצום רגולציה — שהרפורמה ברישוי עסקים היא חלק ממנה. משמעות התוכנית שאושרה היא קיצור הליכי רישיון עסק לכ–100 אלף בעלי עסקים קיימים המבקשים לחדש רישיון, ולכל אלה שירצו להצטרף בעתיד למעגל העסקים העצמאיים. כלומר, מעבירים את האחריות מבעל העסק לממשלה — וזאת הבשורה הגדולה. לתהליך הזה השפעה אדירה על העסקים הקטנים והבינוניים בישראל.

כך, לאחר דיונים ארוכים, ולאחר שמיעת כל הגופים הרלוונטים, אושרה הצעת החוק לרפורמה ברישוי עסקים, שהביאה להקלה משמעותית עוד יותר מזאת של ההצעה הממשלתית.

אני מאמין כי זהו שינוי של ממש עבור העסקים הקטנים בישראל, המהווים את בסיס הצמיחה הכלכלית של המשק. מהלך זה יגדיל את הוודאות הכלכלית לה זקוקים בעת פתיחת עסק, יקטין עלויות לפותחי העסקים, יפתח מקומות תעסוקה נוספים ויצמיח את הכלכלה הישראלית.

הכותב הוא ח"כ מטעם הליכוד ויו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker