משרד הכלכלה פירסם מכרז להקמת מכון לאומי לייצור מתקדם

המשרד ישקיע במכון 35 מיליון שקל בארבע שנים, במטרה לשפר את תחרותיות התעשייה הישראלית מול הייצור ההמוני במדינות המזרח ומול איכות הייצור במערב ■ המכון צפוי לספק לתעשייה ידע מתקדם בתחומי שיטות העבודה והטכנולוגיה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולם הייצור במפעל פלסאון
מפעל חברת פלסאון הישראלית

על רקע מלחמות הסחר בין סין לארה"ב, ישראל מנסה לשפר עמדות כדי להתמודד טוב יותר עם התחרות העולמית. השבוע פירסם משרד הכלכלה את המכרז להקמת המכון הלאומי הראשון לתעשיות הייצור, בהשקעה של 35 מיליון שקל על פני ארבע שנים. המכון נועד לפתח מוצרים ותהליכים לשימוש התעשיה המסורתית, בעיקר במפעלים קטנים ובינוניים, במטרה להגדיל את הפריון שלהם בכ-30% לפחות ולסייע להם להתמודד בהצלחה עם היצור הזול בסין ושכנותיה, ועם האיכות הגבוהה של מוצרים המיוצרים במדינות מערביות.

התעשייה היצרנית בישראל נמצאת בפיגור בהטמעת מה שמכונה "המהפכה התעשייתית הרביעית", המבוססת בין השאר על טכנולוגיות מתקדמות לאיסוף מידע וניתוחו לצורך שיפור פריון, והמכון אמור לסייע לה לסגור את הפער. הטכנולוגיות ושיטות העבודה החדשות מאפשרות לתעשייה הייצרנית במדינות המפותחות להתמודד עם התחרות מול מדינות המזרח הרחוק, שבהן יש כוח עבודה זול, ולנצל את פריצות הדרך הטכנולוגיות במדע לטובת תהליכי ייצור המוניים.

המכון, באמצעות צוות מומחים, יספק ייעוץ מקצועי לתעשייה בשיעורי סבסוד גבוהים, ויזהה עבור מפעלים את המקומות שבהם אפשר להטמיע טכנולוגיות ייצור מתקדמות, הכוללות שילוב מערכות מידע (ביג דאטה), רובוטיקה מתקדמת, הדפסת תלת-ממד ושימוש בחומרים מתקדמים. בנוסף, המכון מיועד להיות מוקד ידע בנושא, ולפעול ללוות ולייעץ לחברות התעשייתיות בתהליכי ההטמעה והפיתוח.

אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנות
אהרון אהרון, מנכ"ל רשות החדשנותצילום: עופר וקנין

המכון הוא מרכיב מרכזי בתוכנית האסטרטגית של משרד הכלכלה והתעשייה לייצור מתקדם, ובהקמתו שותפים משרד האוצר, משרד המדע ורשות החדשנות. המכון צפוי לקום בצפון הארץ, במודל דומה לזה של מכונים מקבילים בעולם.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, אמר כי "המכון הלאומי לייצור מתקדם הוא כלי נוסף במסגרת תוכנית משרד הכלכלה להעלאת הפריון, לשיפור כושר התחרות של התעשייה הישראלית, להעלאת הרווחיות ורמת השכר של העובדים, לצמיחה מחודשת של התעשייה, להגדלת הייצור ולשיפור החוסן של הכלכלה בישראל".

מנכ"ל רשות החדשנות, אהרון אהרון, אמר כי "הייצור המתקדם נעשה חשוב יותר ויותר לביסוס הכלכלה בישראל. מעבר תעשיית הייצור, הממוקמת בעיקר בפריפריה, לייצור מתקדם מהווה תחרות מול המזרח בתחום הייצור ההמוני, ומאידך תחרות מול מדינות המערב באיכות ובתחום של מוצרים בעלי ערך מוסף חדשני. מטרת המכון לייצור מתקדם, שיוקם בצפון, היא להוביל את התעשייה למחוזות חדשניים ומובילים בעולם באמצעות טכנולוגיות חדשניות כמו רובוטיקה, מחשוב, חיישנים וניהול מידע (ביג דאטה), שיאפשרו להגדיל משמעותית את הייצור ואת התשואה העודפת למשק. שילוב כוחות זה עשוי להביא את תעשיית הייצור בישראל להיות אחת המתקדמות והמובילות בעולם".

שר הכלכלה, אלי כהן
שר הכלכלה, אלי כהןצילום: אייל טואג

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker