אחרי שניסו להשמיד טנק עם 48 טילים - האמריקאים קונים את מעיל רוח ב-200 מיליון דולר

רפאל הודיעה כי חתמה על הסכם שבמסגרתו היא תספק את המערכת, המיירטת טילים נגד טנקים, לצבא ארה"ב - שהתרשם מביצועיה בניסויים שביצע ■ המערכת, שבנייתה הושלמה ב-2009, מותקנת בישראל על מאות משוריינים

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת מעיל רוח מותקנת על טנק מרכבה 4צילום: רפאל
חגי עמית

חברת רפאל הודיעה היום (ג') כי חתמה על הסכם בהיקף של 193 מיליון בשלב הראשון, שבמסגרתו היא תספק את מערכת "טרופי" (מעיל רוח) לצבא ארה"ב.

מערכת טרופי היא מערכת הגנה אקטיבית לרק"ם (רכב קרבי משוריין) - המיירטת טילים נגד טנקים הנורים אליו. בשלב זה תותקן המערכת על גבי טנקי אברמס, שהם טנקי המערכה העיקריים בצבא ארה"ב. המערכות ייוצרו בארה"ב ובישראל, ומי שתספק אותן לצבא ארה"ב תהיה החברה האמריקאית DRS Leonardo.

מערכת מעיל רוח מותקנת בישראל על מאות משוריינים - בהם טנקי מרכבה סימן 3 ו-4, וכן על גבי נגמ"שי נמ"ר. חוזי האספקה שכבר נחתמו בין רפאל לצה"ל יביאו לכך שמערכת מעיל רוח תותקן בשנים הקרובות על כ-1,000 משוריינים בצה"ל בסך הכל.

פיתוח המערכת התחיל כבר לפני 20 שנה. ב-2006 - אחרי מלחמת לבנון השנייה, שבה נפגעו טנקים ישראליים - פעל מנכ"ל רפאל דאז, ידידיה יערי, כדי להאיץ את השלמת המערכת. בפועל הושלמה בניית המערכת ב-2009, ובמארס 2011 היא יירטה בפעם הראשונה טיל שנורה על כלי שבו הותקנה. מאז המערכת הוכיחה עצמה בעיקר בעת מבצע צוק איתן.

בין ינואר 2017 לאוגוסט 2017 ביצע הצבא האמריקאי ניסויים במערכת. במהלך אחד הניסויים נורו 48 טילים על טנק אברמס של צבא ארה"ב, מבלי שהצליחו להתגבר על מערכת ההגנה ולהשמיד את הטנק. בספטמבר 2017 התקבלה ההחלטה בפיקוד הצבא האמריקאי על ההצטיידות במערכת, ועתה נחתם החוזה.

אהרון הנקינס, סגן נשיא ומנהל כללי של חטיבת מערכות קרקעיות ב-DRS Leonardo, אמר כי "הזכייה מהווה שיא של שנות עבודה מאומצת על ידי צוותים מהתעשיות בגיבוי הממשלות, כדי להגן על לוחמי צבא ארה"ב ולטפל בפער יכולת קריטי בתצורה המשוריינת שלו".

משה אלעזר, סמנכ"ל בכיר ומנהל חטיבת היבשה והים של רפאל, אמר: "רפאל מספקת פתרונות הגנה לצבא ארה"ב כבר יותר משני עשורים, באמצעות מיגון פסיבי מציל חיים על כלי רכב כגון ברדלי, סטרייקר ו-AAV7, ואנו גאים להמשיך לעשות זאת עם מערכת מעיל רוח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker