ליברמן: אם התעשייה האווירית תתפשר על המחיר - נרכוש לוויין כחול-לבן

שר הביטחון הגיע היום למפעל התעשייה האווירית בלוד לרגל העסקה להחכרת מל"טים לצבא גרמניה תמורת 600 מליון דולר ■ בתשובה לשאלה אם הוא תומך ברכישת לוויין מהחברה הממשלתית - ליברמן השיב: "אני לא מומחה גדול בנושא, אבל לא יהיה פרוטקציוניזם"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליברמן באוגדת עזה, היום
שר הביטחון, אביגדור ליברמןצילום: אליהו הרשקוביץ

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, סייר היום (ב') במפעל התעשייה אווירית הלוד לרגל סגירת העסקה שבמסגרתה תחכיר החברה הממשלתית מל"טים לצבא גרמניה תמורת 600 מליון דולר.

בתשובה לשאלת TheMarker אם משרד הביטחון תומך ברכישת לוויין מהתעשייה האווירית, ליברמן אמר כי "זאת שאלה מקצועית, אני לא מומחה גדול ללוויינים. לא יהיה פה עניין של פרוטקציוניזם, אבל נרכוש לוויין כחול-לבן, ואם יתפשרו פה במחיר - הוא יהיה תוצרת תעשייה אווירית".

משמעות ההצהרה של ליברמן היא שישראל עשויה להשקיע 200 מיליון דולר ברכישת לווין תקשורת - אף שניצבות בפניה אפשרויות זולות יותר.

במאי הודיע משרד המדע לחברת  חלל תקשורת כי הוא פועל לרכישת לוויין תקשורת דרך תעשייה אווירית,  לאחר שהמדינה התמהמהה במשך יותר משנה בהפניית תקציבים מספקים עבור תעשייה אווירית, כדי שזו תוכל לבנות עבור חלל תקשורת את הלוויין הבא שלה - עמוס 8. ההודעה של משרד המדע הגיעה לאחר שחלל כבר בחרה בחברה זרה שתבנה עבורה את הלוויין.

חלל תקשורת חתמה חודש קודם לכן, בתחילת אפריל, עם יצרנית הלוויינים האמריקאית לוראל על הסכם לבניית הלוויין עמוס 8 תמורת 112 מיליון דולר. חלל העדיפה את לוראל על פני תעשייה אווירית בשל כמה גורמים: החברה האמריקאית היא יצרנית לוויינים מסחרית ותיקה ויעילה; פער המחירים המשמעותי בין המחיר של לוראל - 112 מיליון דולר, לבין המחיר של תעשייה אווירית - כ-200 מיליון דולר; והפרש הזמנים המשמעותי - זמן אספקת הלוויין על ידי תעשייה אווירית הוא שלוש שנים - ואילו זה של לוראל נמוך בהרבה.

במידה והצהרת ליברמן תצא לפועל, מדובר על מהלך חסר תקדים שבו ישראל והתעשייה האווירית, שהיא חברה ממשלתית, מבהירות לחלל תקשורת שהן יתחרו בה באמצעות לוויין משלהן, אם היא לא תזמין אותו מהן. זוהי מכה קשה לחלל, שכן הלקוח העיקרי שלה הוא ממשלת ישראל, שהיתה אחראית לכ–30% מהכנסותיה בשנים האחרונות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker