החברות הממשלתיות יוכלו להשקיע עד 1.5 מיליארד שקל במיזמי חדשנות

הקבינט החברתי החליט לאפשר לחברת החשמל, הנמלים, הדואר וחברות נוספות להשקיע בשנים הקרובות בחברות טכנולוגיה פרטיות באמצעות מסלול מקוצר ■ הרשות לחדשנות: "המטרה היא לעודד חברות הלשקיע בחדשנות דרך רכישת שירותים, מוצרים או השקעה במניות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
נמל אשדוד
נמל אשדודצילום: אילן אסייג

הקבינט החברתי-כלכלי, בראשות שר האוצר, משה כחלון, אישר ביום ראשון פתיחת מסלול מקוצר שבמסגרתו יאושרו השקעות של חברות ממשלתיות בחברות טכנולוגיה פרטיות - בתמורה למניות. ההחלטה נוגעת ל-12 מחברות הממשלתיות שהביעו בשנים האחרונות עניין בהשקעות מסוג זה. בחודשים הקרובים צפויות רשות החברות ורשות החדשנות לארגן כנס שיפגיש בין נציגי החברות הממשלתיות לבין נציגי חברות פרטיות שמועמדות להשקעותיהן.

החברות הגדולות מתוכן - חברת החשמל, מקורות, נמל אשדוד, נמל חיפה וחברת נמלי ישראל - יוכלו להשקיע במצטבר 200 מיליון שקל כל אחת בחברות טכנולוגיה. נתיבי ישראל, דואר ישראל, רכבת ישראל, עמידר, נתיגי הגז הטבעי, תשתיות נפט ואנרגיה והחברה לשירותי איכות הסביבה יוכלו להשקיע עד 100 מיליון שקל. סכומים אלה נגזרים מההחלטה שלפיה מגבלות ההשקעה המצרפית של החברות הממשלתיות יהיו עד 10% מהונן העצמי או עד 200 מיליון שקל.

תקרת ההשקעה המצטברת של החברות, במיליוני שקלים

בהמשך עשויים סכומי ההשקעה לגדול אף יותר. במהלך הישיבה אמר השר כחלון כי ההחלטה כוללת גם מתן אישור למנהל רשות החברות, יעקב (ינקי) קוינט, לאפשר לכל חברה ממשלתית להגדיל את היקף ההשקעה שלה בחברות מסוג זה לסכום של עד מיליארד שקל - מבלי להזדקק לאישור חוזר של הממשלה. סך ההשקעות של החברות הממשלתיות במיזמי חדשנות פרטיים עשויה להיות גבוהה מ-13 מיליארד שקל.

עד היום נהגה רשות החברות להקשות על חברות ממשלתיות שרצו להשקיע בחברות פרטיות, ודרשה את אישור הממשלה לכך. החלטת הקבינט החברתי-כלכלי לא כוללת חברות ביטחוניות ממשלתיות, שמשקיעות כבר כיום בתחומים שבהם הן פועלות, על אף המגבלות.

על פי ההחלטה שהתקבלה, המסלול המהיר לאישור השקעה יינתן לחברות ממשלתיות שישקיעו בחברות העוסקות בתחומי הליבה שלהן. החברות הטכנולוגיות שבהן יושקע הכסף יהיו חברות ישראליות או חברות עם פעילות ישראלית משמעותית, וכאלה שיש להן מוצר קיים לאחר הוכחת היתכנות והלאה (שלב בטא).

משה כחלון יושב ומניח יד על החזה
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אלכס קולמויסקי

שר האוצר כחלון שאף תחילה להעניק לחברות הממשלתיות אישור להשקעות גדולות הרבה יותר, אך אנשי אגף התקציבים במשרדו הביעו חשש מכך שמנהלי החברות הממשלתיות יקדישו את עיקר זמנם לביצוע השקעות ורכישות. המגבלות על נפח ההשקעות נועדו להוביל את החברות הממשלתיות למדיניות שמרנית, וכן לצמצם את ההפסדים שהן עלולות לספוג מהשקעות לא מוצלחות.

החשש שהביעו גורמים שונים מההשקעות של החברות הממשלתיות הוא שמכיוון שאין בהן "בעל בית" פרטי שדואג לכספו, אין מנהלי קרן שדואגים לתגמול בין הצלחות ואין משקיעים שצריך להציג בפניהם ביצועים - החברות הממשלתיות עלולות לספוג הפסדים מהסטארט-אפים שנחשבים להשקעה מסוכנת באופן יחסי.

מקורות ברשות החברות מדגישים כי לא מדובר בהשקעה במודל הון-סיכון וכי מרבית ההשקעה יוקדש לרכישת טכנולוגיות. לדבריהם, ההשקעות הן כלי אסטרטגי שיאפשר ליצור פעילויות משותפות (Joint Ventures) במטרה לפתח פתרונות מותאמים במיוחד עבור החברות הממשלתיות. במסגרת המסלול הירוק יאושרו השקעות שהחברות הממשלתיות הודיעו עליהן לשרים הרלוונטיים ולא נתקבלה להן כל התנגדות בתוך 30 יום מרגע ההודעה.

יעקב קוינט
ראש רשות החברות, יעקב קוינטצילום: מיכל פתאל

"אנחנו עושים מאמצים אדירים כדי להביא לשיפור התוצאות העסקיות של החברות הממשלתיות, תוך דגש על המשך שיפור השירות לאזרחים", אמר השר כחלון. "המהלך שאושר היום עולה בקנה אחד עם מדיניות הממשלה לחיזוק החדשנות והטכנולוגיה בכל המגזרים, וביסוס מעמדה של מדינת ישראל כסטארט-אפ ניישן".

ברשות החדשנות אמרו היום כי "מטרת המחליטים היא לעודד חברות להשקיע בחדשנות דרך רכישת שירותים, מוצרים או השקעה במניות. ההשקעה בחברות הטכנולוגיה תביא לשיפור הביצועים של החברות והשירות לאזרח. בנוסף, הדבר יהווה פלטפורמה עבור חברות הטכנולוגיה. אנו מאמינים שהשילוב בין שני הדברים מאפשר יצירת פתרונות מותאמים לצרכים של החברות".

מנהל רשות החברות הממשלתיות, יעקב קוינט, מסר: "רשות החברות רואה ערך משמעותי בקידום החדשנות. אנחנו סבורים שזה מצב של Win-Win. חברות ההזנק יקבלו פלטפורמה אדירה ומורכבת לבחינה והטמעה של טכנולוגיות, והחברות והציבור ייהנו מהתועלת שתצמח מהן".

עוד הוחלט היום על הקמת ועדת היגוי בין-משרדית בראשות מנכ"ל משרד הכלכלה, ובין חבריה יהיו ראש המועצה הלאומית לכלכלה, מנהל רשות החברות הממשלתיות, מנהל הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית והממונה על התקציבים. תפקיד הוועדה יהיה להסיר חסמים רגולטוריים ולקדם חדשנות בחברות הממשלתיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום