הכנסות המדינה עקפו את התחזיות - כחלון יכריע אם להוריד מסים

דו"ח ביצוע תקציב והכנסות המדינה ממסים מעלה כי באפריל נמדד עודף בפעילותה התקציבית של הממשלה בסך של חצי מיליארד שקל ■ ההכנסות ממיסוי מקרקעין עלו על התחזיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, משה כחלון. לא עמד בלוחות הזמנים של המבקרצילום: עופר וקנין

דו"ח ביצוע התקציב והכנסות המדינה ממסים, שפורסם במארס האחרון - העיד כי הכנסות המדינה ממסים, אמנם, עקפו ברבעון הראשון את פריסת תחזית הגבייה השנתית – אבל בסכום שלא הצדיק מהלך הפחתת מסים עליו דיבר שר האוצר, משה כחלון, לפני יום העצמאות.

אולם המהלך של הפחתת המסים לא נקבר אלא רק נדחה. בחודש יולי צפוי כחלון לשבת עם פקידי משרד האוצר - לבחון את ביצוע התקציב והכנסות המדינה ממסים בחצי הראשון של השנה - ולהחליט שוב אם יש באפשרותו להוריד מסים.

נכון לעכשיו, דו"ח ביצוע תקציב והכנסות המדינה ממסים לחודש אפריל 2018 מעלה כי בחודש אפריל נמדד עודף בפעילותה התקציבית של הממשלה בסך של חצי מיליארד שקל, אך עדיין מוקדם להעריך מה יוחלט ביולי.

העודף בפעילות התקציבית מתבטא בכך שבחודשים ינואר-אפריל 2018 נמדד גירעון בסך 1.6 מיליארד שקל, לעומת גירעון בסך 2.9 מיליארד בתקופה המקבילה אשתקד. בתקציב לשנת 2018 כולה מתוכנן גירעון שנתי בשיעור של 2.9% מהתמ"ג.

הגירעון המצטבר ב-12 החודשים האחרונים עומד על 1.8% מהתמ"ג בלבד. עם זאת, גירעון מצטבר זה כולל את החודשים אוגוסט-אוקטובר 2017, בהם היו הכנסות מסים חריגות, ומחודש אוגוסט 2018 ואילך צפויה עלייה בגירעון המצטבר.

מתחילת השנה עלו ההוצאות של משרדי הממשלה (ללא פירעון קרן וריבית וללא מתן ב-6.2% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. זאת בזמן שבתקציב המקורי של משרדי הממשלה תוכנן בשנת 2018 גידול בשיעור של 4%. הוצאות המשרדים האזרחיים עלו ב-6.6% לעומת 2017 -בזמן שבתקציב המקורי שלהם - בתוספת הרזרבה להתאמות בסך 3.5 מיליארד שקל - תוכנן בשנת 2018 גידול בשיעור של 5.3%. הוצאות מערכת הביטחון עלו ב5%, בזמן שבמקור תוכנן בשנת 2018 קיטון שנתי בשיעור של 0.5% בהוצאותיה.

הירידה במחזורי המסחר השתקפה במיסוי ניירות ערך

גביית המסים בינואר-אפריל 2018 הסתכמה בסך של 106.1 מיליארד שקל, גידול נומינלי של 5.9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בשיעורי מס אחידים, עלו ההכנסות ממסים באפריל בשיעור ריאלי של 6% לעומת חודש אפריל אשתקד. הגבייה ממסים ישירים עלתה ב-5%, והגבייה ממסים עקיפים עלתה ב7%. בניתוח הכנסות בחודש אפריל יש לקחת בחשבון כי באפריל 2017 נדחו החזרי מע"מ בסכום של 0.5 מיליארד שקל לחודש מאי 2017 עקב החגים.

בחודשים ינואר-אפריל 2018 הסתכמו ההכנסות ב-106.1 מיליארד שקל לעומת 100.1 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד, גידול של 4% בשיעורי מס אחידים. ההכנסות ממסים ישירים גדלו ב5%, וההכנסות ממסים עקיפים עלו ב-3%.

נתוני המגמה מצביעים על גידול מתמשך בגביית המסים. בחמש השנים האחרונות הגבייה גדלה ריאלית בקצב שנתי ממוצע של 6%.1.

הירידה במחזורי המסחר במרץ אפריל השתקפה בכך שבשוק ההון – נרשמה באפריל 2018 ירידה בשיעור של 5% בגביית מסים. בחלוקה לפי סוגי מס נרשמה ירידה בשיעור של 10% בגבייה מניירות ערך ועלייה של 6% בגבייה מריבית.

ההכנסות נטו ממיסוי מקרקעין הסתכמו באפריל 2018 ב-0.8 מיליארד שקל, עליה בשיעור של 19% לעומת אפריל 2017. במס שבח נרשמה עליה של 29% ובמס רכישה נרשמה עלייה בשיעור של 13%. שינוי זה עשוי לשקף את ירידת מחירי הנדל"ן: שלמוכרים ולקונים נמאס לחכות – והם החלו למכור את הדירות שלהם תוך שקלול ירידת המחירים. עדיין – לטווח ארוך בסיכום החודשים ינואר-אפריל 2018 חלה ירידה של 1% בגביית מיסוי מקרקעין נטו, לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

בתחום מס ערך מוסף נרשמו חדשות טובות. אחרי ירידה בגבייה במרץ  – הגבייה ממע"מ נטו  באפריל 2018 הסתכמה ב-7.8 מיליארד שקל לעומת 7.5 מיליארד שקל אשתקד. עלייה שמורידה חששות להאטה במשק. בשיעורי מס אחידים, זוהי עליה של 10%. עם זאת, הגבייה ממע"מ נטו בחודשים ינואר-אפריל הסתכמה ב-33.2 מיליארד ש"ח, גידול של 5%.

 הפחתת המסים של כחלון בתחום הסלולר התבטאה בכך שההכנסות ממס קנייה מיבוא הסתכמו באפריל 2018 ב-1.3 מיליארד שקל - ירידה של 7% לעומת הכנסות אפריל 2017, בשיעורי מס אחידים. ירידה זו נובעת בעיקר מביטול מס קנייה על טלפונים סלולריים ואלקטרוניקה בידורית ומירידה ביבוא סיגריות עקב מעבר לצריכת טבק אחר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker