"פרשנות יצירתית": נפסלה זכייתה של אלקטרה במכרז של חברת חשמל

בית המשפט ביטל את הזכייה ומתח ביקורת על ועדת המכרזים של חברת החשמל, שבדיעבד העניקה פרשנות מרחיבה לאחד מתנאי הסף במכרז כדי לקדם את ההצעה הזולה ביותר

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת החשמל
חברת החשמלצילום: דוברות חברת החשמל

בית משפט לעניינים מינהליים בחיפה ביטל היום (ה') את הזכייה של חברת אלקטרה אנרגיה במכרז שביצעה חברת החשמל באוגוסט 2017 והורה להחזיר את הנושא לוועדת המכרזים של החברה. מדובר במכרז שפירסמה חברת החשמל להטמנת קו מתח עליון בקרית ביאליק.

העתירה הוגשה על ידי חברת לסיכו , שטענה כי אלקטרה לא עמדה בתנאי הסף שנקבעו במכרז. השופטת ריבי למלשטריך קיבלה את הטענות, והכריעה כי זכייתה של אלקטרה פסולה, וכי על ועדת המכרזים לשוב ולדון במועמדות ולבחור זוכה חלופית. עוד נקבע כי ועדת המכרזים תתכנס בתוך 21 יום, ובמקביל תופסק עבודתה של אלקטרה אנרגיה עבור חברת החשמל.

בהחלטתה מתחה השופטת ביקורת על ועדת המכרזים של חברת החשמל, וציינה כי "לאחר שנודע לוועדת המיכרזים כי הצעת אלקטרה נמוכה בכחמישה מיליון שקל מהצעת לסיכו, נטתה ועדת המיכרזים להשתכנע מהעמדה הפרשנית שהציגה בפניה אלקטרה לגבי אחד מתנאי הסף.

"נראה כי ועדת המיכרזים שאימצה את פרשנותה של אלקטרה בדיעבד, בחרה להתגמש כדי להרחיב את מעגל המציעים. פרשנותה של אלקטרה נדונה כשכבר היה ידוע לוועדת המכרזים שהצעתה זולה יותר באופן משמעותי - ואף נמוכה ב-30% מהאומדן של חברת החשמל עצמה. כלל בסיסי הוא שוועדת המיכרזים אינה רשאית לשנות את תנאי הסף לאחר המועד האחרון להגשת ההצעות".

השופטת התייחסה גם לחלקה של חברת החשמל בטעות, וקבעה כי המסקנה המתבקשת היא שראוי היה לנסח את תנאי הסף במכרז בפשטות ובבהירות. "ככל שיוותר כר מועט יותר לפרשנות יצירתית כן ייטב לשיוויון, להגינות ולעשיית צדק", קבעה בהחלטתה.

את לסיכו יצגו בעתירה עורכי הדין איה רייך-מינא וינון חימי ממשרד עמית פולק מטלון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker