משה כחלון הוא שר האוצר שאבי ניסנקורן חלם עליו

יו"ר ההסתדרות ושר האוצר, שחגגו אתמול יחד את חג הפועלים, מנהלים יחסים סימביוטיים ■ הם אמנם העבירו כמה רפורמות משמעותיות במשק, אבל גם שומרים על האינטרסים של מיעוט העובדים המאוגדים בהסתדרות - לעתים על חשבון כל יתר העובדים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון ואבי ניסנקורן
חגי עמית
חגי עמית

באווירה חברית, שכם אל שכם, התייצבו אתמול שר האוצר, משה כחלון, ויו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, על הבמה בגני התערוכה בתל אביב, בכנס החגיגי של ההסתדרות לכבוד 1 במאי.

שניהם שיבחו את הרפורמה בחברת החשמל, דיברו על הצורך בצמצום פערים ועל מהלך הקליטה של עובדי הקבלן להעסקה ישירה. הם הציגו חזית מאוחדת.

מערכת היחסים בין שר האוצר ליו"ר ההסתדרות היא אחד הממשקים המהותיים ביותר לדרך שבה מתנהל המשק. היחסים המצוינים בין כחלון לניסנקורן משתקפים בשקט התעשייתי שממנו נהנה כחלון בקדנציה שלו: המשק לא סבל משביתות משמעותיות בשנות כהונתו. הוא הושבת לחצי יום לאות הזדהות עם הפיטורים של עובדי טבע - ולא יותר מכך. במקרים אחרים של סכסוכי עבודה פרטניים, שר האוצר זכה לאוזן קשבת כשהיה צריך להתערב ולמנוע שביתות.

אלא שבמקביל להסכמה בין השניים על מהלכים הטובים לכלל העובדים, מערכת היחסים הזאת הביאה גם לפשרות שלא היו בהכרח טובות לכלל אזרחי ישראל.

בעיית עובדי הקבלן בישראל לא נפתרה

"זה ששר האוצר ויו"ר ההסתדרות מסתדרים - זה טוב למדינה, לעובדים, לאזרחים ולשוויון החברתי", אמר אתמול ניסנקורן. "אני מכיר את משה כחלון טוב, והנושא החברתי בא לו מהלב. כשהוא רואה עובד קבלן שנכנס להעסקה ישירה, הוא חושב על אבא שלו. הוא אדם ששם את נושא צמצום הפערים בחזית ועושה למען חלשים - ושם נמצאת גם ההסתדרות. יש פערים בינינו, אבל אנחנו מגשרים עליהם".

כחלון וניסנקורן עשו הרבה דברים טובים למען העובדים. שכר המינימום בישראל עלה בתקופתם ל-5,300 שקל בחודש; שבוע העבודה של אזרחי ישראל קוצר; מס ההכנסה השלילי הורחב; אלפי עובדי קבלן אמורים להיקלט להעסקה ישירה במגזר הציבורי; ויש עוד מהלכים רבים שביצע שר האוצר.

המהלכים האלה סייעו לכלל העובדים במשק - אבל העובדים של ניסנקורן נהנו יותר. לצד ההעלאה בשכר המינימום שעליה הסכימו השניים, ושממנה נהנו כלל האזרחים, הציג ניסנקורן לקהלו בלבד הישג של תוספת שכר משמעותית לעובדי המגזר הציבורי, בגובה של 7.75%, בתקופה שבה כלל המשק מתמודד עם אינפלציה שלילית.

שבוע העבודה אמנם קוצר בשעה, אבל לעומת זאת יוזמת ההוספה של שישה סופי שבוע ארוכים בשנה - שהיתה אמורה להקל על רבים מתושבי ישראל וקודמה על ידי שר הכלכלה, אלי כהן ממפלגתו של כחלון, כולנו - נעלמה מסדר היום של הממשלה. ההסתדרות העדיפה את קיצור שבוע העבודה. זה אמנם מהלך חיובי לעובדים - אבל כזה שהמרוויחים הגדולים ממנו הם עובדי המגזר הציבורי ועובדים שעתיים אחרים המאוגדים בהסתדרות, שמשמעות המהלך עבורם היא תוספת שכר ישירה. עבור רבים מהעובדים במגזר הפרטי שאינם מאוגדים בהסתדרות, הפחתת השעה היא כמעט חסרת משמעות. תוספת של שישה או ארבעה סופי שבוע ארוכים בשנה, לעומת זאת, היתה משפיעה ומורגשת באופן ישיר על עובדים אלה. לתוספת כזו היו גם השלכות חיוביות נוספות. היא היתה עשויה למשל לתרום לבעלי העסקים - שכן הישראלים היו מקבלים יום חופש נוסף שאינו שבת, שבו הם יכולים לערוך קניות.

עניין נוסף שחשוב לזכור הוא שהבעיה של מאות אלפי עובדי הקבלן בישראל בכלל, ובמגזר הציבורי בפרט - לא נפתרה, אף שניסנקורן טען אתמול כי בפגישתו הראשונה עם כחלון אמר לו: "הדבר הכי חשוב לי זה עובדי קבלן". תהליך קליטתם של עובדי הקבלן במגזר הציבורי אטי, והבעיות שבדרך העסקתם במגזר הפרטי כמעט לא טופלו.

יכולת לטרפד כל רפורמה

כחלון וניסנקורן נשאלו אם הרפורמה בחברת חשמל תתרחש, וכיצד נוצר מצב שבו שניהם ניצבים מול ראש ממשלה בנושא הזה. "זה לא שהוא לא רוצה רפורמה", אמר כחלון על ראש הממשלה. "מה שחשוב לו הוא נושא הבג"ץ על זכות השביתה. זה לא קשור לרפורמה. אני מניח, רוצה ומאמין שהרפורמה תתקיים. מסיבה אחת - כי היא טובה לכולם". ניסנקורן הוסיף: "הרפורמה טובה, מאוזנת לכולם, קשה לכולם וחייבת לקרות, כי אם היא לא תקרה - לא נצעיד את משק החשמל קדימה".

הממשלה הנוכחית אכן עשויה לסיים את הקדנציה שלה עם רפורמה היסטורית בחברת החשמל - אבל כזו שתנציח את השליטה של ההסתדרות במערכת הולכת החשמל. מעבר לכך - החזית ניסנקורן־כחלון שמוצא נתניהו מולו בכל הנוגע לרצונו לבטל את זכות השביתה נגד רפורמות מבניות שמקדמת הממשלה במשק, עשויה להשאיר את ההסתדרות עם עוצמתה הישנה במובן הרחב יותר - של יכולת לטרפד כל רפורמה.

ויתור על עימותים עם הוועדים הגדולים

שיתוף הפעולה בין כחלון לניסנקורן הביא גם למתווה של העלאת קצבאות הנכים. גם הקשישים קיבלו כסף. ובמקרה של הרפורמה בביטוח הסיעוד, שהוזכר גם הוא מעל במת הכנס אתמול - אפשר להגדיר את ההסכם שאליו הגיעו הצדדים כהתנהלות פרגמטית, שבה שני הצדדים ויתרו על משהו כדי לקדם תוכנית חדשה לביטוח סיעוד ממלכתי.

אבל הוויתור הגדול נמצא בנושא שעליו הם לא דיברו. הממשלה הנוכחית ויתרה על עימותים עם הוועדים הגדולים במשק, ולא רק בחברת החשמל. עובדי הנמלים קיבלו באמצע 2017 חסינות מפיטורי התייעלות לתקופה של 13–15 שנה, תוך הבטחת החסינות גם לעובדי דור ב'. בתעשייה האווירית, הוועד ממשיך להישלט על ידי משפחתו של שר העבודה והרווחה, חיים כץ, תחת עיניהם הפקוחות של יו"ר ההסתדרות ושר האוצר. ועובדי רשות שדות התעופה המשיכו לאיים בשביתות בכל פעם שמישהו בממשלה לטש את עיניו לקופה שלהם.

כחלון בחר לשתף פעולה עם ניסנקורן כדי להילחם בפערים בכלל החברה - אבל בדרך לשם ויתר על מלחמה בפערים בין העובדים המאוגדים בהסתדרות לשאר אזרחי ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker