עד שננזף בפרשת הולילנד ממונה לדירקטוריון פארק אריאל שרון

אברהם נתן נפסל ממינוי לתפקיד יו"ר חוצה ישראל בעקבות עדותו במשפט הולילנד, שעליה ספג נזיפה מבית המשפט בגין "אי־אמירת אמת"

חגי עמית
חגי עמית
חגי עמית
חגי עמית

בחינה של הנעשה בחברה הממשלתית פארק אריאל שרון בשנה וחצי האחרונות מעלה את השאלה אם השר לאיכות הסביבה, האחראי על החברה, לא עושה כל שביכולתו כדי להפוך את תהליך ההבראה והשיקום שלה למורכב משהוא גם כך.

בסוף מארס אושר מינויו של נחום חופרי למנכ"ל הפארק בוועדת המינויים הממשלתית. זהו מהלך חיובי לאור העובדה שהפארק מתנהל ללא מנכ"ל כבר כחצי שנה — מאז שמנכ"לית הפארק, שרון רז, ובכירים נוספים בו נעצרו בחשד למינוי מקורבים לתפקידים בכירים, תוך הטיית מכרזים וביצוע עבירות מרמה ושוחד. חופרי נבחר מפני שהגיע למקום השני במכרז שבו נבחרה רז לפני כשנה. עם זאת, במקביל לאישור מינויו של חופרי (השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, עדיין לא אישר אותו), אישרה הוועדה גם את מינויו של אברהם נתן לדירקטור חדש מטעם הציבור.

נתן, חבר מרכז הליכוד לשעבר, כיהן בעבר בין היתר כיו"ר קשת, נציב שירות המדינה, יו"ר רשות השידור ודירקטור בחברת החשמל. מי שקידם אותו לתפקיד בפארק אריאל שרון הוא השר אלקין. עם זאת, לפני שלוש שנים נפסל מינויו של נתן לתפקיד יו"ר חברת חוצה ישראל על ידי הוועדה לבדיקת מינויים בשירות הציבורי. הסיבה לכך היתה ביקורת חריפה שספג מבית המשפט, שלפיה העלים עובדות במהלך עדותו בפרשת הולילנד — אותה פרשה שסיבכה בפלילים את ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט.

נתן גויס על ידי עד המדינה שמואל דכנר לעבוד בפרויקט הולילנד. במסגרת עדותו במשטרה הוא סיפר כי ב–2010 ראה את יוסי אולמרט מגיע לפגישה עם דכנר, וכשיצא החזיק בידיו צ'ק. עדות זו סייעה למשטרה להשיג ראיות ועדויות נוספות ולגבש את כתב האישום נגד החשודים. אלא שבבית המשפט חזר בו נתן מעדותו, וטען כי "לא דייק". בגין זאת הוא ספג ביקורת חריפה מהשופט דוד רוזן. "אברהם נתן עלה על דוכן העדים נחוש ש'לא לדעת', או ליתר דיוק אזרח שבחר להעיד כמי ש'לא ראה ולא שמע דבר', גם במחיר אי־אמירת אמת בעדות בבית משפט", נכתב בפסק הדין. בית המשפט לא קיבל את גרסתו של נתן, והוסיף כי עדותו "הותירה באולם בית המשפט תחושה קודרת ועכורה. עד נכבד התפתל על דוכן העדים וביקש להסתיר ולהעלים עובדות שעליהן סיפר בחקירתו במשטרה".

למרות הפסילה, ועדת המינויים אישרה את מינויו של נתן לדירקטוריון פארק אריאל שרון, לאור העובדה שגם לפני שלוש שנים נתן לא נפסל מלכהן כדירקטור בחברת חוצה ישראל — כי אם רק כיו"ר דירקטוריון — ולאור זאת שגם בפרשת הולילנד, נתן לא שימש צד בתביעה ומעולם לא ניתנה לו אפשרות לערער או להגיב על קביעות השופט. עם זאת, לאור מצבו של פארק אריאל שרון — שעומד במוקדן של שתי חקירות משטרה בשנתיים האחרונות — עולה השאלה מדוע לא יכול היה אלקין לבחור כדירקטור מטעם הציבור דמות שאין ברקע שלה כל ביקורת משפטית.

מלשכת השר זאב אלקין נמסר: "נתן כיהן במגוון גדול ורחב של תפקידים בכירים במשק. כמו כן שימש במגוון דירקטוריונים, וניסיונו מוכח. ועדת המינויים ברשות החברות, בראשות השופטת בלהה גילאור, דנה בעניינו, ולאחר בחינת מכלול הדברים והנתונים הרלוונטיים על עברו, ניסיונו וכישוריו, קבעה כי מינויו ראוי והחליטה לאשרו. לגבי הולילנד, נתן היה עד מטעם התביעה, מעולם לא היה חשוד, לא נחקר באזהרה ולא הוכרז עד עוין. בית המשפט העליון כלל לא התייחס לעדותו של נתן, והמסקנה היא שלא היתה לה חשיבות בפרשה זו. לאור מצב דברים זה ולאור אישורו של נתן בוועדת גילאור, סבור השר שנתן ראוי לכהן בכל תפקיד ציבורי".

עו"ד ראובן לדיאנסקי, חבר דירקטוריון ויו"ר ועדת הביקורת בחברת פארק אריאל שרון, אמר: "יש תחושה קשה כי רשות החברות הממשלתיות והשר להגנת הסביבה למעשה הפקירו את החברה ואת הדירקטוריון. אנחנו מתמודדים כיום עם סוגיות קשות שהחלו לפני ארבע־חמש שנים ויותר. הממצאים, שפתחו תיבת פנדורה, חשפו התנהלות קלוקלת, ופגמים לכאורה בטוהר המידות ובמינהל התקין. עלו חשדות לכאורה למעשים פליליים של נושאי משרה מקצועיים בחברה. רשות החברות הממשלתיות וועדת גילאור אישרו לפני כשלושה שבועות את מינוי המנכ"ל החדש, אולם השר להגנת הסביבה טרם חתם עליו. העיכוב בחתימה מהווה המשך ישיר להתעלמות מצד המשרד להגנת הסביבה כלפי חברת פארק אריאל שרון".

פארק אריאל שרון
פארק אריאל שרוןצילום: חיים טרגן
אברהם נתן
אברהם נתןצילום: ניר קידר
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker