שני מתקני התפלה חדשים יוקמו בגליל המערבי ובנחל שורק

משרדי האנרגיה והאוצר מגבשים הצעת החלטה ממשלתית בנושא ■ שני המתקנים יוסיפו 300 מיליון מטרים מעוקבים בשנה למשק המים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן התפלה באשדוד
מתקן התפלה באשדודצילום: תומר אפלבאום

משרדי האנרגיה והאוצר מגבשים הצעת החלטה ממשלתית להקמת שני מתקני התפלה, על רקע המשך הבצורת, כך אמרו היום ל-TheMarker מקורות ממשלתיים. על פי ההצעה, שתוגש לאישור הממשלה בשבועות הקרובים, תוקם ועדת מכרזים בראשות החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חיזקיהו, שתרכז את הטיפול בהם.

שני המתקנים בגליל המערבי ובשורק יוסיפו 300 מיליון מטרים מעוקבים (מלמ''ק) מים בשנה. כמו כן, תקודם היערכות לתוספת של 100 מלמ"ק נוספים, כאשר הצורך בתוספת ייבחן בשנת 2020.

יעד ההתפלה לשנת 2030 יעמוד על סך של 1,000 מלמ"ק. בשנת 2023 יעד זה ייבחן מחדש. כיום פועלים במשק חמישה מתקני התפלה המספקים 585 מלמ"ק מים מותפלים בשנה.

עוד מציעה טיוטת החלטת הממשלה תוכנית לשיקום נחלים, אשר הוכנה על ידי רשות המים ורשות הטבע והגנים. התוכנית מתמקדת בשיקום של 6 נחלים בצפון הארץ - בצת, כזיב, געתון, נעמן, עמוד וצלמון וכוללת צעדים המותאמים לכל נחל בנפרד, כגון הפסקת שאיבה ממעיינות אשר כיום מיועדים לחקלאות או לשתייה ומציאת מקור מים חלופי.

נוסף על כך, תיכלל בהצעת ההחלטה הממשלתית תוכנית רשות המים לחיבור האזורים המנותקים מהמערכת הארצית וליצירת אמינות מלאה לאספקת מים באזורים אלו, בהם מעלה כינרת, הגליל המערבי ורמת הגולן. אספקת המים באזורים אלו מתבססת על מקורות מים מקומיים ללא גיבוי מהמערכת הארצית.

הממשלה תתבקש לאשר גם את התכנית להזרמת מים הפוכה במוביל הארציף ממתקני ההתפלה לכנרת בהיקף שנתי של כ-100 מלמ"ק.

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, אמר כי התוכנית תספק פתרונות לטווח הארוך ולטווח הקצר, וביניהם: הגברת היקף התפלת המים, קידום פתרון לנחלים המתייבשים בארץ והצלת הכנרת, תוך התאמה לגידול באוכלוסייה ולצרכיה. כבר היום המחסור במים טבעיים הוא הגבוה ביותר שנמדד בכ-100 השנים האחרונות, ומביא את מקורות המים בצפון לשפל חסר תקדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker