הדילמה של כחלון: להוריד את המע"מ - או להפחית שוב את המסים הישירים?

שר האוצר צפוי לשבת בקרוב עם יו"ר רשות המסים החדש, ערן יעקב, ולנסות לחשוב כיצד יוכל להפחית עוד את נטל המס בישראל ■ אם כחלון מעוניין במהלך דרמטי שייקל על השכבות החלשות - האופציה העיקרית הפחתת המע"מ, שתטיב עם העשירונים התחתונים

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, משה כחלוןצילום: עופר וקנין
חגי עמית

דו"ח הכנסות המדינה ממסים למארס, שצפוי להיות מפורסם השבוע על ידי אגף החשב הכללי, אמור להיות, לפי הצהרות קודמות של שר האוצר משה כחלון, משמעותי למדיניות המס של הממשלה בחודשים הקרובים. כחלון הבהיר כי יערוך אחרי חג הפסח דיונים עם בכירי משרד האוצר בנוגע לאפשרות להמשיך את מדיניות הורדת המסים שלו על בסיס תוצאות המשק ברבעון הראשון.

עלות הפחתות המסים שביצעה הממשלה הנוכחית מסתכמת עד כה ביותר מ–13 מיליארד שקל בשנה. הסיבוב האחרון של הורדות מסים אלה היה במסגרת תוכנית "נטו הוזלות" של כחלון, שבמסגרתה הוכרז בינואר על ביטול מכסים רבים — ואולם שר האוצר מעוניין להמשיך במדיניות הפחתות המסים.

ביומנים של בכירי האוצר לא מופיעים כעת דיונים חדשים בנושא — אך כחלון צפוי לשבת השבוע עם מנהל רשות המסים ולדון בהכנסות המדינה, כפי שהוא עושה באופן קבוע בראשית כל חודש. זהו יהיה המפגש הראשון מסוג זה בין כחלון לבין מנהל רשות המסים החדש, ערן יעקב, שנכנס לתפקידו רגע לפני חג פסח. השניים צפויים להעריך במהלך הפגישה מהן האפשרויות העומדות בפניהם בכל הנוגע להפחתות מסים.

אם המגמה החיובית בגביית המסים בינואר־פברואר תימשך גם במארס, כחלון לא ייתקל במניעה תקציבית שתעצור אותו מלהכריז על הורדת מסים. הגירעון המצטבר ב–12 החודשים האחרונים הסתכם בסוף פברואר ב–1.9%, ונמצא הרחק מהיעד הממשלתי לגירעון, שהוא 2.9%. בנוסף, נתוני המגמה ממשיכים להציג גידול מתמשך בגביית מסים.

כמעט לא נותרו מסי קנייה לקצץ

בעימות שפרץ בין שר האוצר לנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג — בעקבות הדו"ח השנתי של בנק ישראל ל–2017, שהזהיר מפני המשך המדיניות של הורדת מסים — הבהיר כחלון את עמדתו בסוגיה. כחלון טען בפני פלוג ובנק ישראל כי שנה אחרי שנה פלוג מזהירה מפני המהלכים שהוא מבצע להורדת מסים, ושנה אחרי שנה המדיניות שלו מוכיחה את עצמה. לדבריו, במציאות, הורדות המסים שלו מחזקות את הצמיחה הכלכלית, ובעקבות זאת את סך הכנסות הממשלה.

למרות כל זאת, הרצון של כחלון להודיע לאזרחי ישראל כי הוא יוצא בהורדת מסים נוספת עלול להיתקל בבעיה לא פשוטה: מאיזה אפיק להוריד את המסים הללו? שני הסבבים של הורדת מכסים ומסי קנייה שביצע שר האוצר כבר בקדנציה הנוכחית שלו — במסגרת תוכניות נטו משפחה ונטו הוזלות — לא הותירו כמעט מכסים או מסי קנייה שניתן לצמצם עבור הצרכנים הישראלים.

מס החברות אמנם נראה כמו מועמד בולט להורדה, לאור הרצון של ישראל להתחרות ברפורמת המס האמריקאית, שתוריד את מס החברות בארה"ב — אלא שגם במקרה זה, המסים בענפים רבים כבר נמוכים מספיק גם בהשוואה למצב בארה"ב אחרי הרפורמה. זאת, מכיוון שהקלות המס הניתנות לבעלי חברות הפועלות בפריפריה או בענפי יצוא שמדינת ישראל מעוניינת לעודד מביאות גם כך את נטל המס שלהן לנמוך מזה שיוטל על החברות האמריקאיות גם אחרי הרפורמה. מנגד, הורדת מס חברות לפירמות שאינן יכולות להעביר את עסקיהן לחו"ל, כמו הבנקים וחברות הביטוח, היא מהלך שאין מאחוריו היגיון תחרותי. בנוסף, הפחתת מס החברות היא מהלך שאינו תורם להגברת השוויון במשק.

הורדת המע"מ: הוצאה משמעותית

אפשרות נוספת היא הורדה נוספת של מס ההכנסה. אלא שמהלך כזה לא תואם את האג'נדה של כחלון להקל על השכבות החלשות, מכיוון שבין כה וכה העשירונים התחתונים בישראל כיום כמעט לא משלמים מס הכנסה. לכן, הורדה נוספת של מס הכנסה תקל בעיקר על העשירונים העליונים של החברה הישראלית, ותגדיל בפועל את הרמה שבה מערכת המס הישראלית מעודדת את האי־שוויון.

אופציה אחרת להורדת מסים היא הפחתת המיסוי על רכישת דירות, אך זאת סותרת את הרצון של כחלון להוריד את מחירי הנדל"ן. הורדת מס הביטוח הלאומי אינה אפשרית לאור הגירעון האקטוראי של המוסד.

לכן, אם שר האוצר מעוניין במהלך דרמטי שייקל על השכבות החלשות — האופציה העיקרית שנשארה היא הפחתת המע"מ, מס שהנטל היחסי שלו על השכבות החלשות גבוה יותר מאשר על השכבות החזקות. הצרה עם הורדת המע"מ היא שמדובר בהוצאה משמעותית. כל הפחתה של 1% במע"מ גורעת 5 מיליארד שקל מהכנסות המדינה. זהו מהלך שעם כל הכבוד למצבה המקרו־כלכלי המוצלח של ישראל, יהיה קשה ליישם מבלי לחרוג מיעד הגירעון.

למרות כל זאת, שר האוצר נחוש ברצונו להוריד מסים, כך שהוא עשוי לקדם החלטה להפחית את המע"מ בשיעור שנמוך מ–1%; או בכל זאת לצאת בהפחתת מס הכנסה, שניתן יהיה להציגה כהטבה למעמד הביניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker